Den D je v anglické vojenské řeči užívaný pro den, kdy začíná nějaká válečná operace. Tím nejznámější Dnem D je 6. červen 1944, kdy začala bitva o Normandii, známá jako „operace Overlord“. Zajímavostí je, že Den D měl být již 5. června, ale nepříznivé počasí zapříčinilo odklad. Generál Dwight D. Eisenhower, vrchní velitel spojeneckých sil, odložil proto vylodění o jeden den. Pečlivě naplánovaná akce je dodnes nejrozsáhlejší akcí v dějinách vojenství. Do okupované Francie se tento den vydalo na dvě stě tisíc spojeneckých vojáků amerických, britských a kanadských jednotek. Více jak pět tisíc lodí, padesát tisíc vozidel a jedenáct tisíc letadel se přepravilo přes bouřlivé vody kanálu La Manche, aby výrazně přispělo k ukončení války a porážce nacistického Německa. Zkázu nepřítele však již první den zaplatilo životem přes čtyři tisíce vojáků. Celkový počet mrtvých během dvoutýdenní invaze se dá jen těžko spočítat.
Pro účely vylodění byly věčně větrem bičované pláže Normandie nazvané kódy. UTAH a OMAHA patřily vojákům USA, pláž GOLD vojákům Velké Británie, KUNO vojákům Kanady a SWORD vojákům Velké Británie a Francie.
Čas zahladil většinu stop urputných bojů na pobřeží Atlantiku. Mnoho mužů tu však zůstalo. Přes devět tisíc amerických vojáků leží u pláže Omaha na americkém hřbitově v Colleville-sur-Mer a téměř pět tisíc britských, kanadských, australských a jihoafrických vojáků odpočívá na britském hřbitově v Bayeux.
V pobřežních vodách u Arromanches si můžete prohlédnout betonové trosky provizorního přístavu Winstona Churchila, Mulberry B – Gold, který měl výrazně podpořit vylodění spojenců.
Průběh dne D detailně mapuje několik muzeí. Nejvýznamnější z nich je pravděpodobně Musée du Débarquement. Toto Normandské muzeum vylodění najdete poblíž Mulberry B. Najdete zde modely lodí, filmy, fotografie nebo velké dioráma vylodění.
Napiš komentář