Jak se žije v podzemí? To můžete poznat v Coober Pedy v Austrálii

V této částí Austrálie panují tak tvrdé podmínky ohledně počasí i možností, jak využívat půdu a jiné přírodní zdroje, že je prakticky lepší žít v podzemí. A to je přesně to, co udělali v Coober Pedy.

Toto město v Austrálii je největším zdrojem opálů na světě. Je také domovem asi 3 500 obyvatel, kteří mají až 45 různých národností. Většina z nic pochází z Evropy, odkud sem přišli v 60. letech za vidinou bohatství a štěstí. Ale kromě toho všeho zde najdete jednu další světovou raritu – většina z obyvatel zde totiž nežije tak, jak je to běžné, ale bydlí pod zemí. Vítejte v Coober Pedy.

Ze dna oceánu až po naleziště opálů

Před 150 miliony let bylo místo, kde se rozkládá Coober Pedy, dnem oceánu. Vlivem miliony let trvajících pohybů moře se na tuto pláň nashromáždilo obrovské množství minerálů, které se usadily v puklinách kamenů a skal.

Nyní zde neuvidíte ani jedinou loužičku vody. Ale dědictví oceánu je zde stále patrné právě díky nalezištím vzácného opálu. Těžba zde probíhá již několik desítek let a zásoby minerálů stále nejsou vytěženy. Místní opály jsou navíc zcela jedinečné svou velikostí i netradičním vzhledem, který je dán právě specifickým vznikem a sta tisíciletým obrušováním a zušlechťováním na dně oceánu.

FOTO: WikimediaCommons

V roce 2015 oslavilo město Coober Pedy stoleté výročí od svého vzniku. John McDouall Stuart poprvé narazil na tuto oblast na konci 19. století a dal jí jméno Stuart Range.

Město bylo oficiálně založeno v roce 1915 a až překvapivě velké množství lidí bylo ochotných se na toto nepříliš pohostinné místo přestěhovat za vidinou lepších a bohatších zítřků. Důvodem byl příběh Willieho Hutchinsona.

Šťastlivec

Teprve čtrnáctiletý chlapec totiž objevil potenciál, který tato bohem zapomenutá země ukrývá. Byl součástí zlatokopecké skupiny, která zde v úporných vedrech hledala vodu a Willieho nechala samotného hlídat tábořiště. Když se však po několika dnech vrátili byli překvapeni, když zjistili, že chlapec rozhodně nelenil a objevil něco, o čem se nikomu z nich ani nesnilo.

Willie našel první naleziště vzácných opálů a dokonce i zásobu podzemní vody. Od té doby se začaly zvěsti o Coober Pedy pomalu ale jistě rozšiřovat a řada lidí v tom viděla jedinečnou příležitost jak navždy změnit svůj život.

Nepříznivé podmínky

I když Willieho objev přilákal do oblasti řadu lidí, nic to neměnilo na situaci, že život zde byl dost náročný. Region je proslulý svým horkým a nehostinným počasím, které je těžko snesitelné i s dobrými zásobami vody, a už téměř smrtící, pokud je vody navíc nedostatek. A to byl přesně případ Coober Pedy. Přirozeně vyskytující se vody bylo opravdu jen pomálu a stejná situace byla i s rostlinami a živočichy.

FOTO: WikimediaCommons

Prvním stromem ve městě byla kovová socha stromu umístěná uprostřed města, aby alespoň trochu dodávala dojem normálnosti. A tento strom tam stojí dodnes.

Teploty zde v létě dosahují běžně 40 stupňů Celsia a množství srážek je skutečně minimální. Často zde vznikají silné písečné bouře, které činí nemožným i jen dýchat a už vůbec ne vidět nebo pohybovat se.

Život nad zemí byl tedy prakticky nemyslitelný, takže jediná věc, která dávala smysl, bylo přesunout se pod zem.

FOTO: WikimediaCommons

Dnes obyvatelé Coober Pedy žijí v poměrně pohodlných podzemních domech. Ty jsou vykopány v hloubce několika metrů a řada z nich je i přímo vytesána ve skále. Přitom stavba takových domů se ani tolik neprodražila. Písečná půda není na výkopy tak náročná a domy mají navíc přirozenou ochranu před vedrem i písečnými bouřemi, takže nepotřebují složitý systém izolace.

V podzemních domech se udržuje velice příjemná konstantní teplota okolo 23 stupňů Celsia. Nábytek si místní často vyrábějí tak, že jej jednoduše vytesají do skály. Vznikají tak poličky, lavice, stoly a jiné odkládací plochy. A každým rokem se síť podzemních tunelů rozrůstá.

Na návštěvu

Dnes je toto podzemní město vybaveno prakticky vším, co byste mohli čekat. Najdete zde ortodoxní pravoslavný kostel i síň království svědků Jehovových. Je zde škola, knihkupectví a dokonce i hotel, který slouží jako útočiště stále rostoucímu počtu turistů, kteří sem zavítají. Atrakce pro návštěvníky také nechybí – můžete navštívit uměleckou galerii, obchod se šperky nebo třeba doly, kde se stále těží opály.

FOTO: WikimediaCommons

Ani v okolí se rozhodně nudit nebudete. Místní specifické podmínky vytvořily i zcela jedinečnou krajinu, která láká i filmaře a umělce. V blízkosti najdete také golfové hřiště bez trávy nebo rezervaci zachraňující klokany.

Město má dokonce i svůj vlastní fotbalový tým, který ale nikdy nehraje doma. Je zde příliš vedro a příliš málo možností jak vybudovat fotbalové hřiště, takže zatím musí spoléhat na pohostinství “normálních měst”.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *