Baltské pobřeží, tajný tip na báječnou letní dovolenou

Jedním z nejvhodnějších míst pro rekreaci u moře je v Polsku poloostrov Hel, ležící severně od Gdaňsku. Samozřejmě, že voda je zde sice chladnější jak v Chorvatsku, zato se nám nabízejí nepřecpané písečné pláže a kilometry krásných tras pro kola nebo trasy vhodné na pěší výlety.

Zdejší příroda si tak trochu zašpásovala, když vytvořila asi 35 kilometrů dlouhou a pár set metrů širokou písečnou kosu, vybíhající v ostrém úhlu do Baltského moře. Poloostrov tak vytváří mělkou a klidnou Puckou zátoku, v níž si mohou vodních radovánek užít malí i velcí. Naopak na otevřené straně Baltu to více fouká, a proto je toto pobřeží se širokými plážemi spíše vhodné pro milovníky surfingu. Zdejší podmínky pro kiteboarding, což je jízda po vlnách za pomocí draka, jsou zde jedni z nejlepších z celé střední a východní Evropy. Pro zvědavce hned odpovídám: teplota moře je na obou stranách stejná, tedy jak se říká „příjemně osvěžující“. Jak jinak, vždyť jsme zavítali k Baltu.

Co se týče sportovních aktivit, tak číslem jedna je místní fantastická cyklostezka, která vede celým poloostrovem. Je ukrytá mezi vzrostlými borovicemi, takže poskytuje dostatek stínu a ani zde nefouká. Navíc vede téměř po rovině, a proto ji mohou využívat i rodiny s dětmi.

Hel je klasické přímořské letovisko se všemi radostmi letní zábavy: útulné kavárničky, večerní bary a především výborné restaurace, které nabízejí místní speciality ze sleďů, se kterými se zde již několik staletí čile obchoduje. Ochutnejte třeba pečenáče nebo zavináče či slavné „herinky“. Kromě ryb musíte ochutnat také místní „zapiekanky“ což jsou malé polské pizzy přímo do ruky nebo legendární „gofry“, sladké vafle se šlehačkou a čokoládovým sirupem.

Na konec poloostrova do městečka Hel jezdí z Gdaňska trajekt, který má pro nás poněkud legrační název „vodní tramvaj“. Cesta trvá téměř dvě hodiny. Většina turistů se snaží stihnout spojení v půl deváté z Gdaňsku s příjezdem do Helu o půl jedenácté kvůli jedné super atrakci. Tou je veřejné krmení půl tuctu zraněných či nemocných tuleňů ze zdejší záchranné stanice.

Ještě než opustíte Hel, vystoupejte si na krásný maják vysoký 41 metrů. Odměnou vám bude nádherný výhled na celý poloostrov.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *