Děsí vás vedra? Vyrazte v létě na Island

Jaro je již tu a dřív než se nadějeme, zasáhnou nás tropické letní teploty, při kterých se modlíme, aby už zase brzy byla zima. Pokud patříte k lidem, kteří se na slunci doslova rozpouští a za trochu chládku by obětovali svou měsíční výplatu, pak věříme, že pro vás může být léto ve střední Evropě docela nepohodlné.

A tak zatímco jiní míří na jih za ještě větším teplem, slunce a vyhřátými plážemi, vy byste možná dali přednost spíše úplnému opaku. Island představuje naprosto ideální kompromis přesně pro vás. Nachází se dost na severu, aby nehrozilo, že tam snad dostanete úpal, ale zase není natolik zmrzlí, abyste tam v létě nemohli přespat třeba i ve stanu. A pro trochu dobrodružnější povahy, které milují čistou přírodu, je to doslova ráj na zemi. Země gejzírů, ovcí, polární záře, horkých pramenů i sopek, divokých vodopádů i vysokých hor. Je to země, která rozhodně stojí za návštěvu, ale pozor, připravte si docela vysoký rozpočet. Za levno to určitě nebude.

Mývatn

Tento nezvyklý název ukrývá jezero, které je zároveň přírodními lázněmi. Pokud nechcete návštěvu lázní vynechat, pak je toto místo možná ještě zajímavější než proslavená Blue Lagoon kousek od hlavního města. Nepotkáte zde tolik lidí a i ceny jsou malinko příznivější. Můžete zde v poklidu relaxovat v horkých termálních pramenech, které dosahují teploty 37 – 39 stupňů, takže se budete cítit jako ve vaně. Jsou velmi prospěšné pro zdraví kůže, ale počítejte z cenou až 4000 ISK během hlavní turistické sezóny.

Polární záře

Tento nádherný nebeský úkaz fascinuje lidstvo už celá tisíciletí a na Islandu máte velice dobrou šanci, že jej uvidíte na vlastní oči v celé jeho kráse. Vyplatí se vyjet na nějaké odlehlejší místo daleko od světel měst, aby mohla záře skutečně dobře vyniknout. Nejlepší doba na její sledování začíná sice až od půlky září, ale s trochou štěstí ji můžete zahlédnout i přes léto. A co je nejlepší, tento dech beroucí zážitek dostanete úplně zadarmo.

Reykjavík

Na Island se sice jezdí hlavně kvůli přírodě, ale když už do hlavního města přiletíte, bylo by škoda jím jen tak projet bez zastávky. Nabízí totiž také mnoho zajímavých míst. Od útulných kavárniček, přes stylové restaurace až po barevné domky. Reykjavík je malinký, takže i za jeden den zvládnete navštívit vše zajímavé a pak už rovnou vyrazit za dobrodružstvím do přírody.

Jökulsárlón

Jedná se o další jezero umístěné na jihovýchodě země a patří mezi nejnavštěvovanější přírodní atrakce na Islandu. Láká především na pohled na mohutné ledovce, které se čas od času ulomí, odpadnou a při zvuku praskajícího ledu vás doslova zamrazí v zádech. Pro intenzivnější zážitek si můžete zaplatit výlet na lodi, která vás proveze mezi ledovými krami a vy budete mít šanci udělat opravdu neopakovatelné fotky.

Vodopády

Když se řekne Island, určitě si většina z vás představí vodopády. Ty jsou totiž s touto zemí nerozlučně spjaty a je jich tu opravdu bezpočet. Každý je jiný, některý menší, jiný větší a v závislosti na ročním období se také mění množství vody, které jimi protéká. Těžko vybrat ty nejkrásnější, ale mezi populární turistická místa patří Dettifoss na severu nebo Gullfoss. Vyberte si jeden nebo dva. Zbytek budete muset oželet, ale kdybyste chtěli vidět všechny, nic jiného byste už nestihli.

Pokud se na to jen trochu cítíte, určitě se vypravte na nějaký trek do islandské divoké přírody. Není to výlet pro netrénované jedince, protože počasí se může rychle měnit a civilizace i pomoc jsou většinou daleko, ale kratší výlet zvládne prakticky každý, kdo byl alespoň párkrát na nějaké túře.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář