Vypadá jako poušť, ale není to poušť. Takový je národní park Lencois Maranhenses

Pohled na bílé písčité pláže a stále se měnící azurová jezírka vás nenechá na pochybách, že hledíte na něco neobyčejného. A přesně takový je národní park Lencois Maranhenses, který se nachází na severovýchodním cípu Brazílie.

Neobvyklý úkaz

V zimním období vás možná toto místo ničím nenadchne. Vypadá jako každá jiná poušť, jen možná písek je jemnější a bělejší a více připomíná ten, který známe z fotografií exotických destinací.

Ale jakmile se přiblíží léto a začne období dešťů, obrovská plocha o rozloze téměř 1000 čtverečních kilometrů se proměňuje v nádherný úkaz, který jinde neuvidíte. Bílý písek se střídá s různě velkými tůňkami tyrkysové vody, které dohromady vytváří skutečně ohromující podívanou. Když vidíte fotografie tohoto místa, jen těžko lze uvěřit, že nejsou produktem Photoshopu.

Takže co stojí za tímto krásným úkazem? Odpověď je poměrně jednoduchá – je to vítr a déšť. Dvě blízké řeky Parnaíba a Preguicas nesou písek směrem k severnímu pobřeží Brazílie, kde se pak shromažďují tuny sedimentu. Během suchého období pak vítr vane směrem do vnitrozemí, čímž vytváří zajímavý vzorec písečných dun, které tvoří nutný základ pro úkaz, který pak díky vodě vzniká.

V létě postupně přichází silné deště, které plní malá jezírka vodou. Ta se ale nemá kam vsakovat, protože pod pískem je jen neproniknutelná skála. Jezírka tedy zůstávají na povrchu a vytváří tento zajímavý úkaz, na který se jezdí dívat turisté z celého světa. Vznikají tak malé rybníčky, které mohou být jen tak velké jako obyčejná dešťová louže, ale snadno dosahují velikosti laguny, která je třeba i 200 metrů dlouhá a 3 metry hluboká.

I přestože by se mohlo zdát, že jezírka musí být zcela prázdná, když jsou tvořena jen dešťovou vodou, opak je pravdou. Řada z nich je naopak plná malých či větších rybek. Některá se tam dostanou z okolních řek a jiné se tam dokonce narodí. Jeden druh ryby totiž přežívá tak, že se během suchého období zahrabou hluboko do písku, kde ve vlhku přežijí až do léta, kdy opět vyplavou na povrch. Laguny jsou tedy plné života.

Na návštěvu

Národní park Lencois Maranhenses najdete ve státě Maranhao, který leží na severu Brazílie. Každoročně toto místo přiláká desítky tisíc turistů, kteří samozřejmě všichni přijíždí v období od července do srpna, kdy jsou jezírka plná a nejkrásnější. I přestože je tato oblast relativně odlehlá, řada lidí váží dalekou a nepohodlnou cestu, aby tento zázrak viděla.

Proto v posledních letech národní park rozšířil svou nabídku různých aktivit a výletů, aby nabídl návštěvníkům i více než jen pohled na tato jezírka. Pro vstup do parku není povinné mít průvodce, ale je to silně doporučené, jinak se dál v poušti snadno ztratit. S průvodcem se také dostanete na aktuálně nejzajímavější místa, která jsou k vidění, protože ta se přirozeně hodně mění v závislosti na srážkách a na jejich intenzitě. Takto budete mít zaručený skutečný dech beroucí zážitek, který se rozhodně vyplatí dokumentovat i na váš fotoaparát. Jen málo míst na zemi je tak fotogenických jako právě tento národní park.

Připravte se samozřejmě na to, že se jedná o poušť, kde je velmi velké horko, takže vhodná obuv a sluneční ochrana je zcela nezbytná. Pokud plánujete jít bez průvodce, je zcele klíčové informovat o svých plánech někoho, kdo vám bude připraven okamžitě pomoci, pokud se v dohodnutý čas nevrátíte. Poušť je velmi rozlehlá a není vůbec složité zde zabloudit. Na rozpáleném písku může pak být snaha o racionální řešení vzniklé situace dost náročná. Proto svou bezpečnost nepodceňujte a buďte připraveni na různé scénáře.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *