Faerských ostrovy lákají svou nedostupností, ale také velmi jedinečnou přírodou a kulturou. Pro milovníky Skandinávie jsou nutnou položkou na jejich cestovatelském bucket listu, ale nadchnou bezpochyby každého, kdo miluje divokou krásu přírody a úžasné scenerie. Zjistěte více o Faerských ostrovech díky těmto fascinujícím faktům.
Faerské ostrovy leží přibližně na půli cesty mezi Skotskem a Islandem v Atlantském oceánu. Drsné, skalnaté Faerské ostrovy, souostroví stovek ostrůvků a skalisek, jsou známé především díky svým ptačím útesům a nedotčené krajině. Kromě krajiny a divoké přírody je toho však o tomto souostroví mnohem víc, co stojí za to vědět. Zde je deset fascinujících faktů o Faerských ostrovech.
1. Souostroví obsahuje 18 hlavních ostrovů
Definovat souostroví je vždy ošemetné. Faerské ostrovy obsahují více než 750 ostrovů, ostrůvků a sklain. Ale je to právě 18 hlavních ostrovů, které tento národ skutečně definují. Z těchto 18 ostrovů je pouze jeden neobydlený. Největší z nich – Streymoy – je také nejlidnatější, protože na něm sídlí hlavní město Torshavn. Na druhém největším ostrově Eysturoy, který je zároveň druhým největším co do rozlohy, žije více než 10 000 obyvatel.
2. Ostrovy jsou autonomním územím Dánska
Přesněji řečeno, ostrovy tvoří samosprávné zámořské správní území Dánského království, podobně jako Grónsko. Faerské ostrovy byly po stovky let součástí Norska, dokud je Kielská smlouva z roku 1814 nepřipojila k Dánsku. Od roku 1948 mají ostrovy samosprávu, vlastní parlament a kontrolují většinu oblastí zákonodárství kromě obrany, policie a zahraničních věcí.
Ve školách se sice vyučuje také dánština, ale národním jazykem je faerština, která se více než dánštině podobá islandštině a staroseverštině. Oficiální měnou je dánská koruna, i když se vydávají i místní bankovky.
3. Ovcí je zde víc než lidí
Na ostrovech žije přibližně 70 000 ovcí. Poslední oficiální odhad lidské populace na Faerských ostrovech činil pouhých 53 358 osob. Faerské ovce, o nichž se předpokládá, že sem byly dovezeny někdy v 9. století, jsou jedinečným plemenem odolných ovcí, které se celoročně pohybují po loukách a horách ostrovů. Na ostrovech žije také několik skotských ovcí (a nyní i kříženců), které byly dovezeny v 19. století. Vědci našli DNA ovcí v sedimentech na dně jezera starých více než 1 500 let.
4. Nikdy nejste daleko od moře
Všechna větší města a vesnice s více než několika stovkami obyvatel leží na pobřeží. Žádné místo na Faerských ostrovech není od moře vzdáleno více než tři kilometry.
5. Natáčely se zde scény z Jamese Bonda
V jednom z filmů o agentovi 007, Jamesi Bondovi, Není čas zemřít, se objevily i záběry Faerských ostrovů. Vizuálně působivé pobřeží se stalo místem pro jeden z vůbec nejpamátnějších momentů ve filmu o Jamesi Bondovi.
6. Faerské ostrovy řekly turistům ne
V roce 2019 se turistické sdružení Faerských ostrovů rozhodlo, že ostrovy potřebují přestávku od turistického ruchu. Mnoho turistických atrakcí bylo uzavřeno a místo toho byli místní obyvatelé a návštěvníci vyzváni, aby pomohli s údržbou turistických stezek a další důležité infrastruktury. To bylo samozřejmě před celosvětovou covidovou krizí v letech 2020-22. Dnes je turistický ruch opět podporován a je chápán jako významný zdroj příjmů pro místní obyvatele.
7. Autobusy jsou v hlavním městě zdarma
Osm autobusových linek v obci Torshavn a jejím okolí je možné využívat zdarma. Možná je však nebudete potřebovat. V obci žije pouhých 20 000 obyvatel, a tak jsou pamětihodnosti města většinou v pohodlné pěší vzdálenosti. Cestování jinam po ostrovech je relativně levné díky vysokým vládním dotacím zejména na trajekty, které zajišťují základní spojení mezi ostrovními obcemi.
8. Semaforů je zde jen pár
Máte už dost červených světel v dopravní špičce? Řešením by mohl být road trip po Faerských ostrovech. Na ostrovech je pouze devět semaforů, z toho osm v okolí hlavního města Torshavn. To však neznamená, že je řízení vždy snadné. Mnoho silnic mimo Torshavn je extrémně úzkých, takže musíte neustále dávat pozor na protijedoucí vozidla a místa pro předjíždění.
9. Faerské ostrovy mají národní leteckou společnost
Je rozšířeným mýtem, že na ostrovy se lze dostat pouze z Dánska. Nejčastěji sem létají přímé lety společnosti Atlantic Airways denně z Kodaně, ale lety jsou dostupné i z několika dalších evropských destinací. V současné době je Atlantic Airways jedinou leteckou společností, která na ostrovy létá celoročně, s výjimkou jedné linky z norského Bergenu, kterou provozuje společnost Widerøe. Před pandemií létala na pravidelné lince z Kodaně také společnost Scandinavian Airlines (SAS), v současné době však tato linka v zimě nefunguje.
Na Faerské ostrovy se lze dostat také trajektem společnosti Smyril Line, která provozuje celoroční spojení mezi Islandem a Dánskem. Plavba na Faerské ostrovy však trvá z dánského Hirtshalsu 30 nebo 38 hodin v závislosti na ročním období.
10. Lov velryb pokračuje navzdory mezinárodní kritice
Navzdory nádherné krajině a uvolněnému způsobu života jsou Faerské ostrovy mezinárodně asi nejznámější díky lovu velryb. Vláda Faerských ostrovů uvádí, že “je považováno za ekonomicky i ekologicky rozumné maximálně využívat přírodní zdroje, které jsou místně dostupné”. Tato činnost, jejíž počátky sahají až do 9. století, je nyní přísně regulována vládou a probíhá pod policejním dohledem. Navzdory těmto změnám vyvolávají fotografie každoročního odchytu stovek velryb a delfínů celosvětové pobouření. Časy se však možná mění a dá se očekávat, že i tato tradice bude postupně ustupovat tlakům mezinárodních organizací ochrany zvířat.
ZDROJ: https://www.lifeinnorway.net/faroe-islands-facts/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tomáš Malík: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ptaci-perspektiva-krajina-priroda-hora-2581850/
Napiš komentář