Nádherný přírodní úkaz, který ale skrývá velké nebezpečí. To je jezero Abraham v Kanadě

Jezero Abraham najdete na řece Severní Saskatchewan v Albertě v Kanadě. Zde byla v roce 1972 započata výstavba přehradní nádrže Bighorn a společně s ní vzniklo i jezero Abraham, největší uměle vytvořené jezero v Albertě. I přesto, že není přírodního původu, velice se podobá jiným ledovcovým jezerům, které v Kanadě najdete. Má nádhernou tyrkysovou barvu, která je způsobena sedimenty z ledovcové eroze.

Není to ale ani velikost jezera, ani její průzračně čistá voda, co k němu každoročně přivádí stovky návštěvníků. Největší atrakce jezera Abraham je totiž podívaná na zmrzlé bubliny, které se každou zimu vytváří pod zamrzlou hladinou.

Za tímto krásným úkazem stojí metan, který uniká ze dna jezera, zachytává se pod ledovou hladinou a zamrzá do podoby těchto bílých bublin. Jezero Abraham se tak stalo vděčnou destinací turistů i amatérských fotografů, kteří zde mohou snadno ulovit nezapomenutelné a dech beroucí snímky.

Krásné, ale nebezpečné

I přestože zmrzlé bubliny vytváří skutečně nádhernou podívanou, není vše tak růžové, jak by se mohlo zdát. Zejména vědci zabývající se životním prostředím tento úkaz považují za významný varovný signál, který by neměl být přehlížen.

Bubliny metanu vznikají tehdy, když se organické látky (jako například rostliny nebo mrtvá zvířata) rozkládají na dně jezera. Během zimy jsou pod ledem uvězněny ve zmrzlé formě, ale jakmile přijde oteplení a led roztaje, metan se uvolní do atmosféry.

Metan patří mezi tzv. skleníkové plyny a je například pětadvacetkrát škodlivější pro životní prostředí než dobře známý oxid uhličitý. Čím dál větší množství skleníkových plynů v atmosféře vede ke globálnímu oteplování a zvyšuje riziko závažných klimatických změn, které mohou vyústit až v nebezpečné živelné pohromy.

Jak je tedy možné, že je na dně jezera Abraham tolik organického materiálu? Vysvětlení je prosté. Jezero Abraham bylo vytvořeno lidmi a vzniklo tak, že byla zaplavena původně suchá půda. V takové půdě je většinou neporovnatelně větší množství biologického opadu než na dně přírodních jezer. Nastřádal se tam totiž za celé generace, kdy zde se zde běžně procházeli lidé a zvířata a rostly zde stromy a květiny.

Jaká je budoucnost?

Vědci tvrdí, že i u jiných jezer bylo zaznamenáno zvýšené množství vypouštěného metanu. Na vině je prý opět globální oteplování. Velké množství metanu je totiž stále uloženo v permafrostu, který ale vlivem vysokých teplot stále více roztává. Metan se pak uvolňuje do ovzduší a dostáváme se tak vlastně do nekonečného koloběhu příčin a následků.

Výzkumníci se obávají, že tento trend bude i nadále pokračovat a bude zhoršovat celou klimatickou situaci na zeměkouli. Zdá se, že alespoň nyní neexistuje žádné jasné řešení, které by tomuto cyklu mohlo zabránit.

Dalším problémem, na který upozorňují především místní, je fakt, že metan je vysoce hořlavý plyn. Teoreticky se může stát, že dojde-li v blízkosti jezera k jakékoliv manipulaci s ohněm, může to mít nedozírné následky.

Účinky metanu na životní prostředí jsou aktuálně podrobovány zkoumání a zjišťuje se, zda existuje způsob, jak podobným únikům metanu do ovzduší zabránit.

I přesto že tato nádherná podívaná je vlastně velmi nebezpečná, nezdá se, že by to někoho od návštěvy odradilo. Lidé k jezeru Abraham stále jezdí a dělají si fotografie tohoto zajímavého úkazu. U jezera jsou však výstražné cedule, které zakazují manipulaci s ohněm a upozorňují návštěvníky také na smutnou realitu, která se za tímto krásným úkazem skrývá. Toto místo určitě za návštěvu stojí, ale možná více než jako oblíbená destinace fotografů by mělo sloužit jako výstraha před tím, co se na naší zemi děje.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *