Nejkrásnější roadtripy po Americe. Vyrazte na dovolenou po vlastní ose

Od vyprahlých pouští až k bujným lesům – to vše je možné zažít ve Spojených státech, pokud se vydáte ne jeden z těchto roadtripů, které dlouhodobě patří mezi ty nejkrásnější a nejvyhledávanější. Svou cestu si můžete řídit podle vaší nálady a potřeb a přitom toho uvidíte tolik, co jiní na dovolené s cestovkou nikdy nemohou zažít.

Ameriku protíná miliony kilometrů silnic a to z ní činí jednu z nejpříhodnějších oblastí, kam se vydat na dovolenou v autě. Zažijete nesmírnou rozmanitost a poznáte tento kousek světa vlastním tempem. Zapomeňte ale na to, že je každodenně třeba ujet stovky kilometrů. Raději než na kvantitu, hleďte na kvalitu a nebudete litovat.

Čtyři kouty (Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko)

Jihozápad je domovem jedinečné směsice různých krajin. Některé jsou zcela jedinečné a skoro se zdá jakoby vystoupily z nějakého obrazu Salvadora Dalího, některé jsou zase natolik malebné, že byste byli ochotni si zde koupit malý domek a ihned se zde usadit. Většinu roadtripu ale zaručeně strávíte tak, že se nebudete stíhat rozhlížet a obdivovat krásy, které kolem sebe uvidíte.

Tato cesta je dlouhá přibližně 900 kilometrů, takže si vyhraďte dostatek času nejen na samotný přejezd, ale především také na to, abyste mohli pravidelně dělat zastávky a dát si třeba i krátký výlet po okolí. Začněte ve Flagstaff v Arizoně a dejte se na  východ směrem k Petrified Forest National Park. Pokračujte dále po Interstate 40 a později se napojte na silnici 191, která vede k národnímu památníku Canyon de Chelly, kde po celá dlouhá staletí žili původní obyvatelé amerického kontinentu.

Pokračujte dále na sever a dostanete se k Monument Valley. Jedná se o jeden z nejikoničtějších regionů na hranicích mezi Arizonou a Utahem a zde si rozhodně dejte na čas. Každý kousek země je zde malou podívanou a hlavně – tohle v Evropě rozhodně neuvidíte. Poté se stočte na jih a dojeďte až do místa, kde se střetává hranice Arizony, Utahu, Colorada a Nového Mexika. Velice populární kratochvílí zde je vymýšlet fotografie, na kterých máte různé části těla ve čtyřech státech zároveň.

Jakmile dojedete do Cortez v Coloradu napojíte se na National Scenic Byway, Trail of Ancients, což je cesta, která sleduje kulturně a historicky významná místa jihozápadních indiánů. Určitě nevynechte zastávku v Mesa Verde National Park, kde uvidíte dochované osady původních obyvatel.

Posledních asi 150 kilometrů cesty pojedete po další z National Scenic Byway, která se vině skrze pohoří San Juan. Vaše cesta končí v malém lyžařském rezortu Telluride. Zde zastavte, projděte si městečko pěkně po svých, dejte si dobrou kávu nebo jídlo a výlet zakončete vyjížďkou lanovkou na Mountain Village.

Kalifornská Pacific Coast Highway

Tohle je něco pro milovníky pobřeží a dech beroucích výhledů z útesů na azurově modrý oceán. Tato přibližně 200 kilometrů dlouhá trasa vede z Monterey do Morro Bay a rozhodně stojí za to. Zvlášť pokud preferujete jízdu na motorce, je tohle volba vašeho srdce, protože dle oficiální americké sítě motorkářů je toto nejlepší silnice pro motorkáře v celých Spojených Státech.

Začněte v Monterey, což je město, kde se rozhodně nebudete nudit. Proto si na jeho návštěvu vyhraďte klidně i několik dní. Najdete zde mnoho akvárií, pláže, ochutnávky vín a dlouhou a zajímavou historii, která nadchne i všechny, kdo dějepisu nikdy neholdovali. Nadvláda nad okolím Monterey se v průběhu staletí značně měnila a přecházela mezi rukami Američanů, Španělů i Mexičanů. A právě tyto změny jsou na charakteru města velmi patrné.

Až si zde dosytosti užijete všech radovánek, vydejte se směrem na jih do malého přímořského městečka Carmel-by-the-Sea, kde kdysi dokonce na radnici úřadoval i Clint Eastwood. Jen co by kamenem dohodil se rozprostírá Point Lobos State Reserve, což je národní park plný hor, luk, strání, klikatého pobřeží a je zde také první národní podmořská rezervace.

Po cestě dále budete projíždět kolem pohoří Santa Lucia a projedete přes Bixby Bridge, který patří k nejvyšším obloukovým mostům na světě. Byl vybudován v roce 1932 a na svou dobu to byl zcela jedinečný architektonický počin. I dnes však jeho mohutný oblouk budí respekt a na vašich fotkách se bude vyjímat skvěle.

Za několik desítek kilometrů dojedete do Pffeifer Big Sur State Park, kde můžete obdivovat nádherné lesy plné silných a starých stromů, které zde rostou už celá staletí. Povinnou zastávkou je také Pffeifer Beach, kde se můžete zchladit a odpočinout si.)

Vaše cesta končí v Morro Bay, kde najdete ikonickou vulkanickou skálu, která je údajně stará až 23 milionů let.

 

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *