Cestování s dítětem. Nezodpovědnost nebo skvělá dovolená?

Cestovat nebo necestovat s dítětem. To je otázka. A řada lidí na ni má velice jednoznačnou odpověď. Někteří budou zastánci toho, že cestování s dítětem je nezodpovědné, nebezpečné a bere dítěti šanci na pohodové dětství. Jiní zase budou tvrdit, že přeci o nic nejde. Nejdůležitější je, aby byla celá rodina spolu. Tak jak to tedy […]

Cestovat nebo necestovat s dítětem. To je otázka. A řada lidí na ni má velice jednoznačnou odpověď. Někteří budou zastánci toho, že cestování s dítětem je nezodpovědné, nebezpečné a bere dítěti šanci na pohodové dětství. Jiní zase budou tvrdit, že přeci o nic nejde. Nejdůležitější je, aby byla celá rodina spolu. Tak jak to tedy je? Nechceme vám vnucovat žádné názory, každý si koneckonců musí udělat jasno sám. Ale můžeme nabídnout alespoň jeden pohled na to, jak to může i s dítětem dobře fungovat.

Pokud cestujete s dítětem, musíte si především uvědomit, že každý malý člen výpravy potřebuje rutinu a řád. To je prostě fakt a potvrdíme vám ho kdejaký odborník. Snadněji řád samozřejmě vytvoříte doma, ale není nemožné mít ho ani na cestách. To znamená, že budete důsledně dodržovat časy spaní a vstávání, budete pravidelně jíst, chodit i odpočívat. To vše je pro vaše dítě nesmírně důležité a pomůže mu lépe zvládat všechny nepříjemnosti, které může cestování obnášet.

A nyní už k několika tipům, jak cestování zvládnout a zároveň si ho opravdu užít.

Strava

Pokud je to možné, kojte. Je to možná velice obecná a zjednodušená rada, která samozřejmě nemusí být vhodná pro každého. Ale pravdou je, že pokud můžete dítě krmit mateřským mlékem, ušetříte si spoustu starostí se shánění vhodných náhražek či příkrmů. Změna stravy při cestování může u dítěte krátkodobě způsobit problémy, které by se ale měly během pár dnů srovnat. Pokud je to možné, přivezte si z domu velké zásoby příkrmů, na které je dítě zvyklé a nebudete muset podobné problémy řešit.

Kočárek nebo šátek?

Odpověď je asi jasná – kočárek s sebou určitě můžete vzít, protože může dobře sloužit třeba jako postýlka. Ale pro chození a přesuny vezměte nosítko nebo i šátek. Obojí se vám bude hodit o mnoho víc. Nebude to pro vás sice tolik pohodlné, ale když se s partnerem budete střídat, určitě to hravě zvládnete. A budete o mnoho flexibilnější a rychlejší při přesunech. Otravné skládání kočárku a neustále překonávání překážek by vás velice rychle přestalo bavit.

Bez ubrousků ani ránu

Nezbytnou výbavou všech maminek jsou vlhčené ubrousky. A na cestách to platí dvojnásobně. Někdy nebude na přebalování mnoho místa nebo času, jindy zase budete potřebovat dítě alespoň trochu “opláchnout”, než budete mít možnost dostat se k normální sprše. I vám se budou hodit k dodržování základní hygieny, která je na cestách ještě o mnoho důležitější než jindy.

Buďte realisté

Neplánujte si toho příliš mnoho. Je nereálné domnívat se, že budete s dítětem schopni zvládat stejné množství aktivit jako dřív. Všechno vám zabere o mnoho více času a – upřímně – budete také o hodně více unavení. Raději tedy volte méně náročný program a vždy počítejte s časovou rezervou, abyste mohli dodržovat režim, který jste si nastavili.

Cestování s dítětem je perfektně možné, ale základem je váš rozumný a zodpovědný přístup. To, že do vašeho světa přibyl nový člen pro vás musí znamenat velkou změnu. A vy ji musíte ve svých aktivitách reflektovat. Neznamená to, že se máte vzdát všeho, co vám dělá radost, ale musíte to umět přizpůsobit potřebám vašeho dítěte. Ono se ještě neumí samo rozhodnout a nikdo se ho na nic neptá, ale přesto má právo na krásné a pokojné dětství. A klidně takové dětství může být na cestách, je jen na vás, jak to dokážete uskutečnit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *