Městečko Wieliczka, sůl kam se podíváš

Na své cestě do historického Krakova, sídla polských králů, byste rozhodně neměli vynechat nedaleké městečko Wieliczka, kde se všechno točí kolem soli.

Centrem veškerého dění v městečku jsou solné doly, „kopalnia“ které patří k nejznámějším turistickým atraktivitám v Polsku. Ne náhodou byl tento světový unikát v roce 1978 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pro veřejnost je přístupný prohlídkový okruh s délkou 3,5 km. Při cestě dolů musíte zdolat poměrně dost schodů. Nelekejte se ale cesty zpět. Na povrch vás vyveze moderní výtah. Chodby jsou 64 až 135 metrů pod zemí a nachází se v nich řada soch v životní velikosti, jezírka s trpaslíky, rozlehlá podzemní kaple i restaurace. Vše ze soli.

Že je sůl skutečně nad zlato, zjistili i polští panovníci, kteří bohatli prodejem soli. Dolovat se tady začalo už ve 13. století a těžba probíhala až do roku 1996. Polští šlechtici vodili své vzácné návštěvy na procházku do dolů již od 15. století. Stejnou cestou, jakou se vydáte vy, se procházeli třeba císař František Josef I., ruský car Mikuláš I., legendární polský skladatel Frederick Chopin, astronom Mikuláš Koperník, básník Johann Wolfgang Goethe, Karol Wojtyla, pozdější papež či americký president Bill Clinton.

Návštěvníkům je zpřístupněno 19 sálů a komor. Doslova omračujícím dojmem působí kaple sv. Kingy, patronky polských horníků. Tento podzemní sál má rozměry menšího kostela s nádherným oltářem s reliéfem Poslední večeře podle obrazu Leonarda da Vinciho. Na stěnách a ve výklencích sálu jsou umístěny sochy a nad vámi visí lustry. Pochopitelně vše ze soli. Vyhloubení tohoto jedinečného sálu trvalo přes třicet let, od roku 1895 do roku 1927. Dnes slouží kaple jako unikátní koncertní sál se skvělou akustikou i jako prostor pro oddávání. Není jistě překvapením, že o oddávající obřady je v tomto unikátním solném dolu obrovský zájem.

Podzemí Wieliczky není jen turistickou atrakcí. V podzemí najdete i rozsáhlé léčebné středisko. Pacienti využívají odpařování soli a jeho následné vdechování pro léčbu dýchacích chorob a kožních neduhů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *