Nenápadní pomocníci. Zamysleli jste se někdy, k čemu jsou tyto otvory?

Většina z nás se vůbec nezamýšlí nad tím, k čemu slouží věci, které kolem nás běžně vídáme. Jsou natolik standardní, že nepochybujeme o tom, že tam byly vždycky a že jistě mají svůj účel. Dnes se ale podíváme na sedm nenápadných otvorů, které kolem sebe vídáte, ale určitě vás nikdy nenapadlo zamyslet se na tím, k čemu vlastně slouží.

Otvor v letadle

Také si v letadle rádi sedáte k okénku? Je hezké mít výhled do krajiny, když letadlo vzlétá nebo přistává, a i pohled do oblaků má něco do sebe. Všimli jste si ale někdy miniaturní dírky u spodního lemu okenní tabulky? Nelekejte se, nevede až ven. Okénko v letadle se skládá ze dvou částí a tato dírka je vyvrtaná pouze v té vnitřní straně. A i když působí nenápadně, její funkce je zcela klíčová. Teplota mimo letadlo je vždy o mnoho nižší než uvnitř, to by znamenalo, že by se v prostoru mezi okny hromadila vlhkost. Tato maličká dírka ale poskytuje dostatečný prostor pro odvětrávání a k mlžení nedochází. Druhou, ještě podstatnější funkcí, je ale vyrovnávání tlaku. Ten je v této výšce také extrémně nízký a bez této malé dírky by sklo v okénkách mohlo prasknout.

Dírky v teniskách

Máte doma obyčejné plátěné tenisky, dnes více známé pod názvem „conversky“? Téměř jistě na jejich vnitřní straně najdete dvě dírky lemované stříbrnými kroužky. Zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu mohou sloužit? Možná vás napadlo větrání nebo jen designový detail… Pravý důvod odkazuje k historii značky Converse. Ta byla založena v roce 1908 americkým podnikatelem Marquis Mills Conversem a původně se mělo jednat o podnik na výrobu bot na basketbal. Později se ale popularita bot rozšířila daleko za hranice sportovního světa a tato obuv se stala vysoce moderní záležitostí. Ale protože původně nosili tyto boty hlavně sportovci, byly ze strany přidány právě tyto dvě dírky. Pokud jim totiž bota pevně neseděla, stačilo tkaničku provléct i těmito otvory a rázem se bota krásně upevnila okolo chodidla.

Na víčku od propisky

Obyčejnou propisku, která má sundavací víčko, jste už určitě někdy měli v ruce. Možná jste si všimli, že má ve víčku malý otvor, skrz který se dá případně i hvízdat. Víčko ale především láká k cucání a okusování. Jenže právě tento zlozvyk přiměl výrobce propisek začít do víčka dělat malý otvor. Pokud by se totiž stalo, že víčko omylem spolknete, zajistí vám dírka alespoň na krátký čas přísun vzduchu, který vám může zachránit život dřív, než se k vám dostane pomoc. A abyste si nemysleli, že je to zcela nepravděpodobná situace – ze statistik vyplývá, že v Americe se údajně zadusí víčkem od propisky asi 100 lidí ročně a většina je v kategorii 6-15 let.

Pomocník na visacím zámku

Na visací zámek už dnes nejspíš zavíráte maximálně sklepní kóji nebo zahradní kůlnu, ale může se stát, že vám tento typ zámku někdy nejde otevřít. Vyplatí se do něj v takovém případě nalít kapku oleje a hned to půjde líp. Kam ale s ním? Pro tyto účely je u většiny zámků zhotovená nenápadná dírka ze spodní strany zámku. Když nakapete olej přímo do ní, krásně se rozlije do celého mechanismu a zámek se zase vzpamatuje. Kromě toho otvor ale plní i jinou funkci. Když prší nebo sněží, odtéká z něj voda, aby zámek nezrezivěl.

Ideální porce

Také nikdy nevíte, jak odměřit jednu porci špaget? Pokud se s tím neustále trápíte, vyplatí se pořídit si speciální špagetovou lžíci. Poznáte ji tak, že má uprostřed otvor. Možná jste ale doposud netušili, k čemu otvor slouží. Je výhodný nejen proto, že z něj při nabírání odtéká voda, ale také proto, že podle něj přesně můžete odměřit vhodnou porci. Když díru těsně naplníte syrovými špagetami, máte přesně takovou porci, která je vhodná pro jednu dospělou osobu.

Snadná manipulace s alobalem

Na tento otvor jste možná sami ani nenarazili. Nachází se na boku krabice s rolí alobalu. Možná ani netušíte, k čemu by mohl být. Je to ale velmi efektivní zlepšovák, pokud chcete snadno nakládat s alobalem. Promáčkněte jeden naznačený otvor a držte prst uvnitř. Druhou rukou tahejte alobal z krabice. Uvidíte, jak snadno to půjde – ani nemusíte roli vyndávat z krabice.

Chytré hrníčky

Tentokrát nejde otvory, ale jsou to spíše výřezy. Najdete je na spodní straně některých hrnků a někdy je jich tam dokonce i víc. Možná vám vrtalo hlavou, k čemu mohou být. Tyto skryté výřezy se hodí především při mytí v myčce. Když do ní uložíte hrnek dnem vzhůru, nahoře zůstane jakási mělká mistička. Pokud nemá hrneček výřezy, zůstane v něm po mytí voda, která pak může nadělat zbytečný nepořádek, když chcete myčku vyprázdnit. S výřezy ale sama už při mytí vyteče ven. Výřezy ale plní ještě jinou funkci – když nalijete do hrnku horký nápoj, výřezy stále proudí studený vzduch. Mělo by se tak snížit riziko prasknutí šálku nebo také poškození stolu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *