V Anglii byl objeven pohřbený vůz s kočím a koňmi. Pochází nejspíš z doby železné

Představte si, že pracujete jako dělník na stavbě a při výkopech základů narazíte na něco velmi neobvyklého. Starobylý vůz pohřbený i s koňmi i kočím. Jistě by to pro vás byl velmi nečekaný a šokující zážitek. Co byste udělali? Vyděsilo by vás to, nebo byste byli rádi, že jste narazili na tak neobvyklý nález? Přesně to  se stalo pracovníkům na stavbě v anglickém Pocklingtonu. A ti neváhali a svůj nález okamžitě oznámili příslušným úřadům, které neváhali a na místě započali výkopové práce.

Podle názoru odborníku jde o vůz z doby železné, ale bližší informace bude možno poskytnout, až budou dokončeny všechny vykopávky a místo bude podrobeno důkladnému archeologickému průzkumu. Je ale jistě, že se jedná o další z poměrně zajímavých a vědecky hodnotných nálezů, které by neměly uniknout pozornosti nikoho, kdo se o archeologii a historii zajímá.

Dobou železnou je označováno období mezi léty 1200-600 před naším letopočtem. Konkrétní časové určení je odlišné v závislosti na geografickém určení a dalších faktorech. Tato éra byla významná především tím, že lidé začali ve velké míře využívat železo a ocel, a i díky tomu se ve velkém rozjela výroba kovových zbraní napříč Evropou, Afrikou i částmi Asie. To samozřejmě znamenalo i velkou revoluci ve způsobu vedení bojů a válek a velkou konkurenční výhodu pro ty, kteří kovovými zbraněmi disponovali. Postupně se kov a způsoby jeho zpracování rozšířily do celého světa a v mnohém vlastně železo a ocel používáme stejným způsobem dodnes.

Vozy se pohřbívaly běžně, ale většinou ne i s koněm a kočím

Není to zdaleka poprvé, co byl v Anglii objeven pohřbený vůz. V roce 2017 byl objeven podobný archeologicky významný vůz pohřbený také společně s koňmi. V případě kočáru z Pocklingtonu byl však součástí také kočí. Podle odborníků nejsou pohřebné kočáry vlastně ničím výjimečným. Jednalo se poměrně o běžnou praxi v rámci doby železné a takových kočárů najdete po celém světě desítky. Jenže naleznout společně s kočárem i kostry koní a kočího, to už je docela rarita. je otázkou, proč se to dělalo a jaký to mělo význam.

Jak se ale ukázalo jen o pár měsíců později, možná to nebyla zas až tak neobvyklá praxe, protože ve stejném městě byl objeven další, velmi podobný vůz, opět s koňmi a kočím. Nálezy se prý datují do doby přibližně 500 před naším letopočtem. Jsou prvními takovými nálezy za posledních 200 let v rámci celé Británie a řadí se k dalším 26 podobným vozům, které byly objeveny ve Spojeném království již dříve.

Archeologický nález, který se neudál již dvě stě let

Naposledy bylo takto významné archeologické naleziště v Anglii objeveno v roce 1817. Tehdy archeologové našli bojovníka, který byl pohřben s čtyřmi oštěpy zabodnutými v jeho zádech a jednom v jeho tříslech. Vědci se domnívají, že se nejednalo o žádný násilný akt, ale spíše o pokus uvolnit jeho duši do světa zemřelých. Po celé Anglii je roztroušeno asi 79 podobných pohřebních míst z různých dob anglické historie.

Zatím není jasné, jak moc významné budou poznatky z nalezeného vozu ve městě Pocklington. Ale jelikož se na tomto místě našly již dva podobné nálezy, je dost možné, že se archeologové začnou o toto místo zajímat o mnoho víc než doposud. Možná se pod základy města skrývají tajemství, o kterých nikdo nemá tušení. Pravdou ale je, že takový nález významně zkomplikoval situaci developerům. Na místě archeologického naleziště se zřídkakdy může pokračovat ve stavbě a je dost pravděpodobné, že investovaný čas a peníze se developerům nevrátí. Je to samozřejmě v zájmu vědy a výzkumu, ale je zřejmé, že mnoho lidí z toho příliš radost mít nebude.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *