Co dělat při požahání medúzou: A skutečně pomáhá moč?

Ať už je obdivujete při plavání, šťoucháte do nich na pláži, nebo se bojíte jejich požahání, medúzy jsou fascinující tvorové. Zatímco globální oteplování, nadměrný rybolov a znečištění způsobují v našich oceánech spoušť, skromným medúzám se v těchto podmínkách daří.

Populace mnoha druhů medúz se v posledních dvou desetiletích rychle rozrostly a ve vodách v různých typicky dovolenkových destinací pozorujeme stále více medúz. Pokud se pravidelně pohybujete v moři, je důležité znát různé druhy medúz a vědět, jak se zachovat při jejich požahání.

Co jsou medúzy?

Navzdory svému názvu nejsou medúzy ryby. Ryby se mimo jiné vyznačují obratli (vnitřní páteří), zatímco medúzy žádné kosti nemají. Medúzy jsou vlastně plankton a patří do čeledi hlístic spolu s korály, sasankami a mořskými perutýny.

To může být překvapivé, protože společnost má tendenci předpokládat, že medúzy jsou vnímavější než mořští živočichové, například koráli. Ve skutečnosti medúzy nemají mozek a skládají se z více než 90 % z vody.

Nervový systém medúz je citlivý na světlo, chemické látky, teplotu, vibrace a vnímá gravitaci, což jim umožňuje se orientovat a rozpoznat nebezpečí. Jejich světélkování, měnící se barvy a splývavá, ale nebezpečná chapadla nás stále fascinují.

Jak žahají medúzy?

V chapadlech medúz se nachází obrovské množství “žahavých buněk”. Po nárazu se buňka okamžitě otevře a vpustí dovnitř vodu, která následně vystřelí žihadlo podobné jehle. Poté uvolní jed, který kořist šokuje, omráčí nebo ochromí.

Mějte na paměti, že medúzy nemají mozek a spoléhají na složitý nervový systém, celý tento proces je založen na automatických reflexech při kontaktu. Různé druhy medúz mají různý jed, a proto může být žahnutí medúzou od neznatelného až po život ohrožující.

V jedu všech medúz se nachází “porin”, bílkovina, která působí rychle a rozkládá všechny typy buněk. Různé složení porinu v kombinaci s různými mechanismy žahání u různých druhů je však

Jak poznáte, že vás medúza žahla?

Jak vypadá žihadlo medúzy? Ta nejmírnější žahnutí nejsou vůbec patrná – možná si jich ani nevšimnete. Jiné jsou nepříjemnější a po vstříknutí jedu způsobí bolest, svědění, zarudnutí a puchýře.

Na kůži můžete vidět vystouplé rány a “otisk” červených nebo fialových čar, které označují místa kontaktu chapadla s vaší kůží. Vážnější bodnutí způsobují nevolnost, závratě, zvracení a potíže s dýcháním a mohou být smrtelná.

Jednou z nejsmrtelnějších medúz je medúza krabicová, která se často vyskytuje v teplejších vodách, zejména v Indickém Pacifiku a severní Austrálii. Žahnutí touto medúzou je zákeřné, protože její jed může způsobit Irukandjiho syndrom, smrtící záplavu stresových hormonů a zánětlivých proteinů. Vedle bolesti a nevolnosti může v důsledku vysokého krevního tlaku způsobit krvácení do mozku. Většina osob, které medúza krabicová bodne, umírá během několika minut na infarkt.

Jak se vyhnout žahnutí medúzou?

V běžných lokalitách, kde se lidé koupou, je ale výskyt takto jedovatých medúz skutečně raritou.

Skvělé je nosit ve vodě neopren, který vytvoří fyzickou bariéru mezi vaší kůží a medúzami. Před koupáním sledujte zprávy, často jsou hlášeny výskyty (velké množství medúz) nebo pozorování vzácných druhů a budete vědět, kterým místům ke koupání se vyhnout.

Medúzy plavou s proudem, takže plavání proti proudu znamená větší pravděpodobnost, že se s nimi setkáte. Ačkoli to může být lákavé, vyplavených medúz na pláži se nedotýkejte, mohou vás stejně krutě bodnout.

Jak ošetřit žahnutí medúzou?

Pamatujte, že žahadla medúz zůstávají v kůži i po prvním bodnutí. Proto se od počátku nedotýkejte místa holýma rukama a ujistěte se, že vy nebo osoba, která vám pomáhá, používáte rukavice. Většinu bodnutí lze ošetřit opláchnutím kůže mořskou vodou. I když vás možná napadne očistit místo sladkou vodou, je to mnohem horší, protože to uvolní další jed.

K odstranění zbývajících žihadel vám pomůže pinzeta nebo dokonce kreditní karta. Účinnou léčbou žahnutí medúzou je namočení místa do velmi teplé vody, co nejteplejší, po dobu nejméně 30 minut. Tím se toxiny medúz rozloží. Léky proti bolesti vám mohou pomoci snášet počáteční intenzivní bolest.

Nepoužívejte ocet ani led ke zmírnění bolesti, protože by spíše překážely, než pomáhaly. Kromě toho ránu netřete, protože byste jed a toxiny jen dále rozšířili. A hlavně na žihadlo nemočte! Močení na medúzino žihadlo je populární mýtus, který nemá žádný vědecký základ, a studie zjistily, že to nic nemění, a pokud něco, tak je to především hygienické riziko.

Předpokládá se, že tento mýtus vznikl kvůli tomu, že moč obsahuje čpavek, který by mohl neutralizovat žihadlo, ale ten je silně zředěný vodou a nemá žádný význam.

Jak dlouho trvají nepříjemné projevy po žahnutí medúzou?

Intenzivní bolest při bodnutí medúzou může trvat 1-2 hodiny, ale místo může zůstat svědivé a poznamenané vystouplými šrámy po několik týdnů. Ve zvláště závažných případech může vzniknout jizva po bodnutí medúzou v podobě červených, hnědých nebo fialových čar od míst kontaktu. Po konzultaci s lékařem místo požahání udržujte v čistotě pomocí antiseptických prostředků, pravidelně je hydratujte a nevystavujte slunci, abyste zabránili jejich ztmavnutí. Extrémní léčbou jizev po bodnutí medúzou je ve vzácných případech laserová terapie.

Jak bolestivé je žahnutí medúzou?

Žahnutí medúzou je bolestivé, ale v mírných případech se dá přirovnat k bodnutí vosou – intenzivně bolestivé po krátký časový úsek bez nepříznivých dlouhodobých vedlejších účinků. Ve vážnějších případech je bolest silná a způsobuje onemocnění, které vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

Kdy bych se měl/a obávat žahnutí medúzou?

Lokální drobné reakce v místě bodnutí nejsou důvodem k panice. Mohou být bolestivé, svědivé a nevzhledné, ale není třeba se obávat o své zdraví nebo život. Obecně lze však doporučit návštěvu lékaře, pokud máte silnou bolest, která nemizí, nebo jste byli bodnuti do obličeje či genitálií.

Medúzy jsou impozantní prehistorická stvoření, která se nepodobají ničemu jinému, a proto jsou pro mnoho lidí fascinující. Přesto je potřeba mít před nimi respekt, ale zároveň je nedémonizovat. Ve většině případů jde prostě o nepříjemnost, která se dá snadno řešit. Pokud se ale medúzám vyhnout lze, vždy to raději udělejte a dejte jim prostor a nerušte je. Pravděpodobnost, že narazíte na smrtelně nebezpečné medúzy, je neuvěřitelně malá, ale vždy je dobré vědět, že i takové riziko existuje.

ZDROJ: https://www.padstowsealifesafaris.co.uk/blog/jellyfish-stings-how-to-avoid-them-how-to-treat-them/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pawel Kalisinski: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1076758/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *