Tajemství labyrintů: Kde se nachází ty, které budí nejvíce otázek?

Labyrint. Je to symbol, který je záhadný již sám o sobě. Je to spleť klikatých chodeb vedoucích do slepých uliček, anebo – v lepším případě – k vytouženému cíli. Symbol bludiště nebo labyrintu se objevuje na různých místech napříč různými kulturami a dějinami. Co nám má labyrint říct? Jaké je jeho poselství a kde dnes najdeme ty nejtajemnější labyrinty světa?

Labyrint byl kdysi chápán jako symbol konečného naplnění lidského života. V mnoha směrech se mu totiž nápadně podobá – podobně jako život má mnoho cest, mnoho slepých uliček, ale také jednu, která vede přímo do středu – tedy do cíle. Labyrint proto často symbolizoval poslední cestu a hranici mezi světem živých a mrtvých.

Biblický labyrint

Labyrint z Jericha je jedním z mnoha křesťanských symbolů, které vzbuzují mnoho otázek a vedou se spory o jeho významu. Středověké dokumenty jej nazývají jako „Město Jericho“ a podle jiných zase symbolizuje kruhovou cestu kolem města Jericha. Podle biblické tradice totiž právě Jericho padlo před Božím lidem, když jej podle Božích instrukcí sedm dní a sedm nocí obcházel. První takto zobrazený labyrint byl objeven v 9. století v klášteře Abruzzi v Itálii.

Labyrinty na Soloveckých ostrovech

Pobřeží Bílého moře ukrývá velmi tajemnou lokalitu. Jde o místo s největší koncentrací neolitických labyrintů na světě. Přímo na Soloveckých ostrovech jich najdeme rovných 35. Tyto útvary jsou podle badatelů starší více než 3000 let. Labyrinty jsou vytvořené z jednotlivých balvanů, které jsou v průměru široké od 6 do 25 metrů. Proč tyto struktury vznikaly a k čemu sloužily? Výzkumníci předpokládají, že mohly fungovat jako velmi efektivní pasti na ryby. Mnozí však považují toto vysvětlení za příliš prozaické a věří, že kamenné struktury sloužily spíše jako kalendář nebo měly náboženský význam.

Labyrint z Chatres

Francouzské Chartres skrývá mnohá tajemství. Na tomto místě se scházeli již pradávní druidové a křesťané zde následně vystavěli honosnou katedrálu. Tato monumentální stavba je ukázkou velikosti a opulentnosti gotické architektury a pochází ze 12. století. Labyrint, který vzbuzuje mnoho otázek, prostor obohatil až několik let po dostavění katedrály. 

Jedná se o rozsáhlý komplex, jehož účel měl odhalit několik let trvající výzkum, který zde od roku 2001 probíhal. Hovořilo se například o teorii, že by v centru labyrintu mohly být hrobky stavitelů. To se však nepotvrdilo. Je tedy dodnes tajemstvím, proč byl labyrint vytvořen právě na tomto posvátném místě.

Labyrint v Arizoně

Jedná se o jeden z nejkontroverznějších labyrintů vůbec. Najdeme jej v americké Arizoně, kde byl koncem 17. století objeven legendární Velký dům připomínající hrad. Na jeho severní straně byl vyobrazen velký labyrint, který se ale až příliš nápadně podobal labyrintu na 2000 let starých krétských mincích. Zdálo se tedy, že se krétským labyrintem inspirovali španělští dobyvatelé, kteří sem dorazili v 16. století, ale to se nakonec ukázalo jako liché, když byl několik kilometrů od této stavby objeven další labyrint, tentokrát prokazatelně prehistorického původu. Je tedy dost možné, že podobně starý bude i Krétou inspirovaný labyrint na Velkém domě.

Labyrint z Dánska

V roce 2017 objevili dánští archeologové sérii záhadných palisád, které dohromady tvořily ucelený labyrint. Tato konstrukce zabírá neuvěřitelných 18 000 kilometrů čtverečních plochy obce Stevns. Proč ale byla vytvořena a jaký měla účel? Palisády samozřejmě vždy sloužily k ochraně, ale tato struktura musela mít daleko specifičtější účel. Mohlo se jednat například o utajení nějakého náboženského rituálu, protože labyrint byl pečlivě zbudován tak, aby do jeho centra nebylo vidět. To je však zatím jen pracovní teorie, kterou vědci zkoumají. A je dost pravděpodobné, že jen tak se jim správnou odpověď nepodaří najít – jak to koneckonců bylo i u dříve objevených labyrintů.

ZDROJ: https://listverse.com/2017/02/26/10-mysterious-ancient-labyrinths/

ZDROJ obrazku: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *