Čím se léčili lidé v 19. století? Tyhle přípravky si jméno zrovna neudělaly

Dnes je pro nás celkem běžné, že si můžeme dle libosti dojít do lékárny a pořídit si různé léky na všechny možné neduhy. Jenže nebylo tomu tak vždy a trvalo docela dlouho, než se dalo spoléhat i na něco jiného než bylinky. První pokusy zpřístupnit léčiva širokému spektru lidí navíc nedopadaly úplně slavně. Až ke konci 19. století se široce dostupné léky poprvé objevily na americkém trhu. Jenže než se lidé naučili tyto produkty správně používat, trvalo to docela dlouho. Lidé si léky někdy snažili „vylepšovat” zdraví, ačkoliv k něčemu takovému vůbec nebyly určeny. A nezřídka to mělo značně negativní následky.

Dr. Fuller’s Electro Spiral Magnetic Vegetable Vapor Cure

Zatímco některá volně prodejná léčiva se alespoň snažila působit seriózně, o této podivné tinktuře se to ani říct nedá. Její schopnost totiž měla být podle doktora Fullera založená na „elektromagnetických zeleninových výparech“, což snad muselo zarazit úplně každého. Prapodivný přípravek ale podle všeho měl umět tlumit horečky, bolesti hlavy, astma či bronchitidu. Jediné, co bylo potřeba udělat, bylo odstranit korek z lahvičky a inhalovat magické aroma, dokud vám nebylo lépe. Uvnitř se skrývala neznámá směs „léčiv“, ale také podivná kovová pružina. Těžko říct, k čemu přesně tam měla sloužit.

Fettle

Žaludeční potíže jsou problémem, se kterým se dřív nebo později setká skoro každý. Není tedy divu, že občas potrápily i naše předky. Začátkem 20. století však mohli lidé směle zavrhnout všeobecná doporučení, jak se potíží zbavit, protože si stačilo pořídit tuhle malinkou lahvičku zázračné tekutiny. Fettle prý kromě zažívacích obtíží mírnil také abstinenční příznaky. Těžko říct, co lahvička skutečně obsahovala, ale jisté je, že měla až 52% obsah alkoholu. Pokud tedy pacient užíval čajovou lžičku před jídlem a následně každé dvě hodiny dle doporučení, není divu, že mu hnedle bylo lépe.

Hadí olej

Toto léčivo přivezli do USA čínští přistěhovalci koncem 19. století. V Číně jde totiž o tradiční medicínu, která se však vyráběla z druhů hadů, které v Americe přirozeně nežily. Proto se místní „odborníci“ rozhodli, že lék získají z chřestýšů. Mezi nejznámější patřil přípravek Clarka Stanleye, nicméně laboratorní rozbor v něm objevil pouze minerální oleje, výtažek z chilli papriček, terpentýn a kafr – žádné hadí výtažky ani nic podobného. Bylo to tedy celé jen pořádný podvod na všechny důvěřivé občany.

Uncle Ben Jo’s Bell Tongue Syrup

Přípravek pojmenovaný „Jazykový sirup strýčka Bena Joa“ se poprvé na pultech amerických obchodů objevil v 70. letech 19. století. Hlavní ingrediencí této léčivé směsi měla být zvonková okvětí tajemné andské rostliny. Ta prý dovedla léčit skoro všechny neduhy, na které si jen pomyslíte. Reklama pak tvrdila, že stačí užívat třikrát denně půl lžičky a pevné zdraví máte jisté. Ale realita byla jiná a brzy se ukázalo, že jde o zcela nefunkční výrobek.

666 Salve

Nést na sobě nechvalně proslulé „číslo bestie“ neboli 666 je skutečně odvážný marketingový tah. Zejména když uvážíme, že Amerika skutečně patří (a patřila) spíše k těm nábožensky aktivnějším zemím. Přesto se výrobce tohoto přípravku proti kašli či nachlazení rozhodl postupovat přesně takto. Společnost Monticello Drug Company totiž zpočátku ani neplánovala, že by se její výrobek měl nějak spojovat se satanem. Shodou okolností se však právě jejich medicína dostala při vstupu na trh na pozici 666 v katalogu. Zajímavé však je, že na rozdíl od mnoha jiných podvůdků, tato medicína skutečně fungovala. Snad to tedy nebylo proto, že by se výrobci skutečně paktovali s ďáblem.

ZDROJ: https://www.toptenz.net/10-bizarre-patent-medicines.php
ZDROJ Obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-lzice-drzeni-leky-5858861/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *