Eger, tajemství býčí krve

Dnes si budeme povídat o Egeru, velmi přívětivém městě na severovýchodě Maďarska pod pohořím Mátra. Právě hory, které dotvářejí kolorit města, dávají Egeru malebný ráz.  Jedno z nejhezčích barokních měst Maďarska se pyšní věhlasnou minulostí i pozoruhodnými
památkami.

Připomeňme si krátce dějiny tohoto města, které zanechaly výraznou stopu v dějinách celého Maďarska. Nad starým městem s klikatými uličkami se vypíná středověký hrad. V roce 1552 dva tisíce obránců Egeru pod vedením kapitána hradu Istvána Dobó vzdorovalo armádě několika desítek tisíc tureckých vojáků. Vypráví se, že obránci se tak vydatně napájeli místním těžkým červeným vínem, že jim teklo po bradě i vousech. Mezi Turky se začalo šeptat, že Maďaři pijí býčí krev a proto jsou tak stateční. Hrdinní obránci nepodlehli a Turci nakonec odtáhli. Pověst o býčí krvi dala později jméno zdejšímu vynikajícímu červenému vínu.

Tento statečný boj se stal pro Maďary symbolem protitureckého odboje. Tradice protitureckých bojů je dodnes živá v podobě hradních slavností, střelby z děla, mušket, ukázky historického šermu nebo i suvenýrů, či názvu hlavního náměstí, které nese jméno, jak jinak, Dobó. Dokonce v Sále hrdinů lze vidět náhrobní kámen Istvána Dobó.

V roce 1596 nakonec Turci přece jen Eger obsadili a zůstali zde téměř sto let. Nejvýznamnější, ale také nejnápadnější památkou na Tureckou přítomnost v Egeru je určitě čtyřicet metrů vysoký minaret, který je nejsevernější původní stavbou turecké architektury v Evropě.

Vzpomínkou na Turky jsou i Turecké lázně-Török Fürdö. V současné době, po rozsáhlé rekonstrukci, patří lázně k jednomu z hlavních turistických lákadel města. Lázně, ležící v krásném parku s letitými stromy jsou kulturní památkou Maďarska.

Když zatoužíte po výborném víně, zajděte si do Szépasszonyvölgy, do češtiny přeloženo „Údolí krásných žen“. Toto malé údolí je vzdáleno pouhých deset minut  od centra Egeru. Právě sem pravděpodobně zavítá každý milovník vína. Dnes je  Údolí krásných žen legendou zejména pro svoji atmosféru vinných sklepů a díky vynikajícímu vínu a kulinářským specialitám. A proč právě Údolí krásných žen? Po vypití větší dávky vína jsou prý všechny ženy krásné…

To všechno je nejlepší vidět přímo na místě. Projděte se po hradním areálu, vystoupejte po 97 schodech až na vrchol tureckého minaretu, ponořte se do léčivých vod zdejších vyhlášených lázní nebo si zajděte na vynikající víno do slavného Údolí krásných žen. Sami se přesvědčíte, proč bývá Eger také nazýván dokonalým městem rekreace.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *