Kde maloval Paul Cézann

Zvu vás do malebného koutu na Azurovém pobřeží, do zvlněné krajiny, místa zalitého sluncem, místa obdarovaného spoustou minerálních pramenů, některých i termálních. Tady leží velmi příjemné město Aix-en-Prevence.

Málokde je k vidění tolik fontán a kašen jako právě tady. Již v antice zde stály lázně, nazývané Sextovy vody, po římském konzulovi Sextiovy. A tyto lázně, poněkud zmodernizované, tu stojí dodnes.

Udělejte si procházku pod korunami sluncem prozářených platanů, kolem bublajících rokokových fontán a majestátních budov ze 17. a 18. století. Navštivte zdejší trhy s květinami a kořením pod širým nebem a útulné místní kavárny. Najednou se budete ptát sami sobě: Není snad hlavní promenáda Cours Mirabeau v Aix-en-Provence tou nejkrásnější ulicí na světě? Od chvíle, kdy byly zbořeny středověké hradby, aby ustoupily této nádherné ulici, je právě ona hlavní scénou města. Je prostě dokonalou hlavní ulicí v dokonalém provensálském městě.

Ve stráni nad Aix zavítejte do ateliéru slavného Paula Cézanna, který si město a okolní krajinu beznadějně zamiloval. Vše je zde tak, jako by si umělec pouze někam odskočil. Na věšáku visí jeho kabát a klobouk, na stole leží dýmka, láhev vína, mísa s ovocem a další věci, které tak rád maloval. Z ateliéru je to jenom kousek z kopce dolů do centra města s útulnými kavárničkami, restauracemi a značkovými obchody. Milovníci „šopování“ si zde opravdu přijdou na své. Neholdujete-li nakupování ve velkém, zajímavá alternativa může být návštěva některého ze zdejších galerií. Pokochejte se obrazy Renoira, van Gogha, Picassa a dalších velkých umělců, kterým zdejší kraj očaroval a inspiroval.

Večeři doporučuji začít na hotelové terase skvělými francouzskými sýry. Při podávání je na každém ze čtyř druhů sýrů zapíchnuta cedulka, abyste si o něm mohli dozvědět co nejvíce. K tomu popíjíte výborná ovocitá bílá nebo růžová francouzská vína. K tomu vás osvěží v pravidelných intervalech vodní mlha. Pocit ráje je prostě dokonalý.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *