Podmořské antické bohatství v Baiae: Rozmařilé letovisko skončilo neslavně

Všem nám určitě zní povědomě jméno Pompeje. Jde o starověké město v Itálii, které postihla katastrofa, a doslova ze dne na den v něm zemřel veškerý život. Dnes jsou ruiny Pompejí lákavým turistickým cílem, ale možná i kvůli nim se zapomíná na to, že v Itálii najdeme i jiná místa svědčící o podobně tragické události, která nám umožňují posunout se zpět v čase.

K nim bezpochyby patří i Baiae. Je o starověké město v Kampánii, které kdysi sloužilo jako oblíbené letovisko římských císařů. Baiae bylo za dob své největší slávy plné luxusních vil a nádherných ulic a vévodil mu přístav, kde kotvily slavné flotily. Jenže toto město postihla tragédie, která z něj učinila podmořský archeologický park, který svojí rozlohou zastíní i nedaleké, světově proslulé, Pompeje.

Dovolenková destinace císařů

Město bylo vybudované v aktivní sopečné oblasti a bylo pojmenováno po kormidelníkovi Odysseovy lodi Baiausovi. Ten má mít svůj hrob někde v nejbližším okolí města. Své vily zde měli nejslavnější císařové Říma jako například Julius Caesar, Augustus, Cicero i Nero. Pokud si panovníci chtěli někde odpočinout od rušného Říma, pak zamířili do tohoto krásného přímořského městečka. Město bylo ale také velmi dobře známo svou frivolností, dekadencí a nemorálností, což ale v době starověkého Říma nebylo nic neobvyklého.

Lázeňská kultura

Díky aktivnímu vulkanickému podloží se město mohlo pyšnit i léčivými horkými prameny, které byly vyhledávány lidmi ze širokého okolí. Bylo proto snadné vybudovat zde lázně. Lázeňská kultura přitahovala smetánku tehdejší římské společnosti, a toho využívali i obratní místní obchodníci, kteří zde nabízeli své zboží a služby za nemalé peníze.

Rozmařilý lázeňský život a pokleslé mravy však byly trnem v oku nejednomu z „osvícenějších“ Římanů. Od filozofů se směrem k Baiae valila kritika a varování, že tento životní styl, neustálé pitky, rvačky a pokleslá morálka nebudou mít dobrý konec. Například Seneca mladší komentoval místo těmito slovy: „Baiae je místo, kterému je potřeba se vyhnout, protože ačkoli skýtá určité výhody, stalo se výhradním letoviskem luxusu“. Autorovi se hnusili opilci potulující se po pláži, hlasitý zpěv, tajné schůzky milenců i všudypřítomné drby a úklady.

Konec zlaté éry

A jak předpovídal Seneca i jiní, sláva Baiae začala postupně upadat. Po čtvrtém století už město značně ztrácelo svou dřívější atraktivitu a postupně se začínalo vylidňovat. Hlavním důvodem byl samozřejmě také pád Říše římské v roce 476, gotické války v šestém století i Lombardská invazí během osmého století. Po nájezdech arabských pirátů ve století devátém pak zůstalo kdysi zářící a hýřivé město téměř zcela opuštěné. Neznamená to, že by se lázeňský komplex definitivně uzavřel, ale ke své původní věhlasnosti měl více než daleko.

Pod vodou

Jako by ale ani to nestačilo, Baiae mělo čelit ještě daleko horší katastrofě. Kdysi přepychovému městečku se nakonec stalo osudné místo, kde se nacházelo. Jak již bylo zmíněno, Baiae sídlilo v blízkosti aktivních sopek a nestabilního podloží. Vlivem pohybu tektonických desek vodní hladina neustále stoupala a dolní část města se postupně zalévala mělkými vodami zálivu. Tehdy neexistovala žádná protipovodňová opatření, i když v tomto případě by asi ani tak neměla žádný smysl. Budovy, chrámy, dekorace i veškeré vybavení bylo nenávratně zničeno. Až pozdější podmořský archeologický výzkum objevil řadu obdivuhodných staveb, kterými se lázeňské letovisko dříve pyšnilo.

Lákadlo pro turisty

Dnes si lze v hloubce do deseti metrů prohlédnout ukryté poklady antiky. Odkryty byly například nádherné starověké mozaiky, zbytky staveb a dokonce i antické sochy. Možná vás ale překvapí, že pod vodou najdete už jen repliky soch – originály byly v roce 1969 vyzdviženy a své místo našly v muezu, aby je mořská voda dále neničila. Podmořské lokality mají i svoje vlastní označení jako Nymphaneum, Villa Protiro atd. Na tomto místě se lze potkat s antikou doslova tváří v tvář. Pokud se bojíte potápění, je pro vás dobrou možností využít služeb člunů se skleněným dnem, které vám umožní vidět alespoň část antického pokladu.

Část města zůstala stále zachována také na břehu a dnes jsou uličky tohoto města opět vyhledávaným turistickým cílem. Můžete se projít po kamenných cestách, které možná pamatují některého z římských císařů, ale to vše je zahaleno v moderním hávu, který doplňují kavárny a restaurace, kde si turisté mohou odpočinout. Pokud plánujete při návštěv Itálie zamířit do Pompejí, neměli byste Baiae vynechat. Je minimálně stejně zajímavé a okouzlující.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *