Kavárna a cukrárna Gerbeaud v Budapešti, to je pravý ráj laskomin

Hlavním obchodním centrem na budapešťské pěší zóně je Váci utca, nabitá obchody s nabídkou těch nejznámějších světových značek. Na severním konci Váci je náměstí Vörösmarty tér, místo, kde se obyvatelé Budapešti velmi rádi scházejí. Právě zde se nachází jeden ze symbolů maďarské metropole, stejně jako Budínský hrad nebo Parlament – kavárna a cukrárna Gerbeaud, pravý chrám laskomin. Zdejší lidé tvrdí, že kdo nenavštívit kavárnu Gerbeaud, jakoby v Budapešti ani nebyl.

Budapešťská kavárna a cukrárna Gerbeaud je bez diskuzí jedna z nejslavnějších, největších a nejstarších kaváren v Evropě. Legendární cukrárna byla otevřena již v roce 1858. Za jejím vznikem stál maďarský cukrář Henrik Kugler, po kterém se miňonky dodnes v Maďarsku nazývají kuglerky. Protože neměl potomka, přivedl si z Paříže svého následovníka, ženevského rodáka Emila Gerbeauda. Budoucnost ukázala, že to byla dobrá volba. Gerbeaud byl nesmírně náročný cukrář. Byl známý tím, že pokud se mu zákusky nelíbily ať už chutí, barvou, nebo tvarem, tak je prostě smetl ze stolu

Kavárna se brzy po otevření stala velmi populární. Stala se druhým domovem spisovatelů, umělců, politiků, novinářů i aristokracie, zejména v osobě císařovny Sissi, která si ji velmi oblíbila. I v dnešní době stojí kavárna a cukrárna v popředí zájmu turistů, ale i slavných. Hostila třeba princeznu Dianu, slavnou tanečnici Josephine Bakerovou, zpěvačku Madonnu nebo Václava Havla.

Po celou svoji historii byla kavárna Gerbeaud rájem milovníků čokolády. Kdo sem zavítá poprvé, zírá s vytřeštěnýma očima a sbíhajícími se slinami na desítky druhů bohatě zdobených zákusků a neví, zda si vybrat typický sedmipatrový čokoládový dort nebo vyhlášený třešňový či jablkový štrůdl.

K příjemné pohodě návštěvníků, kromě vynikajících zákusků, přispívá i samo prostředí. Místnosti zdobí bohaté štukování, skvostné křišťálové lustry či stolečky s mramorovými deskami. Stěny jsou vykládané drahým brokátem a ušlechtilým dřevem.

Máte-li v plánu navštívit Budapešť, určitě si najděte trochu času na návštěvu této světově vyhlášené kavárny a cukrárny. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si svůj šálek kávy nebo čaje v elegantním prostředí s nostalgickou atmosférou starých, dobrých časů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *