Proč sníme a můžou sny skutečně odhalovat budoucnost?

Spánkem běžně strávíme více než třetinu celého našeho života. Možná jej vnímáte jako stav nevědomosti, kdy prostě jen ležíme a nic moc se neděje, ale to je velký omyl. Ve snech se totiž objevuje množství dějů či detailů, které mohou leccos napovědět o našem životě.

Po staletí se filozofové a dnes i neurovědci snažili zjistit, proč lidé vlastně sní. Bohužel dodnes to nedokázal nikdo spolehlivě a komplexně vysvětlit. Odjakživa lidé chápali sny jako předzvěst budoucnosti a šanci, jak odvrátit případné nebezpečí. Mnohým lidem se totiž sny skutečně vyplnily a existují o tom reálné záznamy. Mohou tedy sny skutečně odhalovat budoucnost?

Například perského krále Xerxa varoval sen před napadením Řeky. Nebo císař Marcus Aurelius prý právě díky snu objevil prostředek proti závratím a chrlení krve. A podle všeho i lékař Asklepiades našel spoustu lékařských rad právě ve snech svých pacientů. Ale ne všechny kultury vnímají sny totožně. Pokud se například v Řecku někomu zdálo, že mu lezou z ucha mravenci, mělo to znamenat, že bude mít štěstí, u Římanů to mělo znamenat ale pořádnou smůlu, tedy přesný opak.

K čemu nám sny pomáhají?

Vědci mají na sny velmi různorodé pohledy. Mnoho neurologů a psychologů zastává teorii konsolidační hypotézy a ta tvrdí, že sny jsou důležité především pro citový stav a duševní vyrovnanost člověka. Právě odpočinek včetně snění může pomoci naši mysl zklidnit a zbavit negativních pocitů.

Prorocké sny

V minulosti se ovšem vyskytly i takzvané prorocké sny, které měly lidi varovat před hrozícím neštěstím. Například roku 1979 se poštovnímu úředníkovi D. Boothovi ze Cincinnati v americkém Ohiu opakovaně zdál strašný sen, ve kterém se právě on stal svědkem velmi vážného leteckého neštěstí. Sen mu skutečně nedal spát a byl natolik živý a realistický, že se raději rozhodl informovat místní letiště. Ačkoli společnosti American Airlines zavedla mimořádná bezpečnosti opatření, přesto se nepodařilo nehodě zabránit. Dne 26. května vybuchlo hned po startu letadlo DC10 a na jeho palubě zahynulo všech 257 pasažérů.

Podobné prorokování se odehrálo i v případě velmi nešťastné tragédie v Británii. Odehrála se roku 1966, kdy se na anglické hornické město Aberfan sesunulo 150 000 tun půdy a důlního odpadu. Asi nejhorší bylo, že suť zasypala i místní školu, ve které zahynulo 116 dětí. Matka jedné z obětí později vypověděla, že dva dny před tragédii jí dcerka řekla, že brzy umře, ale že se nebojí. Zdálo se jí prý o tom, že školu zasype něco černého.

Skryté touhy

Sny mohou být rovněž odrazem našich podvědomých tužeb a přání. Platí totiž, že ve světě snů se můžeme chovat daleko odvážněji a děláme věci, na které bychom si normálně netroufli. Sny můžou sloužit také jako simulátor pro trénink dovedností, lze v nich například šílenou rychlostí sjíždět strmé kopce na lyžích nebo vystupovat před vyprodanou arénou. Sny jednoduše nemají hranice ani omezení.

Osvícení

Podle řady svědectví, stojí za spoustou přelomových myšlenek a vynálezů právě snění. Například Grahamu Bellovi se zdálo o telefonu, stejně tak Paul McCartney měl složit Yesterday právě ve spánku. Německému chemikovi F. A. Kekulému se zdál sen o neznámém vzorci, který se nakonec ukázal být benzenem, který jej proslavil a dal mu věčné jméno. Je to nesmírně zajímavé, že? Třeba i vy jednou budete ze svých snů profitovat. Jen si nezapomeňte případné vzorce zapsat!

Kde se sny berou?

Pro kvalitu našeho spánku jsou sny velmi podstatné. Jak ale vznikají? Sny se odehrávají v REM fázi spánku, který je doprovázen rychlými pohyby očí. Vznikají podle všeho v zadní části mozku, která se označuje jako mozkový kmen. Na jejich tvorbě se podílejí i další mozkové části – například střední mozek do snů přidává emoce, optické a sluchové efekty, amygdala zase pracuje s pocity strachu, úzkosti, zlosti a zmatku. Oproti tomu mnohé oblasti předního mozku, které se soustředí spíše na logiku či kritické myšlení, jsou během snění zcela vypnuty – proto ty bláznivé sny bez hranic a fyzikálních zákonů.

Sny tedy pro každého mohiu znamenat něco jiného. Vždy ale vznikají na základě činnosti našeho mozku, takže se předpokládá, že mohou mít přímou souvilost s tím, co se v našem životě odehrává nebo nad čím, ač nevědomky, přemýšlíme. Každopádně pokud sníte, je to rozhodně dobré znamení. Váš spánek je kvalitní a můžete očekávat, že se budete ráno budit odpočatí a plní energie.

ZDROJ: https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/do-people-actually-believe-dreams-mean-something-to-us/, 100+1 zahraničních zajímavostí

ZDROJ obrázku: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *