Hubnutí s vědou je snazší. Nechte se inspirovat vědeckými výzkumy

Jestli vás ještě nepřešlo předsevzetí, že letos zhubnete nějaké to kilo a vytvarujete postavu, pak se zkuste nechat inspirovat vědou. Možná vám to pomůže zbořit některé mýty, které vám brání v úspěchu. Máme pro vás přehled vědeckých poznatků, které vám při hubnutí zaručeně pomohou.

K nové postavě s lepší náladou

Zatímco mezi vedlejší příznaky abstinujících kuřáků patří nevrlost, při omezení příjmu kalorií to podle vědců neplatí. Alespoň to tedy naznačuje studie prováděná na skupině 220 lidí ve Spojených státech. Část dobrovolníků, která na doporučení vědců omezila kalorický příjem o 25 %, se cítila lépe, zlepšil se jejich sexuální život a měli obecně lepší náladu. Správně vedená dieta by vám tedy měla dělat dobře, a ne naopak. Pokud se cítíte špatně a máte mizernou náladu, pak děláte něco špatně a je na místě změnit stravování.

Méně je více

Jaká je optimální míra fyzické zátěže, pokud chcete zhubnout? Názory na tuto problematiku se dost liší. Zatímco někteří sází primárně na pohyb jako způsob jak shodit a neztratit svaly, jiní doporučují to s pohybem nepřehánět a zaměřit se spíše na vyváženou stravu. Poslední výzkumy ale naznačují, že právě při cvičení by mohlo platit, že méně je někdy více. Vědci změřili efektivitu cvičení v různých režimech zátěže. Ze závěrů zveřejněných v časopisu Current Biology vyplývá, že lidé, kteří cvičili na střední úrovni zátěže spálili za stejný čas o 200 kalorií více než ti, kteří cvičili v mírném režimu. Co však vědce překvapilo bylo, že efektivita cvičení s maximální zátěží se nijak nelišila od středního režimu. Úbytek kalorií byl v obou případech totožný.

Korálky v žaludku

Nejúčinnější způsob léčby obezity v současnosti představují bariatrické chirurgické výkony, zejména pak bandáž žaludku. Jde sice o laparoskopický zákrok, ale rozhodně to nelze považovat za banální operaci bez rizika. V Česku se ročně provádí zhruba tisícovka těchto operací. Lékaři z fakulty Johnse Hopkinse ale, zdá se, přišli s jednodušší i efektivnější alternativou. Do části žaludku nazývaného fundus, zavedou injekčně mikroskopické korálky, které sníží průtok krve do této části žaludku. Efekt je přitom takřka okamžitý, neboť fundus je zodpovědný za produkci ghrelinu, známého jako „hormon hladu“. Méně krve, znamená i méně ghrelinu.

Není tuk jako tuk

Jezte ořechy, jsou zdravé, nabádají odborníci. Jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, ochránců před aterosklerózou a infarktem. Jenže právě ořechy jsou extrémně tučné a kalorické. Co tedy dělat?Podle rozsáhlé studie prováděné ve Španělsku byste se ořechů bát neměli. Vědci zde zkoumali stravovací návyky 7 500 dospělých. Část z nich měla denní jídelníček obohacený o 4 lžíce extra panenského olivového oleje, druhá skupina konzumovala místo olivového oleje tři porce ořechů. Poslední skupina konzumovala běžnou stravu, která však byla cíleně omezena v obsahu tuků. Výsledky ukázaly, že skupiny konzumující stravu doplněnou o olivový olej a ořechy hubly podstatně více než lidé, kteří se primárně vyhýbali tukům.

Vegani nemají hlad

Nedávná studie publikovaná v časopise Food and Nutrition Research ukazuje, že pro pocit sytosti jsou mnohem výhodnější rostlinné bílkoviny než živočišné bílkoviny. Pokud tedy maso a jiné živočišné zdroje bílkovin nejíte a nahrazujete je rostlinnými produkty, můžete být daleko dříve nasyceni než běžní “masožravci”.

Ráno aktivně

Po osmihodinovém spánku klesá hladina cukrů v krvi, a pokud začneme s fyzickou aktivitou bez snídaně, tělo si vezme potřebnou energii z tukových zásob. Při ranním sportu s prázdným žaludkem spálíme až o 20 % víc tuku než při tělesné námaze později během dne. Ukázalo se, že ti, kteří cvičili nalačno, neměli během dne zvýšenou chuť k jídlu, a nespotřebovali tak víc kalorií – na rozdíl od těch, kdo se hýbali s plným žaludkem. Pokud tedy máte možnost a zvládnete to, je možná trochu lepší začít cvičit brzy ráno ještě nalačno. Vyzkoušejte ale, co vám osobně nejlépe vyhovuje.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *