Kouzelné Montalcino, ráj vína a klenot Toskánska

Na jih od Sieny, v samotném středu Toskánska, v údolí Val di Cava leží malebné městečko Montalcino, jedno z nejkrásnějších v Toskánsku. Je jako vystřižené z pohádek: kopcovité městečko uzavřené středověkým opevněním a na nejvyšším místě majestátní hrad.

Do Montalcina se jezdí jednak za památkami, zdejší poklidnou atmosférou, ale také ochutnat místní slavné červené víno Brunello di Montalcino a jeho poněkud lehčí variantu Rosso di Montalcino. Víno se zde pěstuje ve výšce 250 – 350 metrů nad mořem na velmi kvalitní jílovité půdě.

Městečko se od 16. století změnilo jen nepatrně. Výhledy ze zdejšího hradu, postaveného v roce 1361, na cihlově červené střechy i nekonečné svahy vinic či olivových hájů jsou prostě nádherné.

Udělejte si čas, abyste si mohli vychutnat poklidnou středověkou atmosféru tohoto nádherného toskánského kopce. Pomalu se projděte úzkými, klikatými uličkami plných kaváren, restaurací a vinných barů s mimořádným výhledem do okolí. Potom se posaďte a relaxujte nad sklenkou skvělého červeného vína třeba na náměstí Piazza del Popolo v kavárně Caffé Fiaschetteria Italiana z 19. století. Budete-li se chtít více seznámit s místní produkcí vín, není v Montalcinu žádný problém. Místní turistická kancelář vás vybaví seznamem a mapkami, které vás spolehlivě dovedou k místním výrobcům vína, ať světovým či neznámým.

Další den se vydejte navštívit nedaleké románské opatství Sant´ Antonio, postavené již ve 12. století. Stojí osamoceně uprostřed olivového háje při staré poutní cestě, která spojuje Řím a Santiago de Compostela ve Španělsku. Opatství bylo postaveno z místního travertinu a medově zbarveného alabastru z blízké Volterry. Zkuste vyčkat do pozdního odpoledne, kdy je chrám vyhřátý pozdním odpoledním sluncem. Tehdy se nádherná stavba středověké románské architektury, jedna z nejkrásnějších v Itálii, doslova rozzáří.

Velkým zážitkem pro vás jistě bude zpěv gregoriánského chorálu sedmi mnichů řádu sv. Norberta. Rozlehlý chrám se rázem zaplní atmosférou historie a tajemna a spolehlivě vás přenese do středověku. Sami poznáte, že místní akustika je naprosto výjimečná. Při návštěvě kouzelného Montalcina a tajemného opatství Sant´ Antonio si asi uvědomíte, že do Toskánska jste se prostě zamilovali a budete se sem ještě mnohokrát vracet. Pozor! Toskánsko se velmi často stává pro návštěvníky silně návykové.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *