Za posledním evropským obrozením do Polska

Věděli jste, že kašubština je po polštině, češtině a slovenštině nejmenší západoslovanský jazyk? V Kašubsku jím mluví přibližně 500 000 lidí, Kašubů, obývající oblast jižně a západně od polského Gdaňsku.

Osudy národa Kašubů byly výrazně ovlivněny faktem, že území, které obývají, bylo po staletí předmětem sporů mezi Polskem a Německem, či chcete-li Pruskem nebo Svatou říší římskou. Národní obrození však existuje minimálně od 19.století a přes různá úskalí za minulého režimu dosahuje, zvláště v poslední době, četných úspěchů.

Budete projíždět mnoha městy s dvojjazyčnými nápisy, místní škola vyučuje asi 200 žáků v kašubštině a internetové portály poskytují informace o historii, písemnictví a životě kašubské komunity. Protože oblast Kašuby oplývá také přírodním bohatstvím, zejména jezery s možností plachtění, budete při cestě po Kašubsku příjemně překvapeni spojením rekreace v přírodě a poznávacího výletu.

Vaše cesta po stopách Kašubů by měla začít ve městě Wejrovo. Zde se v paláci Přebendovských z 18. století nachází kašubský Památník národního písemnictví, který nás seznámí s významnými kašubskými spisovateli a jejich tvorbou. Poté pokračujte po pobřeží až narazíte na půvabné rybářské městečko Puck. Pokud dorazíte koncem června, na den sv. Petra a Pavla, budete odměněni pohledem na rybáře z poloostrova Hélu, kteří sem tradičně připlouvají na lodích, zdobených prapory s kašubským symbolem, motivem černého Gryfa ve zlatém poli.

Na poloostrově Hélu můžete navštívit nejednu rybářskou hospůdku, kde se vám vždy dostane vřelého přivítání a výborného rybího pohoštění. Ochutnejte i místní pivo, jehož kvalita se prý pozná podle toho, jestli se „chlap“ přilepí, když si sedne na lavici, na které bylo před tím vylito pivo….

Památkou na dávnověk je „kašubský Stonehange“ poblíž vesnice Wasorá. Je zde několik pravidelných kruhů z menhirů, které sem podle pověsti navršili dávní obři, stolámové.

Nejslavnějším kašubským městem jsou však bezpochyby Kartuzy, které dostaly své jméno podle zde vybudovaného kláštera kartuziánů. V tomto půvabném městečku, vzdáleném asi 30 km od Gdaňsku, můžete zakusit atmosféru starých časů při návštěvě místního kláštera nebo při posezení na Rynku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *