Herní počítač

Pečujte o baterii svého notebooku a prodlužte tak její životnost

Správné zacházení s baterií je důležitou součástí péče o notebook. Vyzkoušejte několik osvědčených rad a tipů, jak životnost vašeho elektronického miláčka prodloužit.

Každý notebook je trochu jiný a jeho baterie vyžaduje specifické zacházení. Náš článek se zaměřuje na ty s lithium-iontovými akumulátory, které jsou v dnešní době na trhu nejrozšířenější.

Cykly plného nabití

Baterie ve spotřební elektronice jsou konstruovány tak, aby vydržely po několik nabíjecích cyklů, těch bývá okolo 500 a více. Nabíjecí cyklus je to, když notebook dosáhne úplného vybití a poté plného, 100% nabití. V průběhu času každý započatý nabíjecí cyklus snižuje kapacitu baterie. Nechávejte tedy notebook zapojený v elektrické síti co nejčastěji a nenechávejte ho zcela vybíjet.

  • U MacBooku vyzkoušejte funkci Power Nap, která umožňuje během krátké chvíle nabrat co největší množství energie.

Kdy baterii nabít?

Starší typy akumulátorů (nikl-metal-hydridové) pracovaly nejefektivněji, když dosáhly úplného vybití a následně se zapojily do elektriky. Novější baterie jsou na tom jinak – nepotřebují se restartovat nulovým stavem energie, naopak jim dělá dobře, když jejich hladina nabití nepřesáhne hranici nižší 20 %.

Dříve se také nedoporučovalo nechávat notebook zapojený v síti, když je nabitý na 100 %. Dnes jsou akumulátory navrženy tak, že když dosáhnou maximální hranice nabití, automaticky se přestanou nabíjet, a tak jejich ponechání v zásuvce nemá na kondici baterie žádný vliv.

Pozor na zahřátí

Lithium-iontové akumulátory jsou vcelku odolné, přesto jim nesvědčí, když se notebook přehřívá. Pokud například grafický procesor jede na plné obrátky nebo pracujete venku na sluníčku, je lepší přístroj na chvíli vypnout a počkat, až vychladne. Pokud je to možné, baterii z notebooku vyndejte. Nadměrné teplo totiž životnosti baterie neprospívá, a navíc ji může trvale poškodit.

Šetřete spotřebu

U notebooku můžete šetřit baterii pomocí softwarového nastavení, ale i „ručně“. Povypínejte například aplikace a zprávy běžící na pozadí. Pokud zrovna nepoužíváte wi-fi nebo bluetooth, také je vypněte. A co dál spaluje energii? Podsvícení klávesnice, přílišný jas obrazovky i přehrávání hudby.

Zdroj obrázku: Mihai Simonia / stock.adobe.com

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *