Hevíz, léčivá voda pro všechny generace

Dnes společně navštívíme světoznámé termální lázně Hévíz v Maďarsku. Městečko Hevíz má asi 5.000 obyvatel a leží 5 km od západního břehu jezera Balaton. Po Budapešti je to 2. nejnavštěvovanější místo v Maďarsku.

Na první pohled vás městečko překvapí typickou klidnou lázeňskou atmosférou, kde vládne pohoda a oddech uprostřed množství zeleně. Centrum městečka kolem lázeňského parku s jezerem postupně obsadily hotely a lázeňské domy.

Unikátem lázní Hévíz je přírodní rašelinové jezírko „Hévízi-tó“ s termální vodou, jejíž teplota se po celý rok pohybuje kolem 30° C. Údajně jde o jediné jezero tohoto druhu na světě, v němž se dá koupat. Zajímavostí je, že hlavní část termálního koupaliště s typickými věžičkami je vybudována na pilotech, takže do vody s množstvím tmavozelených listů leknínů s bílo-fialovými květy na hladině se může pohodlně vstoupit až ve středu jezera. Prameny, která v hloubce kolem 40 metrů plní jezero vodou jsou tak silné, že se voda v jezeře kompletně obmění za 72 hodin. V létě se teplota vody pohybuje kolem 35°C, v zimě pak klesá průměrně k 24 °C. Osobně bych léto ale neviděl jako úplně optimální čas pro návštěvu. Představa koupání v teplé vodě za parného léta mi je mnohem méně příjemná, než koupání v teplé vodě v čase podzimním, či jarním. Ono i to zimní koupání, třeba i s čepicí na hlavě, může mít něco do sebe! Přesto, že je teplota vody je poměrně vysoká, plná minerálů a obsahuje radon, je jezero průzračné. Jeho hladinu zdobí krásně kvetoucí lekníny. Pokud  navštívíte Hévíz v listopadu, budou vám kvetoucí lekníny dotvářet atmosféru, kdy plavete v příjemně teplém jezeře, ze kterého pomalu stoupá pára. Nedivte se, když potkáte na jezeře lodičku. Jsou to plavčíci, kteří se starají o vaši bezpečnost a vzhledem k rozsahu jezera jsou lodičky asi to nejlepší.

Většina návštěvníků sem směřuje za léčebnými účinky termální vody. Ty jsou známé už od dob Římanů. Mírně radioaktivní voda s vysokým obsahem minerálů, síry, jódu a dalších účinných látek pomáhá léčit pohybové a revmatické nemoci, ale i množství jiných zdravotních těžkostí. Účinné jsou i rašelinové zábaly. Zdejší pitná kúra se používá na léčení trávicího traktu.

V lázeňských domech si můžete dopřát některou z lázeňských procedur. Určitě bych doporučil vyzkoušet některou z masáží nebo bahenních zábalů. Personál je skutečně zručný, na lepší masáži jsem ještě nebyl!

Z lékařského hlediska je ideální délka pobytu v lázních 2 – 3 týdny. Budete mít proto dost času na poznávání okolí Hevízu. Proto uvádím několik tipů. Vyrazit můžete např. k nedalekému Balatonskému jezeru, na Hrad Sümeg nebo na krásný zámek do Keszthely. Přímo v Hévízu pak doporučuji kopec Egregy. Ten je ideálním místem pro milovníky vína. Okolní vinice doplňují vinařské sklípky, kde můžete ochutnat a nakoupit zdejší vína a také okusit něco z pravé maďarské gastronomie.

No a čím potěšíte své blízké? Jako tradiční dárek z Hévízu, můžete pořídit na místním trhu vynikající klobásy, skvělou mletou i nemletou papriku nebo lahev místního vynikajícího vína či pálenky.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *