V Sutomore můžete odpočívat i bez plavek

Na jižním pobřeží Černé Hory, asi 5 kilometrů od největšího přístavu Jadranu Baru, leží oblíbené turistické letovisko Sutomore. Dnes zdaleka nevypadá jako zapomenutá rybářská osada kdesi na jihu Evropy. Sutomore se proslavilo především svými překrásnými písečnými plážemi i mimořádně příznivými klimatickými podmínkami. Od nepříznivého počasí je Sutomore chráněno z vnitrozemí vysokými horami.

Obecně lze konstatovat, že Černá Hora je země turistům zaslíbená. Není sice členem eurozóny, ale přesto se zde platí eurem. Lidé jsou tu přívětiví, usměvaví a pohostinní jako na celém Balkáně. Moře je tu výjimečně čisté a ceny za ubytování, jídlo i další služby příznivé.

Největším lákadlem Sutomore jsou pro turisty místní pláže. Hlavní pláží letoviska je dlouhá písčito-oblázková pláž, která se rozprostírá po celé délce. Je dlouhá 1 250 metrů a během hlavní turistické sezóny  je poměrně dost obsazená. Podél pláže vede pobřežní promenáda plná obchodů, restaurací, barů a kaváren. Je centrem společenského života a ožívá zejména se setměním. Jižní konec této pláže končí u mysu Ratac, kterému vévodí zříceniny benediktinského kláštera Panny Marie Ratacké z 11. století. Asi před 500 lety ho zničili Turci a během druhé světové války dílo zkázy dokonali Němci, kteří z kláštera udělali vojenskou pevnost.

Samotný poloostrov Ratac je známý také svou nudistickou pláží, která je skalnatá a kamenitá a v těchto místech i mimořádně průzračná.

Celá Černá Hora nabízí nepřeberné možnosti aktivního trávení volného času počínaje horskou turistikou, cyklistikou nebo třeba vodními sporty. Na své si přijdou i milovníci historických a kulturních památek, kterých je v Černé Hoře opravdu požehnaně a řada z nich byla zařazena seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Stačí si jen vybrat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *