Nudí vás lyžování? Zkuste tuto desítku netradičních zimních aktivit

Když si představíte tradiční zimní sporty, vybaví se vám především představa snowboardistů nebo lyžařů, kteří se prohánějí po sjezdovkách a hbitě kloužou po čerstvém bílém prašanu. V letošní sezóně však můžete vyzkoušet celou řadu dalších úžasných zimních sportů.

Než začnete experimentovat s některou z těchto bláznivých a úžasných zimních aktivit, nezapomeňte myslet na své bezpečí a vždy se do nových sportů pouštějte pouze pod dohledem zkušených instruktorů. Na sjezdovkách hrozí spousta rizik.

1.Skijoring

Tento seznam neobvyklých zimních aktivit zahajuje sport, který není pro slabé povahy. Tento sport, jehož název je odvozen od norského slova “skikjøring”, což znamená jízda na lyžích, zahrnuje osobu na lyžích, která je ve vysoké rychlosti tažena motorovým vozidlem, psem nebo dokonce koněm. Mezi skijoringem taženým koněm nebo psem je několik rozdílů, především v tom, že pohon vpřed je u koně dát jeho silou, zatímco u psům jim musí lyžař značně pomáhat.

Ačkoliv tento sport není tak populární jako mnoho jiných zimních sportů, byl zařazen na zimní olympijské hry v roce 1928 ve Svatém Mořici. Předpokládá se, že tento sport vznikl ve Skandinávii jako příbuzný starší zimní aktivity Pulka, při níž lyžař nebo psí spřežení táhne malé nízko položené sáně k přepravě zboží a zásob.

2.Wok racing

Nenechte se zmást, tento sport je přesně takový, jak napovídá jeho název. Účastníci se řítí z kopce po bobové nebo sáňkařské dráze usazeni uvnitř potravinářského woku. Tento obskurní, ale zajímavý sport vymyslel německý televizní moderátor a bavič a původně byl inspirovaný sázkou.

To však nezabránilo některým profesionálním sportovcům, aby se o tuto bláznivou zimní aktivitu pokusili, včetně jamajského bobového týmu. Existují dvě varianty tohoto sportu, a to buď pro jednotlivce, nebo pro tým, přičemž v druhém případě se kombinují čtyři boby. Závodníci ve vozech nejsou bez rizika a ve snaze vyhnout se zraněním jsou silně chráněni výstrojí, podobně jako hokejisté.

3.Kite lyžování

Možná jedním z méně bizarních zimních sportů, které se dostaly do výběru, je kite skiing, někdy známý jako snowkiting. Kite skiing, který se příliš neliší od vodního kiteboardingu, využívá ke klouzání po sněhu nebo ledu sílu draka nebo větru. Síla draka se hodí zejména pro zvýšení rychlosti při startu přes velké skoky. Říká se, že tento sport vznikl díky výsadkářům za druhé světové války, kteří používali draky k doručování zásob v Alpách.

4.Skibobbing

Když přijde řeč na podivnosti, tenhle sport sem rozhodně patří. Vyměňte kolo za lyže a vyrazte na sjezdovku vyzkoušet si tento sport. Vzhledem k podobnosti s cyklistikou se tento sport označuje také jako skibiking nebo snowbiking. Tato aktivita podle všeho vznikla koncem 19. století a používala se jako forma přepravy po Alpách. Posléze se z této aktivita stala volnočasová zábava, která byla původně určena spíše těm, kdo mají bolavá kolena a klasické alpské lyžování pro ně není ideální, ale v průběhu let si získávala stále větší oblibu u širší skupiny lidí.

5.Rybaření pod ledem

Máte chuť zkusit štěstí při lovu jednoho z obyvatel moře nebo zamrzlého jezera? Je to zajímavá obdoba klasického rybaření, ale musíte se připravit na řadu obtíží, které souvisí s tím, že musíte při honu za úlovkem překonat ledové překážky. Přesto je to rozhodně zážitek, který stojí za to.

6.Snow tubing

Tohle je rozhodně zábava pro celou rodinu! Při snowtubingu, který není úplně nepodobný sáňkování, lidé létají po zasněžených svazích ve velkých nafukovacích kruzích. Gravitace pohání jezdce z kopce dolů. Základny tubusů jsou podepřeny pevným podkladem, který jezdce chrání, ale díky malému tření mohou jezdci vyvinout vysokou rychlost.

Varianta tohoto sportu se více podobá jeho vodnímu příbuznému, kdy je tubus tažen za sněžným skútrem. Vzhledem k velikosti a tvaru tubusů mají jezdci menší kontrolu než při pouhém sáňkování, proto je většina tratí vybavena zábranami po stranách, které jezdce chrání před zraněním.

7.Lidský curling

Ano, je to přesně to, co název napovídá – lidé kloužou po ledě v jedinečném pojetí tohoto olympijského sportu. Soutěžící vymění obvyklé kameny používané v curlingu za alternativy v lidské velikosti na nafukovacích trubkách. Přestože to zní jako zcela zvláštní pojetí zavedeného zimního sportu, je to velká zábava.

8.Yukigassen

Odpustíme vám, že nemáte absolutně žádnou představu o tom, co by tento zimní sport mohl obnášet. Ve skutečnosti jde prostě o starou velkou koulovačku, ve které mezi sebou soupeří sedmičlenné týmy. Je to jeden z novějších sportů na seznamu, který se začal provozovat teprve v roce 1988, a rozhodně není nejzvláštnější z nich, ale může to být spousta zábavy.

9. Jízda na sněžném kajaku

Co dělat, když udeří zima a řeky zamrznou? Samozřejmě je to jízda na sněžném kajaku! Podobně jako kajakáři manévrují v potocích a peřejích, tito odvážlivci si razí cestu po zasněžených svazích. K vedení kajaku se stále používají pádla a lodě jsou navoskované, aby se snížilo tření. Účastníci mohou dosáhnout rychlosti až 60 km/h.

10. Ledovcová turistika

Turistika po ledovci není žádná procházka růžovým sadem a vyžaduje spoustu specializovaného vybavení, abyste mohli překonat někdy nebezpečný terén. Pokud máte v plánu se na ni vydat, budete muset svou výbavu doplnit o mačky, lana, helmy, a dokonce i cepíny nebo sekery. Začíná vám to připadat trochu náročné? Jakmile se připojíte k profesionálnímu ledovcovému průvodci a začnete s výšlapem, budete se hned cítit lépe.

Přes neznámé vybavení, které ledovcová turistika vyžaduje, může být ve srovnání s ostatními zimními aktivitami na tomto seznamu docela pohodová nebo klidná. Je skvělá pro ty, kteří se v zimě nemohou vydat na běžné vysokohorské stezky kvůli sněhu a ledu, a turistika po ledovci poskytne novou výzvu i těm nejzkušenějším turistům.

Už máte vybráno? Tyto zimní aktivity jsou skutečně netradiční a nabízí zábavné vyžití, pokud už vás tradiční sporty úplně neberou. Nebojte se některé z nich letošní sezonu vyzkoušet, jen myslete na to, že se mnohdy jedná o poněkud extrémní zážitky, které není radno absolvovat bez potřebného vybavení a odborného vedení.

ZDROJ: https://www.contiki.com/six-two/article/best-winter-sports-try/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Sergey Platonov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-osoba-zima-11102129/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *