Chorvatsko vs. Černá Hora: kam se letos vydat na dovolenou?

Pokud se nemůžete rozhodnout, kam letos vyrazit za sluncem a pohodová, pak je tento článek určen právě vám! Zjistěte, co tyto dvě země mohou nabídnout a jak se liší jednotlivá místa, která jsou si jinak docela podobná. Možná pak budete mít jasněji v tom, co bude vaší další destinací pro tento rok.

Dubrovník vs. Kotor

Mezi oběma městy jsou jen dvě hodiny jízdy autem, a přesto jsou obě tak odlišná. Dubrovník je okouzlující město se 42 000 obyvateli, kde můžete strávit hodiny procházkami křivolakými uličkami starého města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to tak krásné místo, které skutečně za každých okolností stojí za návštěvu, i kdybyste se měli jen podívat na pobřeží a projít se po starobylých městských hradbách.

Pro srovnání, Kotor je o třetinu menší a žije v něm tedy asi 13 000 lidí. Samotné město (rovněž stojí za zmínku, že je na seznamu světového dědictví UNESCO) je však maličké. A bohužel takřka vždy je přeplněné turisty, zejména když se do ulic vylijí pasažéři výletních lodí a město obsadí. Totéž se děje v Dubrovníku, ale protože je to větší město, je to mnohem méně nápadné. Možná tedy může být Kotor na první pohled lákavější, protože jde o skutečně úchvatné místo, ale ta spousta turistů vám zážitek může hodně zkazit. Pokud hledáte klidné místo, zejména přes den, zvolte Dubrovník. Pokud však cestujete mimo hlavní turistickou sezónu, pak vás může více nadchnout právě Kotor.

Makarska vs. Žabljak

Makarská (severně od Dubrovníku) v Chorvatsku nabízí to nejlepší, jak co se týče pláží, tak co se týče turisticky v horách. Již z pobřeží můžete obdivovat překrásný výhled na hory. Ti odvážnější mohou dokonce vyjet na vrchol přírodního parku Biokovo, byť je právě tato cesta považována za jednu z nejstrašidelnějších silnic na světě.

V Černé Hoře se nachází Žabljak, oblast, která potěší turisty z celého světa. V zimě je toto místo zasypáno sněhem, ale v létě je to bezpochyby jedno z nejkrásnějších destinací pro horskou turistiku. Je zde tolik různých možností pro pěší putování, a navíc se turisté většinou rozprostřou po celé rozloze parku a za den prakticky na nikoho nemusíte narazit. Pokud jste milovníci pěší turistiky, toto místo si prostě zamilujete.

Národní park Plitvická jezera vs. Národní park Krk vs. Vodopád Cijevna

V Národním parku Plitvická jezera a v Národním parku Krka se nacházejí nejen dva nejkrásnější vodopády v Evropě, ale i na celém světě. Přitom jsou oba tyto parky často velmi plné turistů, zejména v létě. Davům lidí se bohužel nedá vyhnout, ale trochu jim to ubírá na kráse.

Pro srovnání, vodopád řeky Cijevny (jinak známý jako černohorský Niagarský vodopád) je sice impozantní, ale ani zdaleka se mu nevyrovná. Tato lokalita je však mnohem klidnější, takže pokud hledáte spíše odpočinek a relax, mohou vás tyto vodopády zlákat více.

Pula Koloseum vs. Ostrogský klášter

Koloseum v Pule pochází z roku 27 př. n. l. a je jednou z nejzachovalejších antických památek na světě, která dovede konkurovat i známějšímu Koloseu v Římě. Je to tak velkolepé místo, které můžete navštívit a v klidu si projít celý komplex. Opět zde ale bývá zejména v sezóně plno, a proto doporučujeme pořídit lístky s předstihem.

Klášter Ostrog, který je zaříznutý do okolních skal, je velmi působivou podívanou. Hornímu klášteru se přezdívá “zázrak svatého Vasilije”, protože nikdo zřejmě nechápe, jak byl postaven. Skoro jako by se klášter zrodil ze skal. Tento impozantní zážitek si nenechte v žádném případě ujít.

Je těžké rozhodnout se, kterou z těchto zemí navštívit. V mnoha věcech jsou si podobné, a přesto tolik jiné. Jde zejména o značný rozdíl v počtu turistů Černá Hora sice stoupá v popularitě a každým rokem sem přijíždí noví a noví turisté, ale přesto vás zde čeká větší klid a pohoda. Chorvatsko je přes léto prostě plné k prasknutí.

Pokud tedy letos zvažujete volbu mezi Chorvatskem a Černou Horou, možná dejte přednost Černé Hoře. Je to něco nového, poznáte další kus světa a třeba zjistíte, že vám místní nátura, jídlo, nebo příroda ve výsledku vyhovují více. Na druhou stanu, obě země jsou od sebe jen kousek, tak může být zajímavou možností zkusit prostě během jedné dovolené navštívit obě země. Sami si pak můžete porovnat, kde se cítíte lépe a ověřit si, zda má Chorvatsko stále víc co nabídnout než jiné země.

ZDROJ: https://www.anadventurousworld.com/croatia-montenegro/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Oliver Sjöström: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-ptaci-perspektiva-priroda-plaz-1433052/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *