Agrigento, úžasné památky a překrásné pláže

Téměř šedesáti tisícové Agrigento na jižním pobřeží Sicílie je rozděleno na tři části. Středověké centrum města je obklopeno betonovými paneláky z poválečné doby. Asi dva kilometry jižně od města se nachází třetí část, za kterou jezdí návštěvníci z celého světa. Zdejší Valle dei Templi neboli Údolí chrámů nazval již ve starověku starořecký básník Pindar „nejhezčí ze všech smrtelných měst“. Zdejší archeologický areál obdivoval i Johann Wolfgang Goethe. Není proto divu, že od roku 1997 je areál zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Někdejší Akragas, současné Agrigento, je vlastně velkolepé muzeem pod širým nebem. Řekové si tu na svahu skalnatého hřbetu stavěli své chrámy tak, aby již z dálky při pohledu od moře vytvářely ve zdejší krajině majestátní siluety. Označení Údolí chrámů je tedy velmi nepřesné, protože areál stojí ve skutečnosti na vršku.

V řecké éře se město chlubilo 200 000 obyvateli a tehdy tu vznikly největší řecké chrámy vůbec. Dnes je antické Agrigento místem s největší koncentrací starořecké architektury na jednom místě mimo Řecko.

Ve východní části areálu vás na první pohled zaujme Tempio della Concordia, neboli Chrám svornosti. Tento impozantní chrám z roku 430 př.n.l. patří k nejzachovalejším stavbám řecké antiky vůbec. Goethe opěvoval jeho „štíhlou uměleckou stavbu“. Dórské sloupy jsou ve spodní třetině trochu rozšířeny a tím působí chrám i přes svoji velikost velmi lehkým dojmem. Ještě o něco výše stojí hrobka starověkého agrigentského tyrana Therona. Úplně na vrcholu svahu se tyčí Chrám Junony, známý také jako Chrám bohyně Héry. Polovina z jeho někdejších 50 sloupů tu zpříma stojí dodnes.

Druhé, západní části areálu, dominuje Tempio di Giove, Diův chrám. Začal se stavět v roce 480 př.n.l. jako oslava vítězství Agrigenta nad Kartágem. Protože však Kartaginci později zvítězili, nebyl chrám nikdy dokončen. Kdyby však byl dokončen, patřil by se svými gigantickými rozměry 112×56 metrů mezi největší starověké stavby vůbec. Kromě sloupů, které měly dosahovat výšky až 20ti metrů, podpíraly konstrukci ještě sochy obrů Atlantů. Kopii jedné z nich si dnes můžete prohlédnout přímo v chrámu.

V Agrigentu si ale přijdou na své i milovníci krásné přírody nebo odpočinku na plážích. Nejznámější zdejší pláže jsou Spiagge Punta Bianca a Monte Grande di Agrigento. Mezi surfaři je velmi oblíbená zlatavým pískem pokrytá pláž Spiaggia San Leone di Agrigento.

Na počátku února se celé okolí Agrigenta pokryje voňavými květy mandlovníků. Město se v této době začne připravovat na každoroční festival marcipánu. Ten se tu prodává ve tvaru všeho možného od trnitých opuncií po citrony, které vypadají jako pravé. Jen je vymačkat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *