Bez lékárničky ani na krok: Jaké léky si zabalit na cesty?

Co potřebujete v cestovní lékárničce? Mnoho lidí jí má poloprázdnou nebo neaktualizovanou, pokud tedy vůbec nějakou mají. Ve skutečnosti je ale zásadní mít s sebou na cestách základní výbavu, která v případě nutnosti bude schopna zajistit základní péči o vaše zdraví předtím, než se dostanete ke kvalifikované lékařské péči. Dobře vybavená lékárnička vám může doslova zachránit život, ale také snadno vyřešit drobné zádrhely, které vás na cestách mohou potkat. Dobrá cestovní lékárnička obsahuje právě tolik, aby si poradila s případnými problémy, ale zároveň byla dostatečně lehká na to, aby se dala snadno přenášet.

Než začnete přemýšlet o sestavení cestovní lékárničky, musíte si zjistit několik věcí:

  1. Kolik lidí s vámi cestuje? Jak jsou staří?
  2. Kam se chystáte?
  3. Kolik dní budete cestovat?
  4. Jakým aktivitám se budete věnovat?
  5. Jak daleko od pokročilé lékařské péče budete?
  6. Má někdo, s kým cestujete, předchozí zdravotní problémy?

To se obecně týká základních a běžně používaných položek, jako jsou jednoduché léky proti bolesti, prostředky na ošetření puchýřů, náplasti a léky proti průjmu. Nikdo nemůže být nikdy plně připraven na všechny možné problémy, a proto byste měli mít dostatečné zásoby všech potřebných položek.

Věk cestujících je důležitý, protože budete chtít zabalit léky odpovídající věku, zejména pokud se jedná o děti. Děti nejsou jen malí dospělí, vyžadují například jiné typy a dávky léků. Každý, kdo cestuje s dětmi, by měl mít speciální lékárničku právě pro ty nejmenší.

Kam se chystáte?

Místo je pro správně vybavenou lékárničku zásadní. Znalost rizik oblasti, kterou navštěvujete, vám pomůže nejen sestavit efektivní lékárničku, ale také celkově předcházet nemocem. Zjistěte si, jaké je v cílové destinaci podnebí, počasí a možná zdravotní rizika, a podle toho se zabalte. Například zda tam budou komáři, v tom případě si přibalte repelent a antibakteriální krém.

Kolik dní cestujete?

Cesta na prodloužený víkend se výrazně liší od sedmitýdenního dobrodružství. Délka cesty určí, kolik toho budete muset mít v lékárničce, a také to, zda budete mít příležitost zásoby doplnit. Pokud jedete skutečně mimo civilizaci, budete muset mít s sebou například více běžných položek, které se budou používat častěji.   

Jaké činnosti budete provozovat?

Zamyslete se nad aktivitami, kterých se budete účastnit, a nad možnými riziky s nimi spojenými. To se týká všech aktivit, nejen sportovních nebo atletických. Například léky proti vysokohorské a horské nemoci jsou zbytečné, pokud se chystáte na potápění, zatímco léky na puchýře a ibuprofen jsou velmi rozumné pro skupinu, která plánuje hodně pěší turistiky.

Jak daleko od pokročilé lékařské péče budete?

Čím vzdálenější je vaše místo, tím déle budete muset být připraveni na poskytnutí péče. Je potřeba také vědět, na jaké úrovni je nejbližší, pokročilá lékařská péče. Zchátralá, špatně zásobená klinika možná často nebude mít ani takové vybavení jako máte v lékárničce vy, a proto je potřeba se i na tohle připravit. Pokud víte, že cestujete do odlehlé lokality, kde jsou lékárny vzácné a jejich zásoby minimální, přibalte si věci, jako jsou antibiotika, která nemusí být k dispozici.

Má někdo, s kým cestujete, předchozí zdravotní problémy?

Znalost zdravotní anamnézy vašich spolucestujících je velmi důležitá. Cestovatel s anamnézou srdečního onemocnění bude potřebovat zcela jinou skladbu léků než astmatik. Cestovatelé, kteří užívají léky denně, by si měli na cesty vozit své domácí léky. Měli by s sebou mít také další zásobu léků na několik dalších dní pro případ zpoždění nebo prodloužení cesty.

Co by v lékárničce nemělo chybět?

Lékárnička by měla být přizpůsobena všem výše uvedeným faktorům. V mnoha lékárnách prodávají již připravené cestovní lékárničky v kompaktním balení se sadou těch nejdůležitějších léků a pomůcek. Určitě není špatný nápad je využít, ale musíte si je stejně revidovat a doplnit podle vašich potřeb. Pokud jedete mimo EU, ujistěte se, že léky, které si berete s sebou jsou v dané zemi povolené – může se stát, že je potřeba je na hranicích nahlásit, případně najít jejich alternativu. Pokud máte u sebe malé nůžky nebo kleštičky na nehty, nezapomeňte si tyto předměty dát do odbaveného zavazadla, nikoli je nosit do letadla – byly by vám zabaveny.

Zde je několik nezbytných předmětů, které je třeba si zabalit:

  1. náplasti
  2. pár rukavic
  3. kompresní obvazy
  4. antibakteriální ubrousky a krémy
  5. antihistaminové krémy proti svědění
  6. antihistaminové tablety na alergické reakce
  7. malá role chirurgické pásky
  8. obvazy z gázy (můžete si koupit jednotlivě balené čtverce)
  9. hygienické vložky nebo tampony se mohou hodit, pokud vám dojdou náplasti a potřebujete ošetřit ránu
  10. základní léky na bolest
  11. sprej do nosu
  12. léky proti průjmu a zácpě
  13. rehydratační roztok

Vše ale závisí na vašich konkrétních potřebách a cíli vaší cesty. Myslete na to, že lékárnička je zásadní součástí vašeho vybavení a nešetřete na ní. Třeba ji nikdy nepoužijete – tím lépe, ale kdo je připraven, není zaskočen. Lépe, když s sebou celou cestu ponesete nějaké to kilo navíc, než kdyby vám v kritický moment nějaký lék chyběl. Je skutečně dobré toto nepodcenit – o to více, pokud cestujete s dětmi nebo někým, kdo již trpí zdravotními problémy.

ZDROJ: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/pack-smart
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mikhail Nilov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruce-zena-stav-nouze-drzeni-8943191/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *