Sidi Bou Said, nejkrásnější město Tuniska

Fantastické výhledy na mořský záliv, známá filmová série s Angelikou a všechno v modrém a bílém provedení. To je Sidi Bou Said, zřejmě nejpůvabnější město Tuniska, které najdete vedle rozvalin historického Kartága a 20 kilometrů od metropole Tunisu na severu země.

Film Angelika a sultán se točil před 40 lety právě v tomto malebném šestitisícovém tuniském městečku. Už samotné jméno Sidi Bou Said, vonící exotikou, vám jistě vykouzlí úsměv na rtech. Městečko vzniklo ve 13. století na skále a jméno dostalo po muslimském světci, který je zde i pohřben. Proslulo především svou modrobílou krásou. V modrých barvách jsou vyvedeny domy, dveře, okna, balkóny, odpadkové koše, lampy pouličního osvětlení, stole a židle v restauracích, slunečníky i některé suvenýry. Stal se z toho báječný marketingový tah, který zde využívá téměř každý

Městečko nabízí úchvatné výhledy na exotické domy, procházky křivolakými dlážděnými uličkami a vyhlídku na Středozemní moře a Tuniský záliv. Při jasném počasí je možné dohlédnout až ke břehům Sicílie, vzdálené zhruba 140 kilometrů. Záplava růžově kvetoucích buganvilií zase podtrhuje exotiku „vězení odvážné Angeliky“.

Říká se, že Sidi Bou Said je sídlem umělců, ale to spíše platilo v minulosti. Dnes ho ovládají bohatší Tunisané a turisté. Město objevili na konci 19. století bohatí Francouzi a další Evropané. V roce 1915 tuniská vláda svým nařízením rozhodla vzít město pod památkovou ochranu. Máloco zde není autenticky tuniské, ovšem až na turisty. Ironií je, že do města měli až do roku 1820 zákaz vstupu všichni, kdo nevyznávali muslimskou víru.

Právě „nevěřící Evropané“ sem dnes přijíždějí v hojném počtu, aby zde udělali téměř povinnou přestávku na šálek horkého mátového čaje s piniovými semínky. Ten nejlepší se prý vaří v kavárně Café des Nattes. Nápoj si v ní vychutnávají třeba tuniští intelektuálové. Nejeden z nich si v rámci hlubokých úvah zabafá z proslulé vodní dýmky. Druhou variantou může pro vás být návštěva Café Side Chabaane. V málokteré restauraci na světě totiž najdete tak fascinující výhled na moře a zdejší přístav.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *