7 nejlepších muzeí Evropy: Když za kulturou, pak vyrazte sem

Návštěva muzeí je nuda – nebo ne? Pro většinu lidí asi ano – představí si dlouhé fronty, tisíce obrazů nebo starobylých artefaktů ve vitrínách, nekonečné popisky… Ale ne každý návštěva muzea musí vypadat takto. Evropa nabízí možnost nahlédnout pod pokličku těch nejzajímavějších kulturních, historických a uměleckých kousků v zajímavé a zábavné formě, která osloví každého.

Návštěva muzeí je skvělý způsob, jak se na cestách seznámit s místní kulturou. Až tedy příště zavítáte do nového města, nezapomeňte zjistit, zda by právě místní muzeum nestálo za vaši pozornost a návštěvu.

1 – Rijksmuseum, Amsterdam

Nizozemské královské muzeum neboli Rijksmuseum je domovem nejslavnějších obrazů holandského zlatého věku. Mezi nejznámější z nich patří Rembrandtova Noční hlídka a Vermeerova Mlékařka. V Rijksmuseu je k vidění osm set let nizozemského umění a historie a přibližně 8 000 exponátů, což z něj činí jedno z nejlepších muzeí v Evropě, které můžete navštívit.

Jeho budova, navržená již v roce 1885, je sama o sobě uměleckým dílem. Můžete zde strávit celý den jen tím, že budete obdivovat jeho nástěnné malby a sochy na fasádě. Je to také pravděpodobně jediné muzeum na světě, kterým prochází silnice.

Kromě toho, že je Rijksmuseum jedním z nejlepších muzeí v Evropě, je také přátelské k dětem a je krásné navštívit Rijksmuseum s batoletem, protože i pro něj zde budou interaktivní prvky, které jej zabaví.

2 – Muzeum Prado, Madrid

Výlet do Madridu by nebyl úplný bez návštěvy jedné z největších chloub města, muzea Prado. V tomto působivém muzeu umění, jehož počátky sahají až do roku 1819, můžete obdivovat 8 600 obrazů a více než 700 soch.

Sbírky muzea zahrnují španělská, italská a vlámská mistrovská díla. Španělská sbírka je vůbec největší na světě. Mezi jednotlivými galeriemi najdete španělské obrazy vytvořené mezi 11. a 19. stoletím. Pokud tedy patříte mezi fanoušky španělských umělců, jako jsou Goya, Velazquez nebo El Greco, a chcete vidět některá z jejich nejslavnějších děl, návštěva Prada se vám bude zamlouvat.

V muzeu se konají také dočasné výstavy, jejichž seznam si můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách muzea.

Vzhledem k tomu, že Prado je tak rozsáhlé muzeum, vyhraďte si dostatek času a předem si vyberte konkrétní galerie, které chcete navštívit. Vstup do muzea je zdarma od pondělí do soboty od 18 do 20 hodin a v neděli od 17 do 19 hodin. V těchto časech však zde bývá mnohem více lidí, proto s tím při plánování návštěvy počítejte.

3 – Galerie Uffizi, Florencie

Pokud patříte mezi milovníky umění, určitě si na svůj seznam slavných muzeí, která byste měli v Evropě navštívit, zařaďte galerii Uffizi ve Florencii. Návštěva Uffizi je považována za jednu z nejlepších aktivit ve Florencii, přestože je toto město uměním skoro až přetížené, což svědčí o kvalitě a proslulosti jeho sbírek. Uffizi se nachází v historickém centru Florencie a je mimořádně populární, takže rozhodně doporučujeme rezervaci předem.

V Uffizi se nachází západní umění, malířství i sochařství, od středověku po novověk. Sbírka obrazů ze 14. století a renesance je však hlavní atrakcí. Mezi mistrovská díla, která zde uvidíte, patří například Zrození Venuše a La Primavera od Sandra Botticelliho, Michelangelův Doni Tondo, Rafaelova Madona se zlatou rybkou, Bakchus a Medúza od Caravaggia nebo Tiziánova Venuše z Urbina. Zvěstování od Leonarda da Vinciho je také třeba vidět, protože je to jeho první významné dílo, které namaloval, když mu bylo pouhých 20 let.

Kromě obrazů se v Uffizi nachází také několik soch a bust, které jsou starořímskými kopiemi ztracených řeckých děl. Shromáždila je rodina Medicejských, faktických vládců Florencie.

4 – Fondation Beyeler, Basilej

Ačkoli je Basilej plná fantastických muzeí, jedním z nejlepších míst je bezpochyby Fondation Beyeler. Nachází se mimo město, v městečku Riehen, ale z centra Basileje se k němu snadno dostanete tramvají (budete potřebovat asi 25 minut).

Muzeum sídlí v budově, kterou v roce 1997 navrhl Renzo Piano. Umělecká sbírka byla soukromým majetkem Hildy a Ernsta Beyelerových, kteří v roce 1982 převedli vlastnictví na nadaci. Muzeum se dá prohlédnout zhruba za dvě hodiny, což z něj činí ideální místo pro představení některých špičkových jmen moderního umění. Mezi autory vystavených děl patří Degas, Monet, Cézanne, Van Gogh, Picasso, Rothko, Warhol a další.

5 – Neonové muzeum, Varšava

Neonové muzeum je jedním z nejlepších muzeí ve Varšavě. Patří také mezi nejunikátnější muzea na světě.

Muzeum se nachází v části Praga (alternativní část Varšavy), v bývalé továrně, a představuje četné neonové nápisy, které byly součástí městské krajiny ve východní Evropě v době studené války. Jakmile se Sovětský svaz rozpadl, barevné nápisy upadly v zapomnění. Naštěstí skupina nadšenců se je rozhodla jednoho po druhém zachránit.

Nakonec vzniklo muzeum, které je v současnosti jednou z největších turistických atrakcí Varšavy. Nejenže si zde můžete prohlédnout krásné neony, ale také se dozvědět o jejich historii a technice, kterou byly vyrobeny.

6 – Národní muzeum Azulejo, Lisabon

Portugalsko je proslulé svými keramickými dlaždicemi a není lepšího místa, kde se seznámit s jejich historií než v Národním muzeu Azulejo v Lisabonu.

Poloha muzea je poněkud stranou centra, takže se sem mnoho turistů nedostane. Je to však jedinečný lisabonský zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Muzeum sídlí uvnitř odsvěceného kláštera Madre de Deus, který je sám o sobě atrakcí. Uvnitř kostela si dokonce můžete prohlédnout některé „azulejos in situ“, jak byly určeny k prohlížení, obklopené bohatou barokní výzdobou. Některé dlaždice jsou pomalovány složitými geometrickými vzory. Jiné jsou naopak pokryty propracovanými výjevy a slouží k vyprávění příběhu.

Kromě obvyklých biblických výjevů se zde objevují i neobvyklé, humorné motivy. Například existuje série ze 17. století nazvaná singerie, na níž jsou opice převlečené za lidi a slepice jedoucí v kočáře na cestě na svatbu.

7 – Musée Louvre, Paříž

Muzeum Louvre v Paříži, jedno z nejlepších muzeí v Evropě. Je dobře známé jako domov Mony Lisy od Leonarda da Vinciho a má jednu z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Není možné si ji prohlédnout za jeden den, proto doporučujeme naplánovat si návštěvu předem. Byla otevřena v roce 1793 a je v ní umístěno přibližně 38 000 exponátů od pravěku až po 21. století. Sbírka renesančního umění a egyptská sbírka patří k vrcholům.

Kromě Mony Lisy patří k nejlépe hodnoceným exponátům portrét Fajumské mumie, Ghirlandaiův Portrét starce a jeho vnuka, Michelangelův Umírající otrok, Niké ze Samothrákie, některé Napoleonovy portréty atd.

Je to jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Evropě, proto je dobré si jeho návštěvu předem naplánovat. Předem si vyberte sbírky, které chcete vidět, a vstupenku si kupte online, abyste nemuseli stát hodiny ve frontě před vstupem do muzea. Bohužel není šance stihnout všechno projít v jeden den – a ani se o to nepkoušejte. Raději si vyberte galerie, které vás skutečně zajímají a užijte si úžasnou atmosféru tohoto prostoru.

ZDROJ: https://www.europeanbestdestinations.com/top/best-museums-in-europe/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-lide-voda-ulice-208733/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *