Řízení v zahraničí: Na co si dát pozor a jak se připravit, abyste to zvládli bez nehod

Plánování cesty, zejména do cizí země, je vždy vzrušující zážitek. Jistě budete zažívat příjemné vzrušení z plánování trasy, zjišťování, co se dá dělat, a představování si toho, co vás čeká. Možná v rámci své cesty chcete také půjčit auto a objevit zemi po svém bez nutnosti spoléhat na hromadnou dopravu.

U těch, kteří takto cestují poprvé, může někdy představa řízení v zahraničí vyvolat obavy, což je naprosto normální. Možná vás zajímá, zda jsou v zahraničí jiná pravidla, značky, zvyklosti apod. Jakmile jste skutečně na místě, mohou se objevit další starosti, jako je orientace v placení za dálnice, značení čar a parkování.

Ale nebojte se! Nemusíte na to všechno přijít sami. Řízení v zahraničí se může zdát náročné, ale zde je několik velmi užitečných tipů, které vám pomohou cítit se při řízení v zahraniční klidněji a sebevědoměji.

Průzkum a příprava

Věnujte nějaký čas studiu pravidel a předpisů pro řízení v destinaci, kterou navštívíte. Během zjišťování informací pravděpodobně zjistíte, že k tomu, abyste mohli řídit v zahraničí, budete muset požádat o mezinárodní řidičské oprávnění. Existuje mnoho způsobů, jak to provést, vždy záleží na konkrétních pravidlech ve vaší zemi. Každá země má jiné zákony a předpisy týkající se pobytu za volantem. Je důležité, abyste si byli vědomi rozdílů, pokud plánujete navštívit více míst.

Výběr vozidla

Při cestování v tuzemsku se často přikláníme k pronájmu větších vozů kvůli pohodlí a většímu zavazadlovému prostoru, ale existuje mnoho důvodů, proč si v zahraničí pronajmout menší vozy. Menší vozy jsou skvělé pro jízdu po městě. Pokud se při cestování chystáte prozkoumat právě třeba turisticky zajímavá místa, s menším vozem se vám bude mnohem lépe manipulovat a parkovat. Menší vozy také bývají cenově výhodnější. Zvažte také pronájem vozu s automatickou převodovkou. Sice bývá o něco dražší, ale při řízení v zahraničí se vyplatí vsadit na jistotu.

Ujistěte se také, že budete mít k dispozici GPS. Navigační systémy vám umožní sledovat cestu a sníží stres z řízení v cizí zemi. Mnohé z nich si mohou všímat také dopravních značek, rychlostních omezení a mohou vám pomoci najít parkoviště. 

Pojištění a dokumentace

Vaše standardní pojištění auta se nemusí vztahovat na jízdu v zahraničí. Před odjezdem si nezapomeňte zkontrolovat svou pojistnou smlouvu, abyste si byli plně vědomi rozsahu svého krytí. Pokud se vaše pojištění na zahraničí nevztahuje, je nezbytné zaplatit si krytí prostřednictvím autopůjčovny.

Kdykoli si pronajímáte vozidlo, nezapomeňte mít u sebe veškerou důležitou dokumentaci, například kopii smlouvy o pronájmu vozidla. Váš řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz a cestovní pas by také měly být vždy k dispozici.

Bezpečnostní tipy

Bezpečnost by měla být při řízení vaší nejvyšší prioritou. Používání bezpečnostních pásů je povinné ve všech vozidlech v mnoha zemích po celém světě. Nejenže tím zajistíte svou bezpečnost, ale také se vyhnete drahým pokutám za nezapnuté bezpečnostní pásy.

Pokud je to možné, vyhněte se řízení v noci nebo za nepříznivého počasí. Je také dobré omezit počet hodin, které musíte za den řídit, abyste se přizpůsobili případným neočekávaným povětrnostním podmínkám a vyhnuli se řízení v noci.

Dbejte na bezpečnost svého vozidla, i když nejste v autě. Zvažte uložení svých cenností do přihrádky na rukavice nebo do krytého kufru. Tím, že je nebudete mít na očích, minimalizujete riziko, že se vaše vozidlo stane terčem zlodějů.

Cestování samozřejmě přizpůsobte také svým osobním řidičským dovednostem. Pokud jste v řízení pořád začátečníci, nemusí být nejlepší nápad vypravit se na měsíční roadtrip po Evropě. Každodenní řízení v náročných podmínkách vyžaduje zkušenosti a není vhodné pro někoho, kdo s řízením teprve začíná. Buďte tedy odpovědní k sobě i k ostatním na silnicích.

Rozpočet a platby

Při cestování je třeba počítat s nečekanými náklady. Počítejte s těmito dodatečnými výdaji dopředu, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni. Typickými příklady takových nákladů mohou být například platby za mýtné, parkování nebo pojištění. Před cestou se ujistěte, že máte jednu nebo dvě kreditní karty, které fungují i v zahraničí. I když víte, že vaše karta bude fungovat mezinárodně, měli byste předem zavolat do své společnosti vydávající kreditní karty a informovat ji, že budete cestovat mimo zemi. Zabráníte tím problémům s blokací karty, které se mohou občas vyskytnout.

Komunikace

Nevadí, pokud neovládáte jazyk země, kterou navštěvujete, ale je užitečné naučit se důležité fráze v místním jazyce, které se týkají řízení. Ujistěte se, že máte v případě potřeby k dispozici slovník či překladač, který vám usnadní komunikaci, pokud to bude nutné. Také si zajistěte důležité kontakty a telefonní čísla, která se mohou na cestách hodit (záchranná pomoc, asistenční služba apod.).

Tipy pro parkování

Najít místo k parkování může být dost těžké, i když oblast znáte, natož pokud se ocitnete v nové zemi. Naplánujte si dopředu parkování na místech, která hodláte navštívit. Mějte na paměti, že pokud navštívíte velké město, může být rozumné využít veřejnou dopravu.

Mějte na paměti, že každá země má vlastní soubor zákonů a předpisů o parkování a tato pravidla nemusí být vždy veřejně dostupná nebo jsou vyvěšena pouze v místním jazyce.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/tips-for-driving-abroad
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Peter Fazekas: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/silnice-osoba-zena-auto-1386649/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *