Vítejte v Dallolu v Etiopii, nejteplejším místě na planetě. Na tomto místě se opravdu zapotíte

Kde najdete nejteplejší místo na zeměkouli? Podle mnohých je jím Dallol v Etiopii. Kus země, kde můžete obdivovat gejzíry, popraskanou zemi a sopky, ale také se dost zapotit pod nelítostnými paprsky horkého slunce.

Všichni si v létě často stěžujeme na nesnesitelná vedra a utíkáme se do azylu našich domovů s klimatizacemi nebo moderních nákupních center, kde se i v největším pařáku udržuje příjemná teplota na nakupování. Ale co je opravdové horko, poznáte teprve v Dallolu, kde se teploty běžně pohybují okolo 40 stupňů Celsia a v létě pak dosahují teploty ještě i o 5 stupňů více. A snad i proto je toto místo považováno za nejteplejší místo na planetě.

Horko, které nedává šanci přežít

Dallol je obklopen pouští Danakil a nachází se v Afarské pánvi na severu Etiopie. Nachází se 130 metrů pod hladinou moře a nevede sem žádná silnice, jen stezka pro velbloudí karavany. Ty sem ale příliš často nezabloudí, jelikož úporný žár slunce, sucho a prach z tohoto místa nedělají místo přívětivé byť i jen pro krátkou zastávku.

Jedinečné geologické podmínky přispívají k tomu, že to zde vypadá trochu jako na jiné planetě. Skoro by se zde dal natáčet film o výpravě na Mars nebo na jinou vzdálenu planetu. Je to právě vysoká koncentrace solí a horkých plynů, která v místní krajině vytvořila bizarní útvary různých tvarů a barev.

Najdete zde také malou sopku, která je čas od času aktivní a zemi pokryje k tomu všemu ještě drobný černý prach, který může i výrazně zkomplikovat dýchání. Kromě toho se zde nachází horké prameny, které jsou primární příčinou netradičního vzhledu krajiny. Země totiž vypuzuje různé chemické sloučeniny, které spolu vzájemně reagují a kvůli tomu tvrdnou vrchní vrstvy půdy a ještě často mění svou barvu. Po nějakém čase prameny vždy vyschnou a zoxidují a přemění se na měděnou nebo hnědou hmotu, která připomíná rez. Tento proces se zde opakuje již celé roky a proměňuje tuto jinak zpustlou krajinu v zajímavou směsici barev a geologických zajímavostí.

Mimo to zde vznikají jezírka, která jsou lemována sírou a ztvrdlou černou lávou. Tato modrozelená místa jsou však ve skutečnosti velmi jedovatá a jejich obsah se v žádném případě nedá pít. Země je také typická mnoha puklinami, ze kterých je vyvrhována pára a plyny, které okolní vzduch ještě více oteplují. Podle vědců dokonce za nějakých pár milionů let země popraská natolik, že tuto poušť zcela zalije blízké Rudé moře. Zda to tak ale bude nebo ne, se my jen stěží dozvíme.

Sůl nad zlato

I přesto že je toto místo tak nehostinné, stalo se lákavým zdrojem příjmů pro řadu firem, které ve 20. století obchodovaly se solí. Na počátku 20. století zde dokonce vyrostlo několik důlních budov, které brzo zaplnili dělníci z Itálie a Ameriky, kteří sem přijeli dobývat sůl. To vše trvalo až do 60. let 20. století. Tyto usedlosti jsou dnes již dávno opuštěné, ale obchodníci se solí se to těchto oblastí stále vydávají a sůl odsud dále exportují nejen do Etiopie, ale třeba také do Súdánu. Místní solná pole prý zásobují solí celou Etiopii.

Právě sůl může být potenciálním zdrojem konfliktů. I když je tato oblast zcela nehostinná a opuštěná, právě její solné bohatství z ní stále činí velmi žádaný a ceněný region, o který usilují různé znepřátelené skupiny. Dokonce zde výjimečně dochází i k únosům turistů nebo k násilným potyčkám, které si vyžádají lidské oběti. I přesto je sem stále možné vypravit se na exkurzi, samozřejmě pod dohledem průvodce. Návštěvníci jsou většinou doprovázeni ozbrojenými strážci. Nezbytná je také velká zásoba vody a také dost odvahy. Nikdy nevíte, co se zde může stát.

 

 

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *