Který z Kanárských ostrovů je ten nejlepší? Pomůžeme vám vybrat

Kanárské ostrovy jsou domovem druhého největšího karnevalu na světě a nejvyšší hory Španělska. Jsou také domovem prvotřídních vín a pláží. Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera a El Hierro mají cestovatelům co nabídnout. Jaký je však nejlepší Kanárský ostrov? Který si vybrat pro vaši příští dovolenou? Přečtěte si našeho průvodce a vyberte si sami.

Rozmanitost krajiny na Kanárských ostrovech je skutečně ohromující a zahrnuje dramatické pouště i zasněžené hory, zelená údolí i vysoké útesy. A pak je tu zdánlivě nekonečné množství pláží – s černým i bílým pískem.

Kanárské ostrovy jsou navíc vulkanické (proto ten černý písek) a na vulkanických ostrovech není nikdy nuda. Například sopka Teneguia na ostrově La Palma vybuchla naposledy v roce 1971 – tedy relativně nedávno.

Vzhledem k této rozmanitosti není třeba se ptát, který z Kanárských ostrovů je nejlepší – jde spíše o to, který z nich je nejlepší pro vás. A dobrou zprávou je, že ať už je váš styl cestování jakýkoli, určitě si vyberete ostrov, který vám bude vyhovovat.

1. Tenerife – nejlepší pro nekonečnou rozmanitost

Tenerife je rozlohou největší z Kanárských ostrovů a je vhodný zejména pro rodiny a páry, jejichž zájmy se rozcházejí. Řekněme, že jeden z vás je přesvědčený plážový povaleč, zatímco druhý rád chodí po horách.

Zatímco suchý jižní pás Tenerife je jeho turistickým epicentrem – řada letovisek, restaurací, vodních parků a barů, které si oblíbili Britové – většina atrakcí ostrova leží mimo tuto zábavní enklávu.

Na severním pobřeží se nachází malebné Puerto de la Cruz, které přitahuje Severoevropany již více než sto let a jehož koloniální velkolepost zůstala navzdory komercionalizaci pobřežní promenády z velké části nedotčena.

Milovníci španělské kuchyně by měli navštívit La Orotavu, nedotčené městečko na strmém kopci nad Puerto de la Cruz. Je obdařeno majestátními sídly, starobylými kostely a dlážděnými uličkami a je také domovem mnoha krásných místních restaurací.

Chcete-li zažít dechberoucí korunu Tenerife, vydejte se do vnitrozemí chladnými borovicovými lesy do národního parku Teide, kde se nachází stejnojmenná ikonická sopka a nejvyšší vrchol Španělska.

2. Fuerteventura – nejlepší pro sporty a pláže

Dalším místem v našem průvodci po nejlepších Kanárských ostrovech je Fuerteventura. Druhý největší ostrov Fuerteventura leží necelých sto kilometrů od afrického pobřeží a patří k nejméně rozvinutým ostrovům. Je větrem ošlehaný, písečný a neúrodný a může se pochlubit nejlepšími plážemi souostroví, z nichž většina je obdařena jemným zlatavým pískem.

Kdysi ospalý rybářský přístav Corralejo je dnes živým přímořským letoviskem, k jehož atmosféře přispívá směsice Britů, Němců a místních obyvatel. Toto městečko s bohatými tapas bary se nachází v blízkosti nejzajímavějších přírodních památek ostrova.

Hlavní atrakcí je národní park Corralejo, pás chráněných písečných dun, který je nejlépe prozkoumat na buginách nebo čtyřkolkách. Případně se můžete vydat na výlet džípem s pohonem 4×4 do přírodního parku Cofete, kde najdete kaktusy a neuvěřitelné zátoky.

Pokud hledáte krásné pláže, nehledejte nic jiného než jemný písek na Playa del Moro. Její epické, větrné prostředí jí dodává přitažlivou divokost a je to také jedno z nejlepších míst v oblasti pro surfování.

3. Gran Canaria – nejlepší pro rozmanitou krajinu

Třetí největší z Kanárských ostrovů, Gran Canaria, je hned za Tenerife, pokud jde o všestrannou přitažlivost – dramatické scenérie, dokonalé pláže, živá letoviska, spousta kulturních památek a restaurace, kde se vždy najíte skvostně.

Hornatý charakter ostrova je také příčinou velkých klimatických výkyvů. Z Las Palmas tak můžete vyrazit za vlhkého a zamračeného počasí a o hodinu později si užít žhavé slunce na velkolepých dunách Maspalomas.

A co se týče samotného Las Palmas? Toto město, které je zároveň hlavním obchodním centrem, historickým střediskem, kosmopolitním letoviskem a důležitým námořním přístavem, je pravděpodobně nejpůvabnějším z kanárských hlavních měst. Zdobí ho atraktivní muzea a galerie a je to úžasné místo, kde můžete strávit odpoledne plné pohody a zážitků.

Chcete-li se vydat na nenáročnou túru k velkolepé památce, kterou si může užít celá rodina, vydejte se na Roque Nublo. Vzhledem k tomu, že tato mohutná skála byla kdysi uctívána původními obyvateli ostrova, jistě uspokojí jak kulturní nadšence, tak outdoorové typy.

4. Lanzarote – nejlepší pro elegantní atmosféru

Nejmladší ze sedmi hlavních ostrovů, stylový Lanzarote, je také nejestetičtější – především díky práci jednoho muže. César Manrique byl vizionářský architekt, který vtiskl svůj kreativní architektonický styl mnoha místním projektům.

Pokud se chcete seznámit s kouzelnou stránkou Manriqueho vize přímo na místě, vydejte se do Jameos del Agua. Tato první návštěvnická atrakce, kterou Manrique navrhl, je opravdu jako z jiného světa a je doprovázena hudbou a fantazijní cestou po nádherné sopečné jeskyni a podzemní laguně.

Vedle Manriqueho jedinečné architektonické vize je Lanzarote známé také svým svérázným vinařstvím, v jehož rámci se v kráterech na ostrově pěstují hrozny vína Malvasia. Vzhledem k tomu, že víno na ostrově vzniká díky sopečnému terénu, je rozumné spojit ochutnávku vína s návštěvou ostrovního národního parku Timanfaya.

5. La Graciosa – nejlepší místo pro odpočinek na samotě

Na severním cípu Lanzarote se nachází malý rybářský přístav Orzola. Z něj vyplouvá trajekt na malý ostrov Graciosa, který provozuje společnost Líneas Maritimas Romero. Díky nádherným plážím je to místo, kde si můžete na den od všeho odpočinout a které je také skvělým místem pro rodinnou dovolenou.

Nezapomenutelný výhled na ostrov Isla Graciosa se naskýtá na vyhlídkovou galerii Mirador del Río, která je zabudovaná do útesu a je dalším z nepřehlédnutelných výtvorů Césara Manriquea. Jedná se pravděpodobně o nejpozoruhodnější vyhlídku na Kanárských ostrovech.

Spolu s malým úsekem severozápadního pobřeží Lanzarote tvoří ostrovy národní park Parque Nacional del Archipiélago Chinijo. Jediným zvukem je zde vítr, který jemně sviští skrz El Río.

6. La Palma – nejlepší pro úchvatné scenérie

Celý ostrov La Palma byl vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO pro své pozoruhodné scenérie – některé části jsou dramaticky vulkanické a jiné bujně zalesněné. Není divu, že nejseverozápadnější z Kanárských ostrovů je známý jako La Isla Bonita (Krásný ostrov) a La Isla Verde (Zelený ostrov).

Hlavní město Santa Cruz de la Palma je atraktivní město s bohatou historií, které stojí za den (nebo dva) prohlídky. Čisté a světlé město s kombinací tradiční a moderní architektury bylo v dávných dobách (konkrétně v období renesance) třetím nejdůležitějším přístavem španělského impéria, hned po Seville a Antverpách.

Parádní způsob, jak odhalit sopečný původ La Palmy je absolvovat prohlídku unikátního 500 metrů dlouhého a 3 metry širokého lávového tunelu. Dalším lákadlem je národní park Caldera de Taburiente, odkud se z Roque de los Muchachos otevírá nejkrásnější výhled na souostroví.

Většinu cesty nahoru můžete urazit autem a pak se kolem sopečného pahorku projít pěšky. Park je pokrytý hustými kanárskými borovicovými lesy a klikatící se hlubokými stržemi a představuje dokonalý ráj pro milovníky pěší turistiky.

7. La Gomera – nejlepší pro nebeskou turistiku

Kolumbijská historie, drsný terén a medový rum – o tom ještě později – La Gomera je další z malých zázraků Kanárských ostrovů. Je to hornatý ostrov, protkaný dlouhými, klikatými silnicemi, s pobřežím, kterému dominují dramatické útesy – a s několika plážemi.

Skutečným klenotem La Gomery je však její vnitrozemí – spousta závratných zelených údolí, která často zakrývají mraky, a v jejím srdci Národní park Garajonay. Tento park, vyhlášený na seznamu světového dědictví UNESCO, má dobře značenou okružní stezku a najdete v něm vzácné vavřínové lesy, subtropické druhy rostlin a archeologická naleziště – to vše s nádhernými výhledy.

8. El Hierro – nejlepší pro naprostý únik

Poslední je rustikální El Hierro – nejmenší a nejjihozápadnější ostrov souostroví je také nejhůře dostupný a nejméně turisticky nastavený.

Pokud hledáte dokonalé pláže, tento ostrov není vaší nirvánou. El Hierro je útočištěm před turistickými nástrahami – útočištěm pro potápěče, turisty a milovníky útěku od všeho.

Valverde, jediné hlavní město Kanárských ostrovů ležící ve vnitrozemí, je malé, se shlukem přátelských barů a restaurací. K dalším působivým památkám ve vnitrozemí patří Tubo Volcánico, 295 metrů vysoká sopečná jeskyně, a El Sabinal, les jalovců (sabinosas), které vítr pokroutil, zkroutil a ohnul. Pokud toužíte po pláži, nejlepší pláží na El Hierru je Playa del Verodal.

Tak už máte vybráno? Volba to není lehká, ale ať už pojedete kamkoliv, jistě nebudete zklamáni a dovolenou si naplno užijete.

ZDROJ: https://www.cntraveller.com/gallery/best-canary-island
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Marcin Jozwiak: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-obloha-plaz-svatek-2656913/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *