Mazurská jezera, přírodní perla i Hitlerovo Vlčí doupě

I když je Polsko státem s dlouhým mořským pobřeží, můžeme na severu Polska nalézt i pravý ráj pro vodní sporty. Jsou to Mazurská jezera. Tato nejvýznamnější polská jezerní oblast, tvořená soustavou více jak dvou tisíc jezer, láká turisty z celého světa (nejvíce Němce a Holanďany) na krásnou přírodu, pozorování ptactva i na rozsáhlou možnost sportovních aktivit.

Mazurská jezera se staly rájem jachtařů, milovníků windsurfingu, ale i jiných vodních sportů, zejména kajakářů nebo kanoistů. Na své si zde přijdou i rybáři a milovníci ptactva.

Nadšence historie jistě potěší, že kousek od Mazurských jezer, u vesničky Gierlož, je možné vidět ruiny Hitlerova Vlčího doupěte. V jednom z bunkrů byl v roce 1944 spáchán na Hitlera atentát – neúspěšně. Oblast Mazurských jezer byla po staletí pod vládou německých rytířů, kteří zde zanechali svoje hrady. A ještě jedna připomínka na Adolfa Hitlera. Ten chtěl propojit Baltské moře s jezerem Mamry. Vybudoval Mazurský kanál, ale toto vodní dílo již nedokončil. V jezerech se měly ukrývat německé válečné ponorky a z Baltu tudy měly proplouvat válečné lodě, pro které se měli vybudovat velké doky na jejich opravu.

Na Mazurských jezerech si přijdou na své také milovníci přírody, zvláště ptactva. Na jezeře Luknajno se nachází největší evropská rezervace divokých labutí, na ostrůvkách Nidzkého jezera jsou k vidění kolonie volavek šedých a na Dobském jezeře se zase nachází velká rezervace s ostrovem kormoránů.

Jakýmsi „srdcem Mazurských jezer“ je Gižicko, na břehu jezera Niegocin. Toto městečko je jedním z největších rekreačních a turistických středisek v Polsku. Díky své popularitě se mi také přezdívá „letní hlavní město Polska“. Pokud sem během své dovolené zavítáte, doporučuji si prohlédnout zejména starou pevnost, projít se po starých mostech a navštívit historický kostel.

Výhodou celého systému jezer jsou kanály, které umožňují plavbu z jezera na jezero a objevovat stále nové krásy zdejší přírody. Ve většině přístavních měst si lze pronajmout loď s kapitánem a strávit tak na sladké vodě Mazurských jezer okouzlující námořnickou dovolenou.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *