Cestování letadlem bez stresu: Na co nezapomenout

Ty nejlepší cestovatelské zážitky často začínají a končí mezinárodním letem. Správné zahájení cesty tím, že si zajistíte co nejhladší a nejpohodlnější let, je skvělým způsobem, jak nastavit tón vaší cesty. Letiště jsou pro mnoho lidí značně stresující a všudypřítomná atmosféra jakéhosi napětí spojená s přísnými kontrolami, možnými zpožděními a dalšími komplikacemi tomu zrovna nepřidává.

Ať už je létání pravidelnou součástí vašeho života již několik let, nebo se chystáte na svůj první let v letadle, tento průvodce vám poskytne ucelený soubor letištních tipů, triků a hacků, které vám cestu usnadní.

Základní informace

Většina leteckých společností umožňuje odbavení online do 24 hodin od odletu. Je to nejefektivnější způsob, jak projít letištěm a dostat se ke své bráně. Pokud si však s sebou berete odbavené zavazadlo, budete muset ještě zajít k odbavovací přepážce své letecké společnosti.

Zde je seznam základních věcí, které je třeba udělat před odjezdem na letiště:

 1. Stáhněte si předem do telefonu, tabletu nebo počítače zábavu, například filmy, seriály, hudbu nebo podcasty.
 2. Několik hodin před plánovaným odletem se podívejte na sociální sítě, zda lidé nehlásí nějaké větší zpoždění nebo problémy na letišti.
 3. Pokud jedete autem, zajistěte si parkování s předstihem.
 4. Pokud plánujete využít taxi nebo službu sdílené jízdy, rezervujte si ji předem.
 5. Zjistěte si, z jakého terminálu vaše letecká společnost odlétá.
 6. Vytvořte si cestovní složku se všemi důležitými cestovními dokumenty.
 7. Vyrazte dostatečně brzy, abyste se na letiště dostali alespoň 2 hodiny před nástupem do letadla.

Tipy pro balení na cestu letadlem

Chcete-li při létání ušetřit čas, stres a peníze, naučte se efektivně balit zavazadla. Může se to zdát jednoduché, nicméně je třeba mít na paměti klíčové aspekty, které vám pomohou vyhnout se zpoždění nebo dalším výdajům u odbavovací přepážky.

Vzhledem k tomu, že fronty na odbavení na letištích jsou v poslední době notoricky známé a na některých letištích se dokonce objevují historky o hromadění odbavených zavazadel po tisících, snažte se cestovat pokud možno pouze s příručním zavazadlem.

Většina leteckých společností povoluje jedno příruční zavazadlo a osobní věci, jako je kabelka, aktovka nebo taška na notebook. Spolu s příručním zavazadlem je nejlepší, aby váš osobní předmět byla také taška, která se bezpečně uzavírá.

Strategicky zabalte příruční zavazadlo

Aby se vám lépe letělo, měli byste mít v příručním zavazadle vždy několik věcí, zejména pokud se vydáváte na dlouhý mezinárodní let.

 1. oblečení na výměnu, včetně vrstev navíc
 2. volně prodejné léky proti bolesti
 3. sluchátka
 4. kontaktní čočky nebo brýle, pokud jsou potřeba
 5. cestovní polštář
 6. opakovaně použitelná láhev na vodu (prázdná – dá se doplnit až po bezpečnostní kontrole)

Při delších letech je vhodné zvážit i další věci pro pohodlí a spánek, jako je maska na oči, špunty do uší a malá cestovní deka.

Existují také specifické předměty, které si musíte dát do příručního zavazadla, pokud si je chcete vzít s sebou do letadla. Například lithiové baterie, jako jsou ty ve fotoaparátech a přenosných nabíječkách telefonů, musí být v příručním zavazadle a jsou v odbaveném zavazadle zakázány. Kromě toho nezapomeňte mít u sebe léky na předpis a cestovní doklady, které nesmí být v odbaveném zavazadle.

Do odbaveného zavazadle dejte méně potřebné věci

Odbavená zavazadla jsou obvykle velké kufry nebo tašky s výrazně větší nosností než příruční zavazadlo. Vzhledem k tomu, že s těmito zavazadly bude při cestě do letadla a z letadla manipulovat, a ne vždy vlídně, zvažte zavazadla s pevnou skořepinou, která ochrání vaše věci před poškozením nárazem a poškrábáním.

Kromě toho nezapomeňte, že toto zavazadlo budete muset mezi stovkami zavazadel ostatních lidí rozpoznat, proto se snažte vybrat kufr, který je snadno identifikovatelný, nebo na něj připevněte nálepky, aby vynikl.

Nezřídka se stává, že odbavená zavazadla nestihnou navazující let, i když vám se to podaří. Pokud dorazíte do cílové destinace a vaše zavazadlo tam není, ihned se poraďte s personálem letiště o podání reklamace. Pokud budete aktivní a před odjezdem na letiště si odbavené zavazadlo vyfotíte zvenku i zevnitř, pomůže vám to s reklamací.

Odbavená zavazadla projdou po odevzdání při odbavení bezpečnostní kontrolou a není neobvyklé, že vaše zavazadlo bude otevřeno a zkontrolováno.

Co dělat, když už jste v letadle

Příruční zavazadlo musíte umístit do přihrádky nad hlavou nebo, pokud se tam vejde, pod sedadlo před vámi. Přestože budete mít po část letu přístup do přihrádky nad hlavou, je dobré vyndat z příručního zavazadla před umístěním do přihrádky nad hlavou věci, které můžete potřebovat, jako je svetr, cestovní polštář, sluchátka a tablet.

Jakmile sedíte na svém sedadle, máte věci, které můžete během letu potřebovat, v kapse na sedadle nebo pod sedadlem před vámi a jste připoutáni, můžete letět!

Během letu je třeba mít na paměti několik věcí:

 1. Při stoupání letadla se vám může v uších vytvořit tlak.
 2. Ze sedadla můžete vstát pouze tehdy, když nesvítí kontrolka bezpečnostního pásu.
 3. Kouření nebo vapování v letadle je zakázáno.
 4. Telefon a další elektronika musí být během letu v režimu letadlo nebo vypnuté.
 5. Během vzletu a přistání nemůžete používat notebooky
 6. Nebojte se jíst a pít jídlo, které jste si přivezli s sebou, ale neotvírejte si alkohol, který jste na palubě letadla nezakoupili.

Nebojte se cestování letadlem! Je to snadnější a rozhodně o dost bezpečnější, než si většina lidí myslí.

ZDROJ: https://happytowander.com/airport-tips/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-moda-muz-lide-837129/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *