Cestování s e-cigaretou: co vás čeká v cizině?

Dopřáváte si pravidelně pár tahů z elektronické cigarety? U nás jsou poměrně běžné, a tak vás asi ani nenapadne, že by to jinde mohlo být jinak. Než se vypravíte se svou e-cigaretou na cesty, raději si ověřte, že si ji do své prázdninové destinace vůbec můžete vzít s sebou.

Existují totiž země, kde je kouření klasických cigaret povoleno, ale elektronické cigarety jsou místním i turistům zapovězeny. Jinde můžete e-cigaretu používat, ale jen za určitých podmínek a jinde jsou zákony benevolentní, obdobně jako u nás. Nespoléhejte na štěstí a informujte se předem, protože jak známo, neznalost zákona neomlouvá.

Zákaz používání e-cigaret

Elektronickou cigaretu si nevychutnáte v mnoha státech světa. Některé z nich jsou velmi striktní, protože s nimi mají špatné zkušenosti. Ty jsou často zapříčiněny používáním nekvalitních e-cigaret. Například v Brazílii se nesmí prodávat, dovážet do země ani zobrazovat reklamy. V Mexiku je situace podobná, dokonce můžete o svou e-cigaretu na letišti přijít.

E-liquidy a e-cigarety si nekoupíte ani v Hong Kongu, Argentině, Bahrajnu, Kuvajtu, Malajsii, Singapuru, Spojených Arabských Emirátech nebo v Thajsku. V Indii se omezení týká především nikotinu. V Indonésii jsou sice e-cigarety zakázané, ale v turistických oblastech je tolerují. V Japonsku se zákaz týká nikotinových náplní, e-liquidy bez nikotinu jsou povolené.

Omezený prodej nebo používání e-cigaret

O něco benevolentnější nařízení ohledně elektronických cigaret vás čeká v Belgii, kde nesmíte kouřit e-cigaretu na vybraných místech. Obdobně k vapování přistupují v Dánsku, Francii, Izraeli nebo Polsku. Nicméně například v Dánsku a v Rakousku není pořízení e-cigarety jednoduché, považuje se totiž za lékařský prostředek.

V některých zemích není omezen prodej e-cigaret a náplní, ale jsou na ně uvaleny poměrně velké daně (Jižní Korea). Jinde se prodávají náplně bez nikotinu, ale pro vlastní potřebu si můžete dovézt i ty nikotinové, to platí například pro Finsko či Norsko.

V Chorvatsku, Německu, Turecku či v Saudské Arábii je vapování zakázáno na veřejných místech v MHD a v restauracích.

Situace je komplikovanější v Austrálii, kde záleží na teritoriu, kde se pohybujete, například v Queenslandu je vaping zakázaný. V Kanadě je sice zařízení z technického hlediska nelegální, ale toleruje se jeho používání mimo veřejně přístupná místa.

Povolené používání elektronických cigaret

Svou e-cigaretu si můžete v klidu vychutnávat v Bulharsku, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku, Rusku, Řecku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku a na Novém Zélandu.

V těchto zemích si můžete volně koupit jak e-cigaretu, tak i náplně. Nicméně nezapomeňte na to, že i tam mohou být jistá omezení vapování, obdobně jako tomu je při kouření klasických cigaret. Například v České republice můžete e-cigarety používat, ale platí pro ně omezení např. na veřejných místech a v MHD.

Vzhledem k tomu, že se legislativní nařízení v jednotlivých zemích neustále mění, je nejlepší si vše ověřit předtím, než se vydáte na cestu. Ušetříte si nervy, peníze za pořízení nové e-cigarety a především peníze, které byste zaplatili za pokuty.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *