Alberobello, městečko jako z jiného světa

V Apulii, na jihu slunné Itálie, můžete na svých cestách narazit na doslova hobití domečky. Pouhých 60 kilometrů od přístavního města Bari se nachází malý ráj, tvořený bílými staveními, postaveného jakoby pro trpasličí kolonii. Takové je Alberobello, městečko, které bylo díky těmto unikátním stavením, postaveným bez použití malty, zařazeno v roce 1996 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V Alberobellu je těchto maličkých obydlí zvaných „trulli“ na tisíc pět set. Některé z nich jsou doposud obývané, jiné slouží turistickému ruchu v podobě obchodu se suvenýry, restaurace nebo mini hotýlku. Název Alberobello vychází z latinského „sylva arboris belli“, což označuje krásný stromový háj, který se na místě dnešního města pravděpodobně nacházel.

Všechny trulli jsou postaveny stejnou technikou – z opracovaných, na sebe pečlivě naskládaných kamenů a to úplně bez malty. Romantické kamenné domečky jsou všechny nalíčené zářivě bílým vápnem. Se svou šedivou kuželovitou střechou tak trochu připomínají podsadité hříbky. Střechy mají některé z nich pomalované záhadnými hieroglyfy. Skoro všechno, co se týká trulli, je záhadné. Jediná věc, která je na nich jednoduchá, je způsob jejich stavby a značná praktičnost. V létě jsou chladné, v zimě teplé. Stavba je také levná a snadná.

Při procházce tímto kouzelným městem se vám bude zdát, že jste se ocitli na jiném světě, v pohádkovém kraji Hobitů z románů R.R.Tolkiena. Určitě se podívejte i do nitra domečků. Některá stavení se totiž proměnila na obchody se suvenýry a tak můžete bez ostychu překročit jejich práh. Mnohé z nich vás mohou příjemně překvapit malou zahrádkou nebo teráskou, ze které je nádherný výhled do okolí.

Na nejvyšším místě městečka najdete i kostelík sv. Antonína, který do zdejší pohádkové atmosféry dokonale zapadá. Byl postaven poměrně nedávno, ve 20. století jako trulli, jedním z posledních žijících mistrů stavitelů trullů. Podívejte se na jediné existující trullo, které má dvě podlaží. Říká se, že zde žili dva bratři, kteří se nechtěli rodného trullu vzdát. Tak jim oběma přirostl k srdci. Navíc se oba zamilovali do stejné dívky. Proto rozdělili trullo na horní a dolní část, aby mohli žít společně a přitom si nepřekážet.

Zbude-li vám trochu času, určitě toto jedinečné městečko navštivte. Jednak je skutečnou raritou, je na seznamu světového dědictví UNESCO a v neposlední řadě leží v půvabném a úrodném kraji plném vína a oliv.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *