S cestovkou nebo na vlastní pěst? Poznejte výhody i nevýhody

Chystáte se plánovat dovolenou a přemýšlíte, zda si vše zařídit sami nebo využít služeb cestovní kanceláře? Tato otázka trápí mnoho cestovatelů, a zatímco před pár lety by vám snad každý doporučil vyrazit na vlastní pěst, dnes už situace zdaleka není tak jasná. Cestovní kancelář má své výhody a nevýhody a záleží na mnoha okolnostech, co zrovna bude vycházet pro vás výhodněji. Zjistěte, jaké jsou výhody a nevýhody obou možností a učiňte informovanou volbu.

Výhody využití cestovní kanceláře

Cestovní kanceláře vám mohou ušetřit peníze – a získat další výhody. V některých případech skutečně získáte lepší nabídku, pokud budete spolupracovat s cestovní kanceláří. Ty totiž častokrát mají vyjednané množstevní slevy, případně jiné výhody, které jako jednotlivec nedostanete. Cestovní kancelář také může upozornit na zajímavé výhody nebo slevy v místě destinace, o kterých byste se sami pravděpodobně nedozvěděli. Vždy ale záleží na konkrétní cestovce a jejích zaměstnancích. 

Cestovní kanceláře se postarají o všechny detaily

Hotelový pokoj? Rezervováno. Rezervace večeře? Vyřízeno. Vstupenky na výlet? Připraveno k odjezdu. Cestovní kancelář se postará o každý detail vaší dovolené. Cestovatel se stále může podílet na zábavné části vymýšlení nápadů a plánování svých aktivit, ale praktickou stránku věci zařídí jiní a zkušenější. Pokud chcete dovolenou bez komplikací, je cestovní kancelář poměrně dobrou zárukou spokojenosti. Někoho baví vyhledávat vstupenky online a plánovat časový harmonogram, ale pokud to není váš šálek kávy, vyplatí se svěřit tuhle práci jiným.

Cestovní kanceláře mohou pomoci také s logistikou načasováním. Dokážou nejlépe poradit, kolik dní je třeba strávit v jednotlivých destinacích, které výlety jdou dohromady a kolik věcí byste měli stihnout za den. Kromě toho vám cestovní kanceláře mohou pomoci vybrat nejvhodnější dobu pro návštěvu preferované destinace (destinací) na základě sezónnosti a vašeho rozpočtu a projít pojistné smlouvy cestovního pojištění, abyste našli nejlepší variantu pro vaše potřeby.

Cestovní kanceláře mohou poskytnout místní odborné znalosti

Kontakty a vztahy cestovního poradce v oboru poskytují klientům přidanou hodnotu. Je typické, že cestovní kancelář má své průvodce případně místní, kteří cíl vaší cesty znají jako své boty a dovedou vás snadno nasměrovat za zážitky, které chcete získat.

Vyhnete se překvapivým poplatkům

Při rozhodování, zda se vám cestovní kancelář vyplatí, mějte na paměti následující: Renomovaná cestovní kancelář vám může zaručit, že se po rezervaci zájezdu nesetkáte s žádnými překvapivými poplatky za ubytování a aktivity.

Nevýhody využívání služeb cestovní kanceláře

Nemusí to být nejlevnější varianta

V některých případech je rozumnější naplánovat si cestu na vlastní pěst. Pokud plánujete rychlý let z New Yorku do Los Angeles, je dost snadné si ho rezervovat sami přímo online nebo prostřednictvím rezervačního webu třetí strany. Pokud plánujete cestu, která se koná jednou za život, nebo líbánky, zavolejte odborníky, kteří zajistí, že bude bez komplikací a nezapomenutelná. Je ale třeba počítat s tím, že za luxusní služby si připlatíte.

Budete mít menší flexibilitu při plánování cesty

Výhodou spolupráce s cestovní kanceláří je, že vám někdo naplánuje velkolepou dovolenou na základě znalostí z oboru a místních zkušeností. To však může být i nevýhodou v případě, že objevíte aktivitu, kterou byste rádi podnikli, nebo restauraci, kterou byste rádi vyzkoušeli a která není ve vašem předem naplánovaném itineráři. Pokud změníte své plány, riskujete, že přijdete o peníze; navíc čas, který vám a cestovní kanceláři zabere koordinace změny plánů, nemusí za tu námahu stát.

Omezené možnosti

Pokud spolupracujete s někým, kdo je nezkušený nebo má motivaci objednat vás u určitého dodavatele, nemusí upřednostňovat vaše nejlepší zájmy. Je důležité si ověřit, zda je daná cestovní kancelář skutečně dostatečně ověřená, zkušená a velká, aby vám dokázala zajistit ty nejlepší podmínky.

Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoliv možnost, vždy je dobré zvážit, co od dovolené vlastně čekáte a jaké jsou vaše priority. Pokud vás na cestování láká právě dobrodružství, nepředvídatelnost a nečekané situace, nemá smysl zvažovat cestovní kancelář. O tuhle část byste se dobrovolně připravili. Pokud ale například bojujete s jazykovou bariérou a chcete na dovolené prostě vypnout hlavu a odpočívat, není nic lepšího než se svěřit do rukou odborníků.

ZDROJ: https://travel.usnews.com/features/the-pros-and-cons-of-using-a-travel-agent
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Element5 Digital: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/slunecni-bryle-kava-ruka-fotoaparat-1051075/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *