Údolí Loiry, bývalé rekreační středisko králů Francie

Údolí Loiry je největším územním celkem ve Francii, které kdy bylo zapsáno na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako kulturní krajina plná života.

Údolí, plné zákrutů si získává srdce turistů již po staletí. Jako magnet přitahovalo příslušníky královských a šlechtických rodů, které podél této francouzské „královské řeky“ vystavěli původně na 1000 zámků a šlechtických sídel. Chartres se svou slavnou katedrálou je vstupní branou k zámkům na Loiře. Od Sully-sur-Loire až do Nantes na vás čeká 19 zámků. Každý z nich je mistrovským ztělesněním přepychu a blahobytu. Je jasné, že všechny vidět nelze. Jak je tedy rozdělit na ty, které prostě musíte vidět a na ty, které s lítostí musíte vynechat?

Nejoblíbenější lovecký zámek krále Františka I. Chambord je se svými 440 místnostmi a 365

krby největším ze všech. Ten prostě vidět musíte! Chenonceau je zase klenotem renesanční architektury, který nemá nikde na světě obdoby. Ve stejném stylu jsou vybudovány okrasné zahrady, půvabně rozprostřené podél řeky Cher. Vynechat tento renesanční skvost také prostě nejde. Určitě byste si měli prohlédnout zámek Cheverny, který byl inspirací pro zámek, vykreslený v Tintinových              dobrodružstvích. Zámek Azay-le-Rideau se půvabně odráží ve vodní hladině a v parku zámku  Valencay se můžete zanořit do    největšího francouzského bludiště.                                

Nejlepší způsob jak pookřát po tak namáhavých prohlídkách tolika zámků je ochutnat něco dobrého z regionální kuchyně. A toho dobrého je zde skutečně hodně. Místní kuchyni opěvoval už Rabelais nebo Gargantua. Ochutnejte třeba skvělou specialitu, kterou jsou jitrnice z Jargeau, drůbež z Orléanais, zvěřinu ze Sologne a čerstvé ryby z Loiry. A sýr, ten musíte také ochutnat, jste přece ve Francii. Rozhodně doporučuji skvělý crottin de Chavignol nebo pyramide de Valencay. Na konci hostiny si dejte obrácený koláč tarte Tatin. Tak tedy dobrou chuť.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *