Moravské Toplice potěší vaše tělo i ducha

Termální lázně Moravské Toplice leží v nejsevernější části Slovinska. Od nás je tento kraj nejblíže, kousek za maďarskými hranicemi. Celá oblast je známá svými lázeňskými středisky a vinařstvím. Lázně vznikly díky pokusným vrtům při hledání ropy v padesátých letech minulého století.

Dnes tu stojí obrovský a velmi moderní lázeňský komplex Terme 3000, který je největším rekreačním střediskem v celém Slovinsku. Byl dokončen v roce 2000. Tento uzavřený areál disponuje 22 vnitřními a venkovními bazény. V některých bazénech je tzv. “černá termální voda”, která je pro tuto oblast typická. Vyvěrá z hloubky téměř 1500 metrů, kde má teplotu až 72°C. Je kalná, slaná a je lehce cítit naftou. Obsahuje totiž nitriumchloridkarbonát a skvěle pomáhá při léčení artrózy, chronického revmatického onemocnění, i při léčbě lupenky. Inhalace má blahodárné účinky při nemoci plic.   

Pro milovníky adrealinu je zde k dispozici tobogán s funkcí raketového startu s následným 14 metrovým volným pádem nebo 22 metrů vysoká tobogánová věž se skluzavkami dlouhými až 170 metrů.

Ve městě je k dispozici i 18 ti jamkové golfové hřiště nebo tenisové a badmintonové kurty. Jak je to v celém Slovinsku obvyklé, v nabídce nechybí ani jízda na koni nebo kole či řada stezek pro pěší turistiku.

Vydat se můžete i do okolí. Ve vesnici Bogojina vás na první pohled upoutá místní dominanta, kostel Nanebevzetí, slovinsky Cerkev Vnebovhod. Je to nejznámější moderní církevní stavba v celém Slovinsku, která je vidět ve vzdálenosti mnoha kilometrů. Kostel přestavoval Jožo Plečnik, nejznámější slovinský architekt, který prováděl úpravy i na našem Pražském hradu.

Vesnice Filovci, se zase proslavila výrobou černé keramiky. Pro tento zajímavý suvenýr zajděte do místního obchůdku. Je sice malý, ale budete mile překvapeni, jak velký sortiment se zde nabízí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *