Italská jezera v celé své kráse: Poznejte jejich jedinečnost a vyberte si cíl své další cesty

Italská jezera přitahují turisty již od dob rozkvětu Římské říše. Jsou jedinečnými přírodními klenoty, které jsou atraktivní dodnes. Má to dobrý důvod. Tato jezera, z nichž mnohá leží ve vysokohorských oblastech severní Itálie, jsou jako stvořená pro dokonalou dovolenou a fotky jako z pohlednice. Jsou nesporně malebná a návštěvníky okouzlují natolik, aby se k nim znovu a znovu vraceli.

Jezero Bolsena

Když stojíte na kopcích s výhledem na jezero Bolsena, máte pocit, že vidíte téměř věčnost. Možná to není skutečně věčnost, ale malebný pohled na toto jezero ve střední Itálii se vám rozhodně vryje do paměti. Na tomto velkém jezeře se nachází několik ostrovů, z nichž největší je Bisentia s etruskými zříceninami a pěknými kostely. Pokud se budete toulat po plážích, narazíte na černý sopečný písek – jezero leží ve vulkanickém kráteru. Jezero Bolsena je vhodným místem k rybaření, koupání nebo pozorování ptáků, včetně volavek. Jezero je také dobrou zastávkou, pokud jedete mezi Římem a Toskánskem.

Jezero Ledro

Jezero Ledro není největším jezerem v Itálii, ale to, co mu chybí na velikosti, vynahrazuje svou malebností. Toto vysokohorské jezero v regionu Trentino je obklopeno lesy a jeho křišťálová voda patří k nejčistším v Trentinu. Voda je v létě dostatečně teplá na koupání a plavbu na plachetnicích. Pro horské cyklisty bude pravděpodobně náročné jezdit po obvodu jezera. Jezero je nejznámější díky archeologickým nálezům, včetně obydlí z doby bronzové, které se objevily, když byla snížena hladina vody kvůli stavbě vodní elektrárny.

Luganské jezero

Luganské jezero leží mezi Itálií a Švýcarskem, což mu dodává dvojnásobnou krásu. Díky Alpám, které se táhnou až k jeho břehu, přitahuje jezero turisty jako med medvědy. Ledovcové jezero je na několika místech protáhlé s rameny, což mu dodává na půvabu. Luganské jezero je velmi malebné, ať už se na něj díváte z jakéhokoli směru. Po jezeře se můžete projet lodí nebo se nechat vyvézt lanovkou na horu, odkud se vám naskytne ještě více panoramatických výhledů. Luganské jezero je vhodným místem pro rybaření nebo můžete hledat zkameněliny na hoře Monte San Giorgio.

Trasimenské jezero

Trasimenské jezero ve střední Itálii má s Velkým solným jezerem v Utahu několik společných rysů. Obě propouštějí vodu dovnitř, ale ne ven. Toto umbrijské jezero je mělké (hluboké asi 5 metrů) a bahnité. Hannibal zde v roce 217 př. n. l. porazil římskou armádu a četná opevnění jezera svědčí o jeho strategické poloze a bouřlivé minulosti. V září se zde koná rybí festival, na který se turisté chodí dívat na ryby připravované ve velké pánvi, která zvládne dvě tuny ryb za hodinu. Trasimenské jezero obklopuje zemědělská půda včetně vinic a olivových hájů, což mu dodává malebnou atmosféru.

Jezero Bracciano

Jezero Bracciano je magnetem pro milovníky vodních sportů. Je to skvělé místo pro potápění, rybaření, jízdu na kánoi, windsurfing, opalování nebo plavání. Plachetnice jsou povoleny, ale smí přepravovat maximálně čtyři osoby. Jezero Bracciano je obklopeno parkem, který rovněž nabízí řadu venkovních aktivit. Vzhledem ke své blízkosti k italskému hlavnímu městu je jezero skvělým místem pro jednodenní výlet z Říma. Vzniklo sopečnou činností a jeho vody slouží jako zásobárna pitné vody pro Řím. Pokud vás omrzí pobyt v přírodě, projděte si půvabnou vesničku Bracciano se starým hradem.

Jezero Iseo

Severní Itálie je oblíbeným místem pro návštěvu středověkých měst, návštěva jezera Iseo může být vítaným odpočinkem. Jezero Iseo, obklopené vinicemi a lesy, je považováno za skrytý klenot mezi italskými jezery. Jednak je mnohem klidnější, protože neleží na turisticky frekventované trase, ačkoli je stejně krásné jako jeho větší sestry, jezera Como a Garda. Vyjeďte si lodí na malebný ostrov Monte Isola, který je největším obydleným ostrovem na jihoevropském jezeře – auta sem nesmí, ale ke kapli se můžete svézt na mule.

Jezero Orta

Spisovatelé, od Balzaca a Browninga až po modernější spisovatele, označují jezero Orta za okouzlující a tajný klenot mezi severoitalskými jezery. Krajina je skutečně nádherná a ostrov San Guilio ji protíná jako vykřičník. Ostrov je jako stvořený pro procházky po dlážděných uličkách, klidné i romantické. Určitě navštivte baziliku z 12. století nebo pestrý trh. Pokud hledáte klid, ukončete své pátrání u jezera Orta, moře klidu zasazeného mezi lesy a hory, asi hodinu jízdy od rušného Milána.

Jezero Maggiore

Jezero Maggiore je dalším jezerem, na které si dělají nárok dvě země, Itálie a Švýcarsko, protože tvoří hranici mezi nimi. Druhé největší italské jezero (Maggiore v překladu znamená „velké jezero“) se nachází na jižní straně Alp. Má středomořské podnebí, což umožňuje pěstování exotických rostlin. Jezero je obzvláště krásné, když na kopcích kvetou květy. Dobrým místem pro výhled na toto 64 km dlouhé jezero a jeho ostrovy je výjezd lanovkou Mottarone do hor. Můžete se také vydat na relaxační plavbu po jezeře nebo ho dokonce objet na kole.

Jezero Lago di Garda

Severoitalské jezero Lago di Garda, které vzniklo působením ledovce, je největším jezerem v Itálii. Toto malebné jezero, ohraničené horami, je oblíbenou dovolenkovou destinací. Na jezeře se nachází několik ostrovů, včetně ostrova Isola del Garda, kde v roce 1220 založil klášter svatý František z Assisi. Samotné jezero má charakter fjordu; cestování mezi městy na jezeře zpříjemňuje trajekt. Jeho břehy lemují pomerančovníky, citroníky a olivové háje, které mu dodávají příjemnou malebnost. Jezero je oblíbené mezi cyklisty, vodáky, surfaři a těmi, kteří se raději toulají po malebných ostrovních vesničkách.

Jezero Como

Pokud je vaší vášní pozorování celebrit, jezero Como je tím pravým místem. Jezero Como bylo turistickým magnetem již od dob Římanů, kteří na něm postavili první vily. Mnoho celebrit má u jezera svá prázdninová sídla – kdo ví, třeba uvidíte George Clooneyho s jeho dvojčaty. Pokud vás však jezero zajímá více, měli byste vědět, že je jedno z nejhlubších v Evropě, měří 400 metrů. Cestovatelé sem jezdí kvůli jeho krajině, prozkoumávají vilu Carlotta nebo si dopřejí ochutnávku zmrzliny ve městě Como. Vesnice podél jezera spojuje trajektová doprava.

Tak už máte vybráno? Italská jezera rozhodně nejde navštívit všechna během jediného výletu do Itálie. Každé je něčím jedinečné, a přitom nesmírně kouzelné. Co tahle si na každý rok naplánovat jiné? Budete mít aspoň jasno ohledně své další dovolenkové destinace a nikdy neuděláte krok vedle.

ZDROJ: https://www.hotels.com/go/italy/best-lakes-italy
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Enrico Perini: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1076767/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *