Rotterdam, moderní město a největší přístav Evropy

Rotterdam je druhé největší nizozemské město a současně i největší evropský přístav. Do roku 2004, kdy Šanghaj vybudovala ještě větší, byl Rotterdam i největším přístavem na světě. Přístav využívá výhodné přírodní podmínky. Je totiž vybudován na společné deltě řek Rýn a Máza, ústící do Severního moře. Aby Holanďané rozšířili pevninu pro vybudování přístavu, nasávali písek z mořského dna a ten ukládali na nově vznikající zemi. Zcela unikátní je východní část přístavu, která je od roku 1997 chráněna před záplavami z otevřeného moře mohutnou pohyblivou umělou hrází.

Město bylo založeno již ve 13. století, ale v podstatě celé historické centrum lehlo popelem během několika zničujících kobercových náletů. Následně dílo zkázy dokonal zničující požár, který postihl většinu města. Holanďané se však nevzdali. Po válce došlo k velmi rychlé výstavbě zcela nových budov na místě poničených domů. Právě proto je dnešní Rotterdam velmi moderní město s řadou zajímavých mrakodrapů. Proto se také městu přezdívá „nizozemský Manhattan“. Výkladní skříní moderní architektury 20.let minulého století je bezesporu továrna Van Nelle, funkcionalistický komplex továrních budov. Od roku 2014 stavba figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zatoužíte-li naopak vidět staré holandské nízké cihlové domy, musíte zavítat do historické čtvrti Delfshaven. Právě odsud vypluli do Ameriky roku 1602 první nizozemští „osídlenci Ameriky“. Když půjdete zdejší příjemnou procházkou podél řeky Mázy, narazíte na hotel New York, v bývalé budově lodní společnosti Holland America Line. Na konci 19. století a na začátku 20. století s touto společností odplulo do Amerik spousta Nizozemců s vizí lepšího života za „velkou louží“.

Na druhém břehu řeky Mázy je dobře vidět hlavní dominanta města, věž Euromast, která je současně největší budovou ve městě s výškou 185 metrů. Dnes funguje jako vyhlídková věž. První vyhlídka se nachází ve výšce 100 metrů, druhá pak ve výšce 185 metrů, kam vás doveze prosklený výtah. Nezapomeňte si přibalit teplejší oblečení. Na skleněnou zdviž se ve výšce 100 metrů se tvoří fronta a dost tam fouká. Kromě vyhlídky je tu i restaurace, hotelové pokoje a nadšenci pro extrémní sporty se mohou z věže slaňovat dolů.

Další atrakcí v Rotterdamu představuje Museumpark, což jsou muzejní budovy v pásu městské zeleně. Museumpark je po amsterdamském Rijksmuseum druhé největší muzeum v Holandsku a najdete zde prakticky všechny nejvýznamnější umělce v dějinách malířství od gotiky, přes renesanci, nizozemské mistry raného baroka, italské mistry, španělské a německé mistry až po moderní malbu 19. a 20. století. Na návštěvu si vyčleňte minimálně půl dne. Je to poměrně hodně vašeho času, ale zážitek bude nezapomenutelný.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *