Starobylý Dubrovník, pýcha Chorvatska

V jižním cípu chorvatské Dalmácie leží starobylé město Dubrovník. Návštěvníkům může nabídnout příjemné podnebí, bujnou středomořskou vegetaci a především jeden z nejcennějších historických center města v jihovýchodní Evropě. Díky tomuto jedinečnému stavebnímu komplexu byl Dubrovník v roce 1979 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Staré město je obehnáno starobylými hradbami, které se budovaly od 8.do 17. století. Díky své mohutnosti, některé části hradeb s výškou až 25 metrů a šířkou téměř šesti metrů, odrazily všechny útočníky. Součástí opevnění jsou i mohutné válcovité věže a samostatné pevnosti. Na několika místech je možné vystoupat na hradby a projít se prakticky po celé jejich délce a tím obejít celé staré město. Z hradeb se vám naskytne neskutečně malebný pohled na střechy, kostely a paláce, který každého amatérského fotografa doslova uchvátí.

Poměrně jednoduše najdete hlavní “tepnu” starého města, ulici Stradun, která se táhne v délce 300 metrů uprostřed historické části. Na této ulici, místními nazývaná prostě “Placa” neboli náměstí, se soustřeďuje veškerý společenský život města. Když trochu uhnete do strany, ocitnete se na chvíli ve středověku. Úzké starobylé uličky jsou lemovány po stranách  květinami a všude je rozvěšené prádlo na sušení. Uličky ve výšce prvního patra na mnoha místech křižují malebné mostky se zdobeným zábradlím.

Na konci Stradunu narazíte na náměstí Luža, ve středověku centrum veřejného života. Jen kousek dál stojí knížecí palác, považovaný za nejkrásnější stavbu Dubrovníka. Západně od města, na poloostrově Lapad, si můžete pro změnu vychutnat překrásný pohled na hradby města.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *