Rakouský Graz, největší zbrojnice Evropy

Štýrský Hradec, chcete-li Graz, je druhé největší město v Rakousku. Velmi dobře zachovalé historické centrum Štýrského Hradce je považováno za jedno z nejkrásnějších a největších ve střední Evropě. I proto není divu, že bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1999, tedy o rok dříve než historické centrum samotné Vídně. 

Stačí, abyste se po městě jen rozhlédli a záhy pochopíte všudypřítomné motto “Rakousko vládne světu“. Toto heslo, zkráceně A.E.I.O.U., latinsky „Austria est imperare orbi universo“ po sobě zanechal Král Fridrich III., vládce Německa a císař Svaté říše římské, který zde sídlil.

Hlavním symbolem a jakýmsi poznávacím znakem Štýrského Hradce je Schlossberg, zámecký vrch s hodinovou věží a pevností, jejíž základy pocházejí již z 9. století. Hrad Schlossberg byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejhůře dobyvatelnou pevnost, protože v minulosti mnohokrát odolal intenzivnímu náporu různých dobyvatelů.

Štýrský Hradec se pyšní největším vojenským arzenálem v celé Evropě. Ve zdejším muzeu z roku 1645 je uskladněno více jak 30 tisíc všech druhů vojenských brnění, válečného i rytířského vybavení, které si jen můžete představit. Je spočítáno, že výzbroj v muzeu by stačila na vyzbrojení zhruba 24 000 armády.

Graz je znám také jako město studentů, neboť na čtyřech univerzitách tu studuje na 50 tisíc vysokoškoláků ze všech koutů světa. Jedna z univerzit nabízí jako jediná v celé Evropě, studium na fakultě jazzu. Od jara do podzimu se v Grazu koná mnoho prestižních hudebních festivalů, při kterých studenti oživí historické jádro i stylové sklepní pivnice a bary.

V samém historickém centru města najdete novodobý symbol města, Dům umění, který někteří místní přezdívají „přátelský vetřelec“. Jiným zase připomíná zvíře nebo mrak na obloze. Tato jedinečná, namodrale zářící stavba, byla postavena v roce 2003, právě v roce, kdy se Graz stal Evropským hlavním městem kultury.

Pouhých pár kilometrů od Grazu, ve městě Thal, se zrodila legenda hollywoodských akčních trháků a kalifornský guvernér v jednom – Arnold Schwarzenegger. Na počest jeho 64. narozenin mu v rodném domě dokonce otevřeli muzeum, jediné svého druhu na světě. Uvidíte mimo jiné i oblíbené činky, s nimiž mladý Arnold jako teenager začal posilovat nebo jeho slavného androida Terminátora v životní velkosti.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *