Annecy, malé Benátky uprostřed Alp

Francouzské městečko Annecy je pravým klenotem Savojských Alp, blízko hranic se Švýcarskem a Itálií. Leží na severním břehu stejnojmenného jezera. Za pěkného počasí vybízejí břehy jezera k bezstarostnému korzování. Jen tak můžete „nasát“ zdejší atmosféru, kontrast lesklé modré hladiny jezera, bílých jachet, malých parníků a zasněžených Alp nad nimi.

Annecy protéká jakoby křížem krážem řeka Thiou, která vytváří nesčetné malebné kanály. Tyto „malé Benátky uprostřed Alp“ si oblíbilo mnoho slavných osobností. Francouzský filozof a romantický spisovatel Jean-Jacques Rousseau, který hlásal návrat k přírodě, si toto místo tak oblíbil, že zde trávil celé měsíce. Místo, pro svoji podmanivou atmosféru, zaujalo i slavné francouzské malíře. Paul Cézanne prohlásil: „Annecy, jaká překrásná stopa minulosti“. Narážel tím na překrásné Staré město s úzkými středověkými uličkami, plavebními kanály, kamennými mosty, místní katedrálou a na zdejší vězení, umístěné na ostrově uprostřed města, které dodávají městu patinu věků. Nad tím vším se tyčí mohutný středověký hrad.

Živé a skvěle udržované uličky Starého města nabízejí kromě úžasných památek na minulost i žhavou přítomnost. Výkladní skříně obchodů s lahůdkami, kterým vévodí savojské uzeniny a francouzské sýry nebo elegantní obchody se starožitnostmi jsou centrem města přímo „našlapány“. Milovníci skvělého jídla tvrdí, že navštívit Annecy bez zastávky ve slavném restaurantu Auberge de Marc Veyrat je jako se vydat do Ágry a nenavštívit Tádž Mahal. Zdejší šéfkuchař osobně sbírá vzácné čerstvé alpské byliny, kterými dochucuje své skvělé pokrmy.

Jestli budete mít při návštěvě Annecy ještě trochu času, zastavte se v některé z místních kavárniček. V nich panuje rodinná a přitom trochu noblesní atmosféra. Můžete si připadat, že bar, stoleček a ochotný číšník čeká právě jen na vás.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *