Určitě dobře znáte peruánskou planinu Nazca. Ta je známá díky nálezům geoglyfů, které tam byly v minulosti učiněny. Tyto mohutné obrazce, které jsou v podstatě vyryté do půdy a dobře viditelné jsou pouze z ptačí perspektivy, fascinují vědce i běžné lidi. Tyt obrazce jsou tvořeny světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavého vulkanického povrchu. Geoglyfy zobrazují lidské postavy, ale i zvířata, a pro svou jedinečnost je celý areál součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Vědci navíc nyní přichází s dalším podobně fantastickým objevem. Experti pod vedením známého archeologa Johnyho Isly totiž našli destíky dalších podobných obrazců. A to jen kousek od planiny Nazca.
Obří kosatka
Přitom nové geoglyfy už bylo pravděpodobně možné objevit daleko dříve. Islu totiž k novému objevu přivedla především fotografie ze 70. let, na které byl patrný geoglyf zobrazující kosatku. Tento útvar jej zvláště upoutal, jelikož se od ostatních přeci jen něčím lišil. Isla si byl jistý, že jej dosud nikdy nespatřil, a jeho podezření se potvrdilo, když se mu ani po hodinách pátrání v archivech fotografií obrazců z Nazca nepodařilo kosatku najít. Rozhodl se proto, že se ji vydá znovuobjevit přímo na místo.
To bylo v roce 2017, kdy se mu skutečně podařilo geoglyf objevit. Skrýval se v kopcích Palpa, asi 30 kilometrů severně od pevniny Nazca. Tento obrazec vytesaný do svahu zobrazuje mytologické zvíře připomínající kosatku, ale přesto se ale naší představě o tomto kytovci dost vymyká. Má totiž lidskou ruku, ve které drží trofejní hlavu. Islovi bylo jasné, že obrazce se většinou nevyskytují takto izolovaně, a proto oblast podrobil pečlivému průzkumu. Nová technologie s využitím dronů nyní pomohla odhalit stovky dalších postav poblíž planiny. Ty mají být přitom ještě o 1500 let starší než linie na planině Nazca.
Nové poznatky
Velký časový rozestup mezi geoglyfy také vysvětluje to, proč jsou nově nalezené obrazce tak odlišné. Tyto obrazce jsou umístěny na svazích, což znamená, že je možné je vidět, i pokud stojíte v údolí. Lze tedy předpokládat, že zatímco obrazce na planině Nazca byly vytvořeny lidmi pro bohy, tyto nové geoglyfy mohly být vytvořeny lidmi pro lidi.
Nové geoglyfy tedy zatím nevrhají příliš mnoho světla na účel těchto mohutných uměleckých děl. Vědci se stále nemohou shodnout, k čemu sloužily a jak přesně byly některé z nich vytvořeny. Podle některých teorií sloužily k náboženským rituálům. Tímto způsobem místní komunity komunikovaly se svými bohy, což by dobře vysvětlovalo to, že některé malby mohou být skutečně viditelné pouze z ptačí perspektivy a ani samotní autoři s tehdejší technikou nemohli mít šanci svůj hotový výtvor vidět. Jiní zase tvrdí, že šlo o výtvor mimozemské civilizace. To jsou však názory, kterým seriózní vědci nepřikládají příliš velkou váhu. Podle Isly mohly geoglyfy vzniknout jako jakýsi druh modlitby, který měl zajistit vodu a plodnost v této pouštní oblasti.
Geoglyfů bude ještě daleko více
Díky nově objeveným obrazcům je zřejmé, že i vytváření geoglyfů prošlo jakýmsi vývojem. Starší obrazce byly nejspíše dílem vesničanů, kteří však jejich účel nevnímali v komunikaci s bohy. Byly totiž umístěny tak, aby byly viditelné i ze země. S vývojem dávné kultury se ale z tvorby obrazců mohla postupně stávat výsada bohatých a majetných, kteří si fenomén geoglyfů přivlastnili a přisoudili jim posvátný status.
A tým vědců věří, že ani tento objev není zdaleka poslední. I přestože byly v Palpě objeveny stovky nových geoglyfů, očekává se, že jich existuje ještě mnohonásobně více. Podle odhadů se hovoří i o tom, že by současný nález mohl představovat pouhých 5 procent toho, co ještě zbývá objevit. Úsilí archeologů a dalších odborníků tedy nijak nepolevuje.
Napiš komentář