Saint-Tropez, město četníků i prominentů

Na Azurovém pobřeží je jedno letovisko, které zná každý Čech. Tedy alespoň z kina nebo televizní obrazovky. No řekněte, kdo by neznal slavnou četnickou sérii ? Saint-Tropez, tato perla  Azurového pobřeží se ale dostala do světového podvědomí ještě dříve, než ji proslavil Luis de Funes. Tuto původně poklidnou rybářskou vesničku proslavila již v šedesátých letech minulého století slavná francouzská herečka Brigitte Bardotová. Ta sem poprvé přijela v roce 1956, aby účinkovala ve filmu Rogera Vadima „A bůh stvořil ženu“. A to především díky místní přehlídce zlatých chlapců a rádoby bonvivánů i vyspělých Bardotiných napodobovatelek, kteří plní jedny z nejkrásnějších pláží na celém Azurovém pobřeží ve stylu „nahoře bez“. Brigitte Bardot zde vlastně žije pořád.

Staré dobré časy již sice za uplynulá desetiletí poněkud vybledly, ale St. Tropez přežilo svou slávu a stalo se ještě populárnějším. Stále se může St. Tropez chlubit nálepkou jednoho z nejdražších a nejvyhledávanějších letovisek celého Azurového pobřeží. Zatímco v zimě zde žije asi 5000 stálých obyvatel, v létě restaurace, kavárny a cukrárny téměř praskají pod návalem dovolenkářů. V dnešní době už to ale nejsou pouze bohatí návštěvníci či prominenti.

Na minulou slávu četnických filmů s Luisem de Fenesem narazíte hlavně na stáncích se suvenýry nebo před četnickou stanicí, která je nyní hlavně atrakcí pro turisty. Nová moderní četnická stanice již vypadá poněkud jinak, než když zde “řádil” strážmistr Gruchot.

Podniky, které se třeba jen mihly ve slavném snímku „A bůh stvořil ženu“ s Brigitte Bardot z toho ještě dnes těží. Například podnik Le Club 55, který býval pouze obyčejnou rybí restaurací na pláži Pampellone, je dnes prakticky permanentně obsazen a bez včasné rezervace se tam prakticky nedostanete.

Na druhé straně se toto bláznivé letovisko točí okolo svých výstředních zvyklostí a improvizovaného pouličního divadla na místních promenádách. Možná tuto výstřednost odstartovala spisovatelka Colette ve 20. letech 20. století, když pohoršovala okolní svět procházkami na promenádě s odhalenýma nohama.

St. Tropez není rozhodně místem, kde byste se měli uzavřít před světem a tiše rozjímat. Když budete chtít jen tak pozorovat „cvrkot“ tohoto nejbláznivějšího místa na francouzském pobřeží, zajděte si na drink na pláž Tahiti. Právě zde se prý zrodil zvyk opalovat se nahoře bez. Půvab St. Tropez je dán jednak svou aurou, jednak svými památkami, malebnou architekturou, příjemným podnebím a zlatavými plážemi či v neposlední řadě svou notnou dávkou vyzývavosti.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *