Palác na Lví hoře najdete na Srí Lance. Okázalý projekt ambiciózního prince nebyl zcela dokončen

Přímo uprostřed Srí Lanky se zvedá mohutná struktura ztvrdlé lávy, která je zde tichým svědkem kdysi aktivní sopky. Od spodku až po vršek měří necelých 200 metrů a archeologické výzkumy ukazují , že zde lidé sídlili již před 10 000 lety. Tomuto místu se říká Sigiriya, což v překladu znamená Lví hora. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst na Srí Lance a důvodem je to, že zde stojí palác, který zde vybudoval princ, jenž neváhal kvůli moci zabít svého otce a ukrást trůn svému vlastnímu bratrovi.

Královské intriky

Jméno toho prince bylo Kassapa a žil na konci 5. století. Jeho příběh však byl z velké části za celá staletí ovlivněn řadou legend, takže jaká je skutečná pravda, se už dozvíme jen těžko. Podle jedné verze příběhu Kassapa natolik toužil po moci, že svého vlastního otce v podstatě zazdil ještě zaživa a nechal jej touto hroznou smrtí zemřít. Poté naplánoval převrat, kterým sesadil z trůnu právoplatného následníka, jímž byl jeho bratr Moggallana. Tomu se naštěstí podařilo uniknout jisté smrti tím, že unikl do Indie, ale trůn převzal Kassapa, který si ustanovil své sídlo právě v Sigiriya.

Během své vlády Kassapa dohlížel na rozsáhlé a okázalé architektonické počiny a umělecké projekty, ale jeho vláda neskončila příliš šťastně. Jeho bratr Moggallana se nakonec vrátil s velkou armádou a svého zrádného sourozence porazil. Je zde několik verzí toho, jak Kassapa nakonec zemřel, ale všechny se shodují v tom, že to nebyla žádná hezká smrt. Jedna z nich tvrdí, že sám nalehl na svůj meč, jiná zase, že si sám podřezal hrdlo a poslední i to, že jej zabila jedna z jeho konkubín bodnutím dýky do zad.

Okázalé sídlo

Před tím, než se na Sigiriya usídlil Kassapa, hora byla sídlem buddhistického kláštera. Ale když se sem se svým dvorem přestěhoval princ, stalo se toto dříve duchovní místo centrem vlády nad celým regionem. Kassapa osobně dohlížel nad přeměnou hory na palácovou strukturu s velkým opevněním, kde zcela na vrcholku měl být jeho dvůr. Návštěvníci, kteří si přáli krále vidět, museli vyšplhat po stovkách kamenných schodů. Celý palácový komplex byl ozdoben mnohými architektonickými i uměleckými prvky, které měly za cíl demonstrovat Kassapovo bohatství a moc. Tyto okázalé klenoty jsou na místě dodnes, i když samozřejmě řada z nich již podlehla zubu času.

Nejznámější z nich jsou nejspíš fresky v podobě mladých žen nesoucích podnos s ovocem. Řada lidí se domnívá, že to jsou konkubíny, ale spíše se jedná o tzv. asparas, posvátné bytosti, které se objevují v buddhistických a hinduistických chrámech v celé jihovýchodní Asii. Za dob Kassapy jich na stěnách byly stovky, do dneška se jich však dochovalo jen asi dvacet. Dále následovala velká zrcadlová stěna. Jelikož v té době ještě zrcadla jak je známe dnes neexistovala, byla lesklá plocha vytvořena tak, že byla vytvořena speciální hmota, jejíž součástí byly vejce, med a limetková šťáva. Tento podklad byl pak naleštěn včelím voskem, který celý efekt dotáhl k dokonalosti.

Před výstupem do poslední části chrámu měl být další velice okázalý prvek – obrovský lev, který by majestátně shlížel na celou okolní krajinu. Tento projekt však nikdy nebyl dokončen, pravděpodobně kvůli Kassapově předčasnému skonu. Dělníci stihli dokončit pouze velké lví tlapy, které u vchodu do poslední části chrámu stojí dodnes. Kdysi stál na samém vrcholku hory komplex palácových budov, ale dodnes se zachovaly jen základy. I přesto jsou výhledy z vrcholku stále tak dech beroucí jaké musely být i stovky let předtím.

Toto místo patří mezi světové dědictví UNESCO. Bezpochyby stojí za návštěvu a pokud se někdy ocitnete na Srí Lance, vyplatí se oželet jeden den u moře a vypravit se po stopách srílanských dávných civilizací.

 

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *